Bal Endüstrisi Hakkında Bilgiler

Bal, muhtemelen vegan dostu olarak en çok karıştırılan ürün. Bal arılarının ballarını özellikle bizim için yaptıkları konusunda yaygın bir yanlış kanı var, fakat bu, gerçeklerden epey uzak.
Bal, arılar için, arılar tarafından yapılır ve insanlar tarafından toplandığında arıların sağlıkları kurban edilebilir. Önemli bir bilgi olarak, bal toplamak, Vegan Topluluğu’nun veganizmin sadece zulümden değil, sömürüden de kaçınmasını amaçladığı tanımıyla bağdaşmaz.

Bal nedir?

Bal, arıların enerji kaynağıdır; bal olmasa arılar açlıktan ölürlerdi. Bal, ayrıca kötü havalarda ve kış aylarında gerekli besinleri sağlar.

Ticari bal üretiminde kullanılan arı cinsi bal arısı, enzimlerin nektarı bala dönüştürmeye başladığı ikinci, ayrı bir mide olan ‘bal midesini’ doldurmak için yeterli nektarı toplamak için 1500 kadar çiçeği ziyaret eder. Kovana geri döndükten sonra bu, bal yapım sürecini tamamlamak için dışarı kusulur ve ‘ev arıları’ tarafından çiğnenir.

Kovan, her bir üyeye yeterli bir tedarik sağlamak için ortaklaşa çalışır; her arı, çoğu insanın sandığından oldukça az olarak, hayatı boyunca bir tatlı kaşığının sadece on ikide biri kadar bal üretir.

Biliyor musunuz? Birçok faydalı bitkiyi polen yayarak dölleyen binlerce arı türü var. Bal arılarının bilinen yalnızca 7 türü var ve bunlar sadece belirli bitkileri tozlaştırıyor.

Etik olmayan uygulamalar

Geleneksel arıcılar, yüksek bal verimlerini başarı işareti olarak görerek, maksimum miktarda bal toplamayı amaçlar. Çiftçiler balı kovandan çıkardıklarında yerine, balın temel mikro-besinlerinden yoksun olduğundan arıların sağlığı için önemli derecede kötü olan, şeker ikamesini koyar.

Geleneksel arıcılıkta bal arıları, üretkenliği arttırmak için özel olarak yetiştiriliyor. Bu seçici üreme, zaten nesli tükenmekte olan popülasyonun gen havuzunu daraltıyor ve hastalık ile büyük ölçekli ölümlere karşı hassaslığı arttırıyor. Hastalıklar aynı zamanda, kovanlarda kullanılmak üzere farklı türlerde arıların ithal edilmesinden de kaynaklanıyor.

Bu hastalıklar daha sonra bizim ve diğer hayvanların bel bağladığı diğer binlerce tozlaştırıcıya yayılıyor; bu da bal üretiminin çevremiz için iyi olduğu hakkındaki yaygın miti tartışmalı kılıyor.

Ek olarak, çiftçi maliyetlerini düşük tutmak için kovanlar, hasat sonrası ıskartaya çıkarılabiliyor. Kraliçe arıların kanatları, kovanı terk ederek başka bir yerde yeni bir koloni kurmalarına engel olmak adına kırpılıyor – çünkü kovanı terk etmeleri arıcıların verimlilik ve kârlarını azaltıyor.

Balın popülerliği yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bal endüstrisi, diğer pek çok ticari endüstri gibi, kâr odaklı – arıların refahı ticari kazanca göre genellikle ikinci sırada.

Çevresel etkiler

Bal arılarının toplu ıslahı, diğer arıları da kapsayan rakip nektar toplayıcı böceklerin popülasyonlarını da etkiliyor. Sürekli artan miktarlardaki çiftlik arılarının ezici üstünlüğüyle, çok sayıda yerli yaban arısı ve çeşitli kuş türleri azaldı.

Vegan alternatifler

Arılardan farklı olarak, insanlar beslenmelerinde bal olmadan da gelişimlerini sürdürebilirler.

Şansımıza, tatlıya düşkün olanlar için birçok vegan alternatif mevcut. Hurma şurubu, pekmez, karamela şurubu, altın şurup ve agave nektarı gibi ürünlerin hepsi işe yarar seçenekler; ister fırınlamak, pişirmek için bir malzemeye ihtiyaç duyduğunuzda, ister içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanmak için, isterseniz de uzun bir günün sonunda kavanozdan bir kaşık yemek istediğinizde.

Arıları desteklemek istiyorsanız, lütfen balmumu veya bal satın almayın. Bunun yerine uygun bir koruma yardımına bağışta bulunmayı göz önünde bulundurun.

Türkçe tercüme: Nesibe Uysal. Bu yazının tamamının İngilizce orijinali The Vegan Society (Vegan Topluluğu) web sitesinde yer alıyor. Son güncelleme: 12 Mart 2018  veganlik.org