B12 önemli bir vitamin. Bu vitaminin eksikliğine toplumda herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Herhangi bir eksikliğe engel olmaksa çok basit.

B12 eksikliğinin en sık rastlanan sebebi vegan beslenme değil ¹. Fakat tüm veganların ve 50 yaş üzeri herkesin vitaminler veya vitamin eklenmiş gıdalar yoluyla yeterli B12 almaya dikkat etmeleri şart ². B12 eksikliği sonucu kansızlık, sinirsel hasar gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

B12’yi nereden alırım?

Halihazırda sağlıklı bir bireyin B12 seviyesini korumasının en pratik yolu, düzenli olarak B12 vitamini takviyesi almak.

Haftada tek seferde, 2000 mikrogram (mcg) B12 takviyesi almak yeterli ³ . Çoğu kişi haftada bir kez, tek seferde almayı, pratik açıdan da daha kolay buluyor.

Eğer günlük takviye alınacaksa günde 10 ila 50 mikrogram arası; eğer takviyeli besinler yoluyla öğünlere yayılarak alınacaksa, günde toplam 3 mikrogram almak gerekli.

Veganlar için üretilen birçok üründe de B12 takviyesi eklenmiş olarak bulunabiliyor. Fakat bu tarz gıdalarla günlük ihtiyacımızı karşılamaya çalışmak, bütçeye uygun olmayabilir.

B12 vitaminin, siyanokobalamin ve metilkobalamin gibi farklı çeşitleri olduğunu görmüş olabilirsiniz. Yukarıdaki tavsiyeler, en stabil tür olan ve bu açıdan önerilen siyanokobalamin için geçerli.

B12 takviyeli gıdalar ile, kendiliğinden B12 içerdiği belirtilen bazı doğal gıdaları karıştırmamak çok önemli. Bu tarz doğal bitkilerdeki B12’yi insan vücudu kullanamıyor. Bu nedenle B12’nin doğrudan alımı veya takviyeli gıdalarla beslenmek gerekiyor. Mantar, spirulina, tempe gibi gıdaları tüketmek, B12 ihtiyacını karşılamaya yaramıyor ⁷.

· Halihazırda B12 eksikliğiniz varsa...
Yukarıda tavsiyeler, halihazırda bir eksiklik yaşayan kişiler için öneriler değil. Bu öneriler, sağlıklı bireylerin seviyelerini korumaları için geçerli.

Bir eksiklikten şüphelenenler, Aile Hekimliklerinde birçok testi ücretsiz yaptırılabiliyor. Bir eksikliğiniz varsa, doktorunuzun reçete edeceklerini uygulamak önemli olacaktır – B12 eksikliğinde sıkça reçete edilen Dodex, hayvansal içermiyor. Doktorunuzla konuşarak uygunsa Dodex reçete etmesini talep edebilirsiniz.

Ciddi sonuçları olabilecek B12 eksikliğinin fark edilmesi epey uzun zaman alabilir; çünkü B12 vücutta uzun süre depolanabilen bir vitamin. Sağlığımızı korumak için, herhangi bir eksiklik yaşamadan önce uygulamaya geçmek önem taşıyor.

· Takviye almak doğal değil gibi?

B12 hayvanlardan ya da bitkilerden alınmıyor. B12, bakteriler yoluyla alınır. Sığır, koyun gibi bazı otçul hayvanlarsa kendi bağırsaklarında üreyen bakterilerin emilimini gerçekleştirebiliyorlar. İnsanların da bağırsağında bu bakteriler üreyebilir ama yeterli emilimi gerçekleşmiyor.

Tabii günümüzde doğal ortamlarını bozduğumuz hayvanlar da, genelde B12’yi hayvan yemlerine eklenen katkılarla birlikte alabiliyor.

Takviyeli yem (fotoğraf: üretici şirket)

İnsanlar B12’yi takviye ile doğrudan sağlıklı bir biçimde alabiliyor – hayvanların sektörel kullanımına hiçbir katkıda bulunmadan.

Hayvanlardan elde edilen ürünler yoluyla B12’yi almak ise zaten, bunları tüketmenin tüm zararlarını yanında getiriyor ⁸. Konuya dair Dr Michael Greger’den bir alıntı:

‘Yumurtalar yoluyla günlük B12’yi elde etmek için, emilim çok düşük olduğundan, kelimenin tam anlamıyla günde yüzlerce pişmiş yumurta yemeliyiz! Bu sırada bir yıllık kolesterol limitimizi, bir günde tüketmiş oluruz.’

Dr Greger’in konuya dair kapsamlı birçok yazısını İngilizce ya da Google tercümesi ederek okumak için:
B12: The Latest Research

B12’yi takviye ile almak gerekliliğinin, veganlara karşı ‘doğal olmayan bir beslenme tarzı’ ile yaşadıklarının ileri sürülmesine dair ek okuma yapmak isterseniz, veganhealth.org’daki şu yazıya da göz atabilirsiniz:
Can a natural diet require supplements?

· Sürekli ilaç mı kullanacağım?
Eczanelerde bulunabildiği gibi, zincir mağazalarda da perakende olarak satılan B12 takviyelerinin etiketlerinde, birer ilaç olmadıkları özellikle belirtiliyor. İlaçlar ise, eksiklik durumlarında tedavi amaçlı reçete ediliyor.
· Metilkobalamin daha faydalı değil mi?
Metilkobalamin olarak alınan takviyelerin yeteri kadar etkin olup olmadığına dair yeterli çalışma bulunmadığından ⁹, B12 alımları için daha faydalı olan siyanokobalamin formu öneriliyor.
· Hamileler ve çocuklar
Hamile ve emziren kadınlarda B12 ihtiyacı en az 4 mikrogram. Bebeklerin ve çocukların da yeterli B12 ile yetişmesi, ileriki yıllardaki sağlıkları açısından çok önemli. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya çocuk yetiştiriyorsanız kendinizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları için şu siteleri faydalı bulabilirsiniz:

veganbebek.com Beslenme Bilgileri
veganyemekler.com B12 kategorisi

Sağlık kategorisi bilgileri için dokunun

Referanslı bilgiler ile derlediğim veganlik.org sağlık kategorisi, yalnızca bilgilendirme amaçlı. Hukuki olarak tıbbi bir kişisel tavsiye, teşhis, tedavi niteliği taşımıyor. Alıntılar ve araştırma sonuçları için lütfen ilgili akademik kaynakları ziyaret edin.

B12 nasıl alınır?” üzerine 2 yorum

 1. B 12 supplementleri nasıl üretilir?Sadece Hayvanlardan mu üretilir? bu konu hakkında bilgi verirmisiniz?

  • “B12 hayvanlardan ya da bitkilerden alınmıyor. B12, bakteriler yoluyla alınır. Sığır, koyun gibi bazı otçul hayvanlarsa kendi bağırsaklarında üreyen bakterilerin emilimini gerçekleştirebiliyorlar. İnsanların da bağırsağında bu bakteriler üreyebilir ama yeterli emilimi gerçekleşmiyor.

   Tabii günümüzde doğal ortamlarını bozduğumuz hayvanlar da, genelde B12’yi hayvan yemlerine eklenen katkılarla birlikte alabiliyor.

   İnsanlar B12’yi takviye ile doğrudan sağlıklı bir biçimde alabiliyor – hayvanların sektörel kullanımına hiçbir katkıda bulunmadan….”
   Kopyala yapıştır yaptım. Sanırım cevap burada zaten var.

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun