Veganlar Neden Sucuk-Köfte Peşinde?

Süt, peynir, köfte, şinitzel, sucuk, döner, menemen Kulağa veganların hayatında yeri olmaması gereken kelimeler gibi mi geliyor? ?

Vegan olmayanlar sıkça, “Madem veganlar hayvan yemek istemiyor, o zaman neden hayvansal ürünlere benzer alternatifler yaratmaya çalışıyor” diye sorabiliyor.

Öncelikle, bir vegan, hayvansal içerik kullanıldığını hatırlatan bir şey görünce rahatsız olabilir; bu çok normal. Vegan burger gibi ürünlerden hiç hoşlanmayan veganlar var.

Her vegan, her konuda aynı hissiyata veya her vegan aynı damak tadına sahip değil. Veganların ortak noktası, hayvanların kullanımına karşı olmaları.

Hatırlamamız gereken bazı noktalar:

Şekil ve görünüm ?

Görünüm olarak tavuk dediğimiz şinitzel görünümünde bir canlı değil; kanatlı ve hissedebilen bir hayvan? Bir dana da yuvarlak bir köfte ya da ince uzun bir sucuk şeklinde değil; dört ayaklı, duyarlı bir varlık? İşlenerek görünümü değiştirilen ve pişirilerek, baharatlanarak tadı farklılaştırılanlar, hayvanlar.

Ayrıca tabaktakinin gerçekten bir hayvan olduğunu özellikle çocuklar fark edince, rahatsız olup tepki gösterebiliyorlar. Bu durumda çeşitli yalanlar söyleyerek bunu saklamaya çalışan ebeveynlere tanık olabiliyoruz Bu nedenle belki de hayvansal ürünlerin tadı yanında, görünümünü de farklılaştırma çabası şaşırtıcı değil.

İsimlendirme ?

Mercimek köftesi, patates köftesi, ceviz sucuğu, un sucuğu, yapraklı kıyma, hindistan cevizi sütü gibi birçok bitkisel ürün, geleneksel olarak çok uzun yıllardır, veganizm gündemde yokken dahi bu şekilde adlandırılıyordu. Bu da, hayvansal sanılan birçok ismin, kendiliğinden vegan gıdalarda da kullanıldığını gösteren iyi bir örnek.

Ayrıca her dilde, sözcükler zamanla anlam değişimine uğrayabilir. Örneğin çiğ köfte, eskiden hayvansal içeren bir ürüne işaret ederken, artık “etsiz” ön eki kullanılmadan da günlük dilde etsiz bir çiğ köfteyi kast etmek için kullanılıyor.

Veganizmin amacı?

Hayvansal ürünlere alternatif üretmek, veganizmin amacıyla birebir örtüşüyor.

Vegan Topluluğu’nun 1979 tanımında da belirtildiği gibi veganlık, “hayvanların (…) maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden (…) kaçınan ve ek olarak (…) hayvan kullanımını içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen bir felsefe ve yaşam biçimi.

Veganizm, birçok kişinin küçük yaşlardan beri alıştığı damak tadından uzaklaşma zorunluluğu getirmiyor. Çoğu vegan yepyeni tatlar keşfetmeyi sürdürüyor; bazıları günümüz olanakları sayesinde, hayvanlara hiçbir sömürüde bulunmadan, alışık olduğu lezzetlerle yaşamaya devam ediyor.

Hiçbir vegan da bu tarz alternatif ürünleri tüketmek zorunda değil. Özellikle Anadolu mutfağının zengin bitkisel seçenekleriyle, alternatiflere ihtiyaç olmadan, bol çeşitli ve sağlık için yeterli biçimde vegan beslenmek mümkün. Bazı alternatifler ise zaten geleneksel mutfağımızda gizli.
Son Güncelleme: 6 Eylül 2018 ?veganlik.org