Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

96 Yaşında Veganizmle Tanıştı

“Değişim için çok yaşlı olmak diye bir şey yok. Anca inatçı olmak var. 96. doğumgünümün üç hafta öncesinde vegan oldum. Siz de olabilirsiniz”. Anne Evers Fraser’ın hikayesi…

Ağustos ayında 97 yaşını kutlayan Anne Fraser, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ohio eyaletinde yaşıyor. Geçtiğimiz yıl, 96 yaşına girmeden hemen önce What the Health (Sağlık Komplosu) belgeselini izleyerek vegan olmaya karar vermiş. Ohio’nun Toledo kentindeki vegan yaşamını şimdi ise Instagram hesabından binlerce takipçisi ile paylaşıyor.

Vegan olmadan bir süre önce düzensiz nabız teşhisi alarak ilaç tedavisine başlayan Fraser, ilaçlarla birlikte çok kötü hissetmeye başlamış. Ardından Sağlık Komplosu’nu izleyip bitkisel beslenmeye başlamasının birkaç hafta sonrasında ise, nabzının düzeldiğini belirtiyor.

Fraser aynı zamanda sağlıklı yaşmaya dikkat ederek, vegan spor yaşamıyla da ilgileniyor:

“97 yaşındaki bir veganın daha fazla güç kazanması mümkün mü? Evet!

“Buna benden daha fazla şaşıran olamaz. Artık yaklaşık 2 buçuk kiloluk ağırlıklarla kollarımı çalıştırıyorum. Dört hafta öncesine göre bir buçuk kilo daha fazla. Belki çok değil ama haftada iki kez çalışarak dört hafta içinde bunu yapabiliyorsam, kim bilir daha neler yapmak mümkün? Vücudumdaki değişiklikleri gördükçe hem şaşırıyorum hem de daha fazla motive oluyorum.”

 “Hayvanlar arasındaki tek fark, bakış açımız”

Veganizm ile ilk olarak sağlık üzerinden tanışan Fraser şimdi ise konunun çevresel ve etik yanlarından ilham aldığını belirtiyor:

“Hayvancılığın iklim değişikliğinin birincil nedeni olduğundan, ormanların kesildiğinden ve yarattığı su kirliliğinden haberim yoktu.

“Çiftlik hayvanları ile, evcil diyerek beslediğimiz hayvanlar arasında tek farkın bakış açımız olduğunun bağlantısını kuramamıştım. Tabağımdakileri değiştirerek bu konular hakkında bir fark yarattığımı bilmek bana güç veriyor. Değişmek için hiçbir zaman geç değil!”

Uzman kurumlar: Veganizm hayatın her dönemine uygun

Aralarında birçok önde gelen beslenme birliğinin ve ABD, İngiltere ve Avustralya’daki çeşitli kamu kurumların belirttiği gibi, düzenli bir vegan beslenme sağlık açısından hayatın her dönemine uygun.

Buna yaşlılık dönemi dahil olduğu gibi, hamilelik, emzirme, çocukluk, ergenlik dönemi ve sporculuk da dahil.

Konuya dair detaylı referanslar için şu yazıyı okuyabilirsiniz: Önde Gelen Kurumların Görüşleri

Son güncelleme: 18 Ekim 2018·  Kaynak ve fotoğraflar: @anneeversfraser · veganlik.org