?Kombuçça – Kombucha çeşitleri

Bazı satış noktaları: Kombucca.com, Lara’s by Vegan Evden…

Kombucha Nedir?

Ülkemizde kombu çayı, komboçayı gibi isimlerle de bilinen Kombucha, yaklaşık iki bin yıl önce Doğu Asya’da Çin, Kore ve Japonya’da köken almış ve rivayete göre Çin kültüründe ölümsüzlük iksiri olarak adlandırılmış. Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiğine dair oldukça havalı bir söylemi bile var. Bu antik sayılabilecek yaşını almış şifalı ev içeceği, içeriği sebebiyle kalp, beyin ve özellikle bağırsaklar için pek çok fayda sağlamaktadır.

Kombucha, SCOBY (maya ve bakterilerin simbiyotik kolonisi) halk arasında çay mantarı da denilen mayamızın şeker ve çayla fermantasyona girmesiyle üretilen, hafif tatlı, gazlı ve asidik özellikte lezzetli bir içecektir. Diğer tüm fermente gıdalar gibi probiyotik özelliği taşır yani bağırsaklarımız için gereken pek çok yararlı bakteri içerir. Kullandığımız şeker Scoby için temel besin kaynağıdır ve fermantasyon sonunda Scoby, şekerin çoğunu yiyip bitirir.

Fermantasyonun ardından kombucha B vitamini, enzimler, antioksidan, aminoasit, polifenol ve probiyotikler açısından oldukça zenginleşir. İçindeki bu yararlı bakteriler ürettikleri selüloz ile hücreler için bir kalkan görevi görür. (kaynak)

Ürün listelerine gitmek için dokunun

veganlik.org'da herhangi bir reklam/sponsorlu paylaşım yer almıyor. Bu sayfayı yalnızca pratik bilgi sağlama amaçlı hazırladım.