Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Olimpos’ta Yeni Bir Otel: The Vegan Lodge

Türkiye’nin en yeni vegan oteli The Vegan Lodge, Mart 2019’da Olimpos’ta hizmete giriyor. Adını şimdiden duyurarak merak uyandıran işletmede yemekten, temizlik malzemelerine, şampuandan döşemelere her şey vegan yaşama uygun olmak üzere hazırlanıyor

Türkiye’deki vegan konaklama mekanları arasına bir yenisi daha katılıyor: The Vegan Lodge, 8 Mart 2019 tarihinden itibaren kapılarını Olimpos’ta açıyor. İstanbul VegFest’te ilk tanıtımlarını yapmaya başlayan vegan mekan, aynı zamanda epey ilgi uyandırdı. Hazırlıkları devam eden mekan hakkındaki birçok detay ise şimdiden belli oldu.

Yeni yılın ilkbaharından itibaren hizmet verecek olan otelde yalnızca yemekler vegan olmayacak. Veganizmin felsefesiyle uyumlu biçimde temizlik malzemelerinden, duşlardaki sabuna kadar kullanılan her ürün vegan olacak – Bu, bakım ve temizlik ürünlerinde, bitkisel içerikli ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş anlamına geliyor.

Bostandan büfeye taze ürünler sunulacak

The Vegan Lodge Olympos, antik kentin plajına iki kilometre mesafede yer alıyor. İşletmenin websitesinde yer alan bilgilere göre tesiste zeytin ağaçları ve palmiyeler arasında 2 adet havuz da olacak. 3 ayrı kapalı ahşap salonda ise yoga ve fitness eğitmenleri eşliğinde günlük aktivitelere katılım mümkün olacağı gibi, salonlar diğer bireysel veya grup aktivitelerine de açık olacak. Otel çevresinde halen yapım aşamasında olan bostanda ise, ürünler bahar sezonuna yetişmek üzere hazırlanıyor. Bostandan elde edilecek ürünler, otelin büfesinde tüketime sunulacak.

Otelin verdiği bilgilere göre, tesiste sunulacak tüm yiyecek ve içecekler, temizlik için kullanılan tüm malzemeler ve odalarda sunulan şampuan ve duş kremi gibi ürünler vegan olacak. Odalar da yine hayvansal ürünler kullanılmadan döşeniyor. Otel, vegan olan olmayan herkese açık olarak hizmet verecek.

“Turizm çeşitliliğini de arttırmış oluyoruz”

Ayrıca turizm portalı Tourism Today’e konuşan işletme ortaklarından Emre Dilek, kendisinin de vegan olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“The Vegan Lodge Olympos ile Türkiye’nin turizm çeşitliliğini arttırma misyonunu da yerine getirmiş oluyoruz.

“Özellikle, hali hazırda ülkemize yoğun olarak ilgi gösteren ülkelerden gelen vegan turistlere de, o yaşam tarzının gerektirdiği kaliteli bir ürün ve hizmet sunacak olmanın heyecanını taşımaktayız”

Sürdürülebilir anlayış: Başka bir tatil mümkün

Haberde yer alan diğer bilgilere göre, işletmenin ana sloganı “Başka bir tatil mümkün”. İşletme, bütüncül sürdürülebilir bir turizm anlayışının uygulaması açısından öncülük etmeyi planlıyor. Kendi bostanlarında doğal yöntemlerle elde edilen sebzelerin kullanılması, enerji kaynağı olarak yenilenebilir güneş enerjisinin elektrik ve su konusunda devreye alınması, sürdürülebilir anlayışın diğer uygulamaları olacak.

Son Güncelleme: 27 Eylül 2018 veganlik.org