Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

2017’nin ilk Yarısı Nasıl Geçti?

Veganizm hızla yaygınlaşıyor. 2017’nin ilk yarısında, Türkiye ve dünyadan gelecek için heyecan verici haberler gelmeye devam etti.

Yerel ve uluslararası şirketler, geleceğin veganlıkta olduğunun farkında olsalar gerek, vegan ürünlere yatırım yapmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin hayvansal süt ürünü şirketlerinden Trakya Çiftliği, vegan peynir yelpazesini geçen ay yeniledi: Şirket şu an 9 çeşit vegan peynir sunuyor. Ayrıca vegan salam, vegan sucuk, vegan sosis gibi et alternatifleri ile vegan yoğurt ve tatlılar da şirketin ürünleri arasında.

IKEA’nın vegan sebze köftesi ise tekrar satışa sunuldu, Veggy’nin ürünleriyse Migros ve Carrefour gibi süpermarketlerde artık daha yaygın.

2017’nin en heyecan verici gelişmelerinden biri de yeni vegan girişimler: Vappy favori tofu markanız olmaya aday. Diğer uygun fiyatlı ürünler için Karadut Gıda Kolektifi, zenginleşen çeşitleriyle Vegan Sepet ürünleri ve Ankara’dan Vegan Lezzetler bazı seçenekler. İlgili satış noktaları alışveriş sayfasında

Türkiye’nin en geniş kapsamlı vegan etkinliği Didim Vegfest ise, Nisan ayında Didim’de gerçekleştirildi. Vegan ve Vejetaryenler Derneği – Türkiye’nin düzenlediği vegan festivalde ulusal ve yerel lezzetler ile hayvan dostu ürünler on binlerle buluştu.

Öte yandan Anadolu Yakası’nin ilk vegan mağazası Vegan Bakkal Moda’da açıldı. Bella Vista Hostel de tamamen vegan olarak hizmet vermeye başladı. Levent bazlı İyi Lokanta harika lezzetleri paket servisle sunuyor.

İzmir Yaşam Kafe, bu yaz itibariyle geniş yeni mekanına taşınıyor; yeni kahve dükkanı Seremoni ise, aynı zamanda vegan ürünler de satışa sunacak. İzmit’te vegan mekan Fesleğen Kafe Restoran ardından çiğ beslenenler için Detoks Kafe de hizmete girdi.

Ana Akım Sinemada Vegan Filmler

Veganizm sinema alanında da ele alınmaya devam ediyor. Tilda Swinton ve Jake Gylenhaal’ın başrolünde bulunduğu Okja, 28 Haziran’da Netflix’te gösterime girdi. Bon Joon Ho’nun yönettiği film, Cannes Film Festivali’nde de yer almıştı.

Britanya Yayın Kuruluşu BBC, Carnage ile 2067 yılında vegan bir Birleşik Krallık tahayyülünü Simon Amstell yönetmenliğinde komedi-belgesel tarzında ele aldı.

Yine geçtiğimiz ay gösterime giren What the Health, Leonardo DiCaprio desteğiyle çekilen Cowspiracy’nin devamı niteliğinde. Vegan sanatçı çift Miley Cyrus ve Liam Hemsworth de filmi tavsiye edenlerden.

Yönetmen James Cameron, dövüş sporu şampiyonu James Wilks işbirliğiyle The Game Changers belgeseli üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Vegan sporcular, askerler, ünlüler ve liderleri ele alacak film ilerleyen aylarda gösterime girecek. (PBN)

Dünya Çapında da Veganizm Yükselişte

Konu sporculardan açılmışken, İngiliz vegan kulüp Forest Green Rovers, İngiltere Futbol Ligi’ne yükseldi. Takım oyuncuları vegan besleniyor, taraftarlara vejetaryen menü sunuluyor. İnşa edilmesi planlanan yeni statları ise “eko-stadyum” olma hedefinde.

Yeni bir araştırmaya göre 2025’te Yeni Zelanda’nın %25’i et yemeyi bırakmış olabilir: Halihazırda toplumun yüzde 1’i kendini vegan, yüzde 2’si vejetaryen olarak tanımlıyor. Özellikle 18-24 yaş arası gençler kendilerinin, 10 yıl içinde çoğunlukla etsiz bir beslenmeye geçeceklerini ön görüyor. Gıda sektörüne göre de, yalnızca geçen yıl veggie burger, sosis, tofu ve falafel gibi bitkisel bazlı ürünlerin satışı yüzde 20 arttı. (PBN)

Haziran ayındaki başka bir araştırmaya göre, ABD’de veganların sayısı 2014 yılından beri 6 kat arttı. Amerikalılar’ın yüzde 6’sı kendini vegan olarak tanımlıyor. Almanya’da da tüketicilerin yüzde 44’ü daha az et yiyerek beslendiğini belirtiyor. Bu oran, 3 yıl önce %26’ya göre büyük bir artış. (PBN) Vegan Topluluğu da 2016 itibariyle, İngiltere, İskoçya ve Galler’de 15 yaş üstü veganların sayısının 542,000’i geçtiğini belirtiyor.

Bilim Et Alternatiflerine Yoğunlaşıyor

Google’ın satın alma girişimlerinde bulunduğu Silikon Vadisi şirketi Impossible Foods, hayvancılık endüstrisinin yarattığı krize karşı “Impossible Burger” adındaki ürününü sunuyor. Deneyen sıradan işçilerin farkını ayırt edemedikleri bitkisel burger ile şirket, etkili bir değişim için yalnız vegan/vejetaryen sektöre değil, et-yiyenlerin oluşturduğu pazara da hitap etmek gerektiğini düşünüyor:

“Bir arkadaşım eğer McDonalds’ın dana eti yerine sunacağı bir burger üretebilirsen, sorunun en hızlı çözüm yolu bu olur demişti. Öylesine bir yorumdu ama gerçekten böyle olduğunu fark ettim.” (PBN)

Vadinin diğer girişimcilerinden Hampton Creek ise, üzerinde çalıştıkları laboratuvar etlerini 2018 itibariyle süpermarketlerde sunmayı hedefliyor. Laboratuvar ortamında kültürlenmiş etler, bitkisel ürünlerin aksine, hayvan hücrelerinden üretiliyor.

Son güncelleme: 30 Haziran 2017 · veganlik.org