Antalya’da Vegan Olmak

Antalya’da vegan seçenekler bulunabilen restoran ve kafeler, mekan önerileri, vegan alışveriş ve yemek için pratik bilgiler…  Lezzetli ve pratik YouTube tarifleriyle bilinen Buket Delibaş‘ın önerileriyle.

Hazırlayan: Buket Delibaş ? veganlik.org

Antalya’da yaşıyorsanız, vegan olmak oldukça kolay. Antalya’da hemen her şey yetiştirilebiliyor, o yüzden buradaki semt pazarlarında bol çeşiti diğer şehirlere göre çok daha taze ve çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Her yerde rahatça ulaşabileceğiniz A101, Bim, Carrefour, Migros ve Şok gibi süpermarketlerden temel ihtiyaçları karşılamak mümkün. Bitkisel süt, tofu, vegan peynir gibi daha spesifik ihtiyaçlarınız içinse 5M Migros, Carrefour Gurme ve Macrocenter gibi süpermarketlerden yararlanabilirsiniz.

Ch’i Fine Food şu an için Antalya’daki tek* vegan kafe. TheLifeCo Antalya Well-being Merkezinde ise raw (çiğ) vegan beslenme üzerine hizmet veriliyor ve vegan etkinlikler düzenleniyor. Bu nedenle daha çok Antalya’da menüsünde vegan seçenekleri olan yerlerden bahsedeceğim:

? Antalya’daki vegan seçenekli kafe ve restoranlar

Ch’i Fine Food Atelier (vegan): Atölyede çiğ ağırlıklı yemekler yapılıyor, yemek yapılmasının yanında çiğ beslenmeyle ilgili workshoplar düzenleniyor? Öğlenleri sebze yemeği ve salatadan oluşan tabakları var. Probiyotik turşu, kambucha, ekşi lahana gibi fermante ürünleri, kendi üretimleri olan vegan peynirleri ve sebze suları ve smoothieleri var. Sipariş üzerine bitkisel sütler ve onlarla yapılan milkshakeler de yapıyorlar. Restoran Lara mevkiinde bulunuyor.

Rokka Pizza Falafel Sandwich: Menüsünde vegan pizza seçenekleri, birkaç farklı vegan veya kolayca veganlaştırılabilecek dürüm çeşitleri – ve bence hepsinden daha lezzetlisi – vegan falafelleri var? Son zamanlarda her gün bir çeşit vegan tatlı da çıkarıyorlar. Ev yapımı az şekerli limonataları da denemeye değer. Restoran Kaleiçi mevkiinde, Üç Kapılar karşısında bulunuyor.

Dondurma Dükkanı: Antalya’nın pek çok bölgesinde şubesi bulunan bu dondurmacıdan çeşit çeşit meyveli sorbeler yiyebilirsiniz. Sorbeleri hangi mevsimdeyseniz o mevsimin meyvelerinden hazırlıyorlar ve oldukça da uygun fiyatlı?Yalnızca seçiminizi yapmadan önce hangilerinin sütsüz olduğunu sormanızda yarar var, bazı meyveleri sütsüz yapmıyorlar.

Çay-Tea’s Lunchroom & Deco Home: Kaleiçi’nde eski bir şarap mahzeninden dönüştürülmüş, içerisinde zaman geçirmesi çok keyifli olan bu kafe de menüsüne yakın zamanda vegan seçenekler ekledi ☕️

Yeşil mercimek salatası, zengin bir vegan tabağı, vegan dondurma ve vegan sütlaç menülerinde sabit olan seçenekler. Kahve menüsündeki tüm sütlü kahveleri de soya sütü (+₺1.50) ve badem sütüyle (+₺2,50) hazırlayabildiklerini, smoothie çeşitleri olduğunu ve haftada bir kere de vegan pasta çıkarttıklarını, ayrıca ne kadar çok vegan müşterileri olursa seçenekleri o kadar çok arttıracaklarını belirtiyorlar.

Konyaaltı Mayıs Cafe: Kafede vegan zeytinyağlı yemekler ve falafel tabağı mevcut. Ayrıca sipariş üzerine vegan yaş pasta ve kuru pasta çeşitleri hazırlıyorlar ?

Başkent Simit Fırını: Hızlı sade ama lezzetli bir kahvaltı yapmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Simitleri Antalya’daki en lezzetli simitlerden ve yanına söğüş sebzeler, zeytin ve reçelden oluşan kahvaltı tabağı alarak güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz ?

Yenigün Reçelleri: Oldukça meşhur olan turunç reçeli dışında, pek bilinmeyen patlıcan, karpuz kabuğu ve benzeri gibi daha birçok reçel ve pekmez çeşidini burada bulabilirsiniz?? Kendinize veya yakınlarınıza hediye olarak almak için oldukça iyi bir fikir.

Tabi ki her yerde şubesi bulunan Komagene, Tatlıses Çiğ Köfte, Köfteci Ramiz’de salata tabağı gibi seçeneklere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çakırlar Gözlemecilerinde Vegan Kahvaltı ?

Kahvaltı için kendinizi biraz şımartmak isterseniz, Çakırlar’da bulunan gözlemecileri tercih edebilirsiniz. Pazar günleri burada kurulan pazarda taze sebze meyvenin yanı sıra keçi boynuzu pekmezi, üzüm pekmezi, nar ekşisi ve çeşit çeşit reçeller bulunabiliyor.

Kahvaltı için oturduğunuz gözlemecide ıspanaklı, patatesli, patlıcanlı gibi gözlemelerin yanında bazlama ve zengin serpme kahvaltı sipariş edilebiliyor. Sipariş verirken gözlemeleri sıvı yağ ile yağlamalarını ve bazlamanın üzerine tereyağ koymamalarını, serpme kahvaltıdan da süt ürünlerini çıkarmalarını istemeyi unutmayın.

Burada benim gitmekten en çok zevk aldığım yer Anadolu Gözleme; serpme kahvaltıda servis ettikleri şeylerin çoğu el yapımı: Zeytinler, reçeller, ezmeler, kahvaltılık soslar… Kahvaltıda yediğiniz hemen her şeyden küçük kavanozlarda satın da alabiliyorsunuz. Yaptıkları gözlemeler ve bazlamalar da o kadar lezzetli oluyor ki!

Ayrıca Kaleiçi’ndeki pek çok meyhanede vegan mezelerden yararlanarak fasıl veya canlı müzik keyfini yaşamak mümkün. Buradaki pek çok restoran sebze güveç seçeneği de sunmakta.

Meşhur Tahinli Piyaz ve Tahinli Kabak Tatlısı

Antalya’nın meşhur tahinli piyazını da bir öğle yemeği olarak seçebilirsiniz. Yalnızca sipariş verirken piyazı yumurtasız istediğinizi ve yanında gelen pideye tereyağ istemediğinizi belirtmeyi unutmayın.

Ne yazık ki piyaz hep köfte yanında servis edildiği için bu yalnızca köftecilerde yenebiliyor, benim tavsiye edebileceğim yerlerden birisi Şişçi Ramazan ve diğeri de Şimşekler Köfte Piyaz. Buraya kadar gitmişken yine meşhur tahinli kabak tatlısını da denemeden geçmeyin.

* Editörün Notu/Güncelleme (Ağustos 2018): Antalya’da yeni bir vegan mekan daha açıldı; Vegan House, Konyaaltı’nda zengin bir menüyle hizmette!

Kapak fotoğrafı arka planı: Damian Entwistle
Son Güncelleme: 1 Ağustos 2018 ?veganlik.org

Antalya’da Vegan Olmak” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun