B12 nasıl alınır? 💊

B12 vitamini eksikliğine toplumda herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Bu eksikliğe engel olmaksa çok basit. Günde yaklaşık 3 mikrogram kadar B12’ye ihtiyacımız var.

Bilinen aksine, B12 eksikliğinin en sık rastlanan sebebi vegan beslenme değil. Fakat tüm veganların ve 50 yaş üzeri herkesin vitaminler veya vitamin eklenmiş gıdalar yoluyla yeterli B12 almaya dikkat etmeleri şart. B12 eksikliği sonucu kansızlık, sinirsel hasar gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.


B12’yi nereden alırım?

En pratik yolu, B12 vitamini takviyesi almak. Birçok vegan ürün de B12 eklenmiş olarak bulunabiliyor.

B12 takviyeli gıdalar ile, kendiliğinden B12 içeren bitkiler ve bazı doğal gıdalardaki B12’yi karıştırmamak çok önemli. Bu tarz bitkilerdeki B12’yi insan vücudu kullanamıyor. Bu nedenle B12’nin doğrudan alımı veya takviyeli gıdalarla beslenmek gerekiyor.

Eğer yeterli B12 almak size kafa karıştırıcı geliyorsa, Vegan Topluluğu şu üç seçenekten kendinize uygun olanı uygulamanızı öneriyor:

  • Her öğün B12 vitamini takviyeli besinlerle beslenip, günde toplam 3 mikrogram B12 vitamini edinin; ya da
  • Her gün bir kez 10 mikrogram B12 vitamini desteği (tablet, vb gibi) alın; ya da
  • Her hafta bir kez 2000 mikrogram B12 vitamini desteği alın.

Gereğinden fazla alınan B12’nin bilinen hiçbir yararı yok. Bu nedenle ekstra B12 alarak daha sağlıklı olacağınızı düşünmeyin. B12 oranlarını arada kontrol ettirmek yararlı olabilir. B12 vücutta uzun süre depolanabildiği için, eksik B12 ile besleniyorsanız bunu fark etmeniz zaman alabilir.

Takviye almak doğal değil gibi?

"Vitamin & Mineral ve Maya Karışımlı Yem Katkı Maddesi" Royvimin-B Forte hayvan yemi b12
Hayvanlar için “Vitamin & Mineral ve Maya Karışımlı Yem Katkı Maddesi” Royvimin-B Forte

B12 bakteriler yoluyla alınır. Sığır, koyun gibi bazı otçul hayvanlarsa kendi bağırsaklarında üreyen bakterilerin emilimini gerçekleştirebiliyorlar. Tabii günümüzde doğal ortamlarını bozduğumuz hayvanlar da, genelde B12’yi hayvan yemlerine eklenen katkılarla birlikte alabiliyor.

İnsanlar B12’yi takviye ile doğrudan sağlıklı bir biçimde alabiliyor – hayvan endüstrisine ve hayvanlara eziyet eden uygulamalara hiç katkıda bulunmadan. Hayvansal ürünleri tüketenlerse yalnızca B12’yi değil, hayvansal ürünlerin tüm zararlarını da birlikte alıyor. Çiftlik ortamındaki salgın hastalıklara karşı verilen antibiyotikler de bunların arasında.

B12’yi takviye ile almak gerekliliğinin, veganlara karşı “doğal olmayan bir beslenme tarzı” ile yaşadıklarının ileri sürülmesine dair ek okuma yapmak isterseniz, şu yazıya göz atın: veganhealth.org 🇬🇧

Hamileler ve çocuklar

Hamile ve emziren kadınlarda B12 ihtiyacı en az 4 mikrogram. Bebeklerin ve çocukların da yeterli B12 ile yetişmesi, ileriki yıllardaki sağlıkları açısından çok önemli. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya çocuk yetiştiriyorsanız kendinizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları için veganyemekler.com’daki detaylı bilgiler veren B12 kategorisini inceleyin.

Son güncelleme: 24 Temmuz 2018 · Kaynaklar: Vegan Topluluğu 🌱 veganlik.org

Vegan Topluluğu: B12 Hakkında Açık Mektup 👈 Okumak için Tıklayın

Yorum yapın