Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Çağrı: Atlı Fayton Eziyeti Bitsin

Adalar’da atların yaşadığı vahşete karşı hayvan aktivistleri Bostancı’da eylemdeydi. Sunulan çözüm basit: Elektrikli, atsız faytonlar.

Haberin videosu

Bağımsız hayvan aktivistleri, her yıl 400’den fazla atın faytonlarda çalıştırılmaları nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti: “Adalar’da atlı faytonlara son verilsin!”

Bostancı’daki Adalar İskelesi’nde 30 Temmuz Pazar bir araya gelen bağımsız hayvan aktivistleri atların yaşadığı eziyetin bitmesi için çağrı yaparak gün boyu imza topladı.

Gazete Kadıköy’den Alper Kaan Yurdakul’a konuşan gazeteci yazar ve bağımsız hayvan aktivisti Zülal Kalkandelen, sıcak havalarda çektiği araba ve insanlarla atların tüm adayı dolaştırılmalarının zulüm olduğuna dikkat çekiyor.

Deniz Dibi ve Ormanlar At Cesetleriyle Dolu

Kalkandelen: Atların ortalama ömrü 20 yıl. Faytonlarda çalıştırılan atlar ise, çalıştırılmaya başladıktan sonra iki yıl içinde ölüyor. Deniz ve ormanlar at cesetleriyle dolu. Faytonlardan zarar görenler sadece atlar da değil. İnsanlar da atların bulunduklara yere idrar ve dışkısını bırakması nedeniyle hijyen problemleriyle karşılaşıyor.

Çözüm hazır: Yerli, Elektrikli, Atsız Faytonlar

Atlı faytonların yerine ise öneri hazır: Güneş enerjisi veya aküyle çalışan, yerli üretim atsız faytonlar. Halihazırda Türkiye’de kullanılan bu atsız faytonlar, Adalar’daki sorun için sunulan basit çözüm seçeneklerinden birisi.

Atsız Faytonlar Adalar’da Hala Neden Kullanılmıyor?

Geçmişte yapılan eylemlerden sonra yetkili kurum İBB Ukome, kontrollü olarak elektrikli faytona geçilmesi kararını zaten almış. Fakat İBB Ukome’nin (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) kararı, Faytoncular Derneği’nin dava açmasıyla durdurulmuş:

“Sanki faytoncular işsiz kalacakmış gibi bir algı yaratıyorlar. O da doğru değil. Bakın bunun alternatifi olarak güneş enerjisiyle çalışan bu araçlar var. Eğer nostaljiyse, bu da çok nostaljik. Yine bu araçların da sürücüleri var. Gelsin onları işletsinler. Bir söylenti yayılmış Adalar’da. İşte atlı faytonlar kalkarsa buraya motorlu araçlar girecek diye. Buna da karşıyız. Alternatifimiz hazır.”


Adalar’dan bir video:

 

haberdeimza.com video haberi:

Foto Galeri

 Atlı Faytonlara Son! Atlar Ölüyor

  • Atlar, faytonlarda aç ve susuz, yazın güneş altında, kışın soğukta, çok uzun sürelerle kırbaç zoruyla çalıştırılıyor. Gebe ve yeni doğum yapmış olanlar bile faytona koşuluyor.
  • Bu dayanılmaz koşullarda Adalar’da her yıl 400’den fazla at, fayton zulmü yüzünden can veriyor.
  • Çoğu kaçak teknelerle kötü koşullar ve korku içinde Adalar’a getirilen atlar, kazalara da neden oluyor.
  • Denetimin arttırılması da sorunları çözmüyor. Çünkü sömürülen atlar bu eziyete dayanamayarak sonunda acı içinde ölüyor.
  • İnsanların keyfi atların işkencesi olmasın! Çözüm, üretimi ülkemizde yapılan elektrikli ya da güneş enerjili faytonlara geçilmesidir!
  • Bu zulme ortak olmayın! Atlı faytonlara binmeyin!

Son Güncelleme: 31 Temmuz 2017   veganlik.org