Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Chi: Antalya’nın Sağlıklı ve Çiğ Mutfağı

Yaklaşık iki yıldır Antalya’da hizmet veren Chi Fine Food Atelier, Lara’daki yeni adresinde şehrin vegan mekanlarından biri olarak misafirlerini ağırlamayı sürdürüyor

Antalya’da çiğ mutfak ve atölye olarak açılan Ch’i Fine Food Atelier, geçtiğimiz yıl içerisinde Lara’daki yeni mekanına taşındı. Vegan menüye sahip bir kafe olarak devam eden mekanda çiğ (raw) beslenme odaklı atölye etkinlikleri de sürüyor.

“Vegan, çiğ, glutensiz ve şekersiz” sloganıyla ilerleyen mekanın kurucusu ve işletmecisi Özlem Dönmez Canbolat, mekanı 2016 yılında memleketi Antalya‘ya dönerek açtı. Antalya öncesinde Canbolat, İstanbul’da işletmecilik yapıyordu.

“Hayvansal hiçbir ürüne yer vermiyoruz; büyük ilgi görüyoruz” ?

Yerel gazete Yeni Alanya ile yaptığı kısa söyleşide Canbolat, sağlıklı beslenme üzerine makaleler okumaya başladıktan sonra hayat anlayışının değiştiğini söylüyor:

“Okudukça işlenmiş gıdanın ve işlenmiş şekerin zararlarını fark ettim, bu nedenle kafeyi açmaya karar verdim

“İlk açıldığımızda 2016 yılında çok az da olsa bal kullanıyorduk, bu yüzden vegan demiyorduk. Süt ve süt ürünleri kullanmıyorduk. Yumurta kullanmadık. Eti zaten hiçbir zaman mutfağa sokmadık.

“Fakat bu sene tamamen vegan olduk. 9 aydır ‘yüzde 100 vegan’ konseptiyle hizmet veriyoruz. Hayvansal hiçbir ürüne yer vermiyoruz ve büyük ilgi görüyoruz”

Chi’den: Çiğ beslenmenin yararları

Ch’i Fine Food‘un internet sayfasında da çiğ beslenme hakkında yer alan bazı bilgiler ise şöyle:

Son yıllarda tüm dünyada adını giderek daha çok duyuran çiğ beslenme ilk etapta çok uç gibi gelse de esasen atalarımızın yüz binlerce yıldır uyguladığı, bünyemize en uygun beslenme biçimi.

Çiğ mutfakta meyve, sebze, yeşillikler ve tohumlar en fazla kurutma işlemi için kullanılan 42 dereceye kadar ısıtılıyor. Bu bir sınır; çünkü 42 derecenin üzerinde ısıya tabi tutulan yiyeceklerde vücudumuz için çok önemli olan enzimler yok oluyor.

Pişmiş yiyeceklerde kaybolan enzimleri vücut kendisi üretmek zorunda kalıyor. Bu da pankreasın ve karaciğerin yorulmasına neden oluyor.

Uzun yıllar çiğ beslenmiş kişilerde fark edilen en önemli özellik, kesinlikle yaşıtlarından daha genç göstermeleri, kronik hiç bir rahatsızlıklarının olmaması, enerjik bir bünye ve sağlıklı bir cilde sahip olmaları diyebiliriz.

Gelişen teknoloji ve mutfak aletleri ile artık çiğ beslenme sadece salatadan ibaret değil; tam tersi oldukça eğlenceli ve sınır tanımayan lezzetlere açılan bir yaşam biçimine dönüştü.

Çiğ beslenme sizi işlenmiş gıdadan, şekerden, vücudu adeta yıkan glutenden, süt ürünlerinde bulunan ve kanser yapıcı özelliği kanıtlanmış kazeinden ve son yıllarda sinsice hayatımıza girmiş daha binlerce katkı maddesinden uzak tutar.

Chi’nin güncel menü ve etkinliklerinden haberdar olmak için, instagram ve facebook hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 26 Eylül 2018 · Kaynak: Yeni Alanya Gazetesi veganlik.org