Hem Hamile, hem Vegan Olunur mu?

İlerle⤵️: ?Video: Bir Annenin Tecrübesi · ?Yeliz Utku yazıları ·
?Video: Dr Murat Kınıkoğlu · ?Kevser Başkara makalesi ·
ℹ️Diğer · 
?NHS bilgilendirmesi ·

Yanıt? Evet; birçok resmi kuruluşun da belirttiği gibi, hem vegan, hem hamile olunur. Ama önce bir not:

Vegan bir kadının hamileliği, veganlığı pek bilmeyenler için şaşırtıcı olabiliyor. Ne de olsa ‘veganlık sıradışı, ekstrem, uç bir yaşam tarzı’. Bu inanca göre de böyle bir dönemde vegan yaşamak doğal olarak aşırı uç bir karar olmuş oluyor. Peki gerçekten böyle mi? Bu aşırı bir karar mı? Ya da veganlığın kendisi ekstrem mi?

Veganların hamileliğini tartışmadan önce, veganlığın kendisi hakkında ne kadar doğru bilgilere sahip olduğumuzu gözden geçirmek faydalı olabilir. Bilgi: Veganlık nedir?? · Neden veganlık?? · Sağlık ve veganlık?‍♀️

Hayvanlardan elde edilen ürünler kullanmadan yaşamanın “aşırı” ya da “riskli” olduğuna dair bir inanç, herkesin hayatının bir döneminde olabiliyor. Sonuçta günümüzün öğrenilmiş alışkanlıkları ve medyanın veganlığı ele alış biçimi bizi bu tarz bir düşünceye itmeye müsait. Hamilelik ise kulaktan dolma ön yargılar ya da sansasyonel gazete haberleri üstünden tartışılmayacak kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu.

Bu sayfada veganlar ve hamilelik konusuna dair bazı kaynakları bir arada bulabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler, genel bir fikir vermesi açısından özetlenerek alıntılandığından, beslenmenizi planlarken kapsamlı bir uzman kaynağı yerine kullanılmamalı.

? İzleyin: Hester Campbell’in hikayesi

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=eKThNHiogMs&w=680&h=360 ]

Yeni anne olmuş bir veganın tecrübeleri (64sn)


Beslenme ve Diyetetik Akademisi

Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi‘ne (Amerikan Beslenme Derneği) göre, ‘vejetaryen beslenmeler’ olarak adlandırılan ve veganlığın da dahil olduğu beslenme biçimleri sağlıklı ve gıda açısından yeterli. İyi planlanmış bu beslenme biçimleri hamilelik, emzirme, bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik gibi hayatın her dönemindeki bireyler ve sporcular için uygun.


Yeliz Utku’nun tecrübeleri

veganyemekler.com’da Yeliz Utku’nun vegan hamilelik yazıları vegan çocuk yetiştirmek isteyenler için göz atılması gereken değerli tecrübe ve bilgiler bulunduruyor.

Vegan hamilelikte nelere dikkat etmeli? yazısında Yeliz Utku şu önerilerini detaylarıyla açıklıyor:

  1. Hamilelikten önce bilgilenin
  2. B12 ve folik asit alımına özen gösterin
  3. Yeterince protein alın
  4. Demir alımınızı planlayın
  5. Kalsiyum diyip geçmeyin
  6. Mikrobesinler
  7. Güneş ışığı ve spor
  8. Moral.

Yazıları okumak için tıklayın


? Doktor Murat Kınıkoğlu’ndan: Sağlıkta Doğrular

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=TX_YNhoJJfc&w=680&h=360 ]

Dr. Murat Kınıkoğlu, Sağlıkta Doğrular serisinden bu videosunda Veganlarda Hamilelik konusunu ele alıyor (10dk)


Beslenme & Çocuk Yetiştirme: Kevser Başkara

Diyetisyen Kevser Başkara da Vegan Beslenme çocuklar için uygun mu? başlıklı yazısında çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenleri ele alıyor. Tüketilmesi gereken kalsiyum, B12, çinko, demir ve lif gibi gıdalar hakkında bu yazılarda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.


Çocukları ellerinden alınan aile haberleri yalan mıydı?

Medyada “ailelerinin ellerinden alının vegan çocuklar”, “hayatını kaybeden vegan bebek” başlıklı haberlere zaman zaman rastlanabiliyor. Trajedi dolu bu haberler çoğunlukla sansasyonel biçimde sunuluyor. Görmezden gelinen ise sorunların vegan olmaktan değil, doğru ve yeterli beslenmeye dikkat etmeyen sorumsuz ebeveynler olmaktan ya da bazen zaten veganlık harici pratikler uygulamaktan kaynaklandığı.

Sağlıklı bir beslenme için, her zaman çeşitlendirilmiş gıdalar ile yeterli besin alındığına dikkat etmek şart. Britanya Ulusal Sağlık Hizmetleri, Amerikan Tarım Bakanlığı, Avustralya Ulusal Sağlık ve Medikal Araştırmalar Konseyi, Kanada Diyetisyenleri, Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi,  Britanya Beslenme Vakfı, Avustralya Diyetisyenler Derneği, Mayo Clinic, düzgün planlanmış vegan beslenmenin hayatın her dönemine uygun olduğunu belirten kuruluşlardan bazıları.

Devlet kurumlarından bir görüş: NHS

İngiltere’nin kamu sağlığı kuruluşu NHS, veganların hamilelik ve çocuk yetiştirirken dikkat etmesi gerekenlere dair yazılarında çeşitli önerilerde bulunuyor. Bu yazılardan bazı dikkat çeken noktalar şöyle:
Hamileyken sağlıklı beslenmek hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için önemli. Veganların dikkat etmesi gereken bazı noktalar, yeterli demir alımı, B12 alımı, vitamin D alım ve kalsiyum alımı. Vegan olmayanlara da bir hatırlatma: Hamilelerin pişme oranına göre tavuk yumurtası ve bazı hayvansal peynir çeşitlerini tüketmemeleri gerekiyor – içerebilecekleri listeria ve salmonella gibi bakteriler bebek ve anne sağlığı açısından tehlikeli.

Emzirme

Vegan beslenirken B12 ve D vitamini takviyesi alıyorduysanız, emzirirken de almaya devam edin. Diğer bütün vitamin ve mineralleri çeşitli ve dengeli bir beslenme ile alabilirsiniz.
1 yaşından küçük ve emzirilen olan bebekler, günde 8.5-10 mcg (mikrogram) arası D vitamini takviyesi almalı. Altı aydan beş yaşına kadar çocuklara A ve C vitamini takviyeleri de tavsiye ediliyor. Fakat bebeğin mamayla besleniyor olması halinde gereken takviyeler değişiklik gösterebilir. Bebekleri altı aya kadar yalnızca emzirmek, onları hastalık ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Emzirilmeyen bebeklerin ishal, kusma ve solunum enfeksiyonlarına yakalanma oranı artar. Emzirme, anneler için de meme kanseri riskini azaltır ve yumurtalık kanseri riskine karşı bir koruma sağlayabilir. Bebekler yavaş yavaş katı besinlerle tanıştırıldıktan sonra, bir yandan anne sütü ile beslenmeye de yine devam edilmelidir. Emziremeyen vegan anneler için, soya bazlı bebek maması tek alternatif. Bu mamaya başlamadan önce sağlık uzmanlarına danışmaları gerekmektedir.

Çocuk yetiştirme

Çocuğunuzu hayvansal gıdalar olmadan (vegan) besliyorsanız, yeterli protein ve demir almaları için günde iki ya da üç porsiyon sebze proteini veya yemişlere ihtiyacı olacak.

Beş yaşından küçük çocuklara boğazına kaçma riski olacağı için bütün halde yemişleri vermeyin. Yemişleri iyice ufalayıp öğütün ya da güzelce sürme haline getirin. Fındık/fıstık gibi alerjilere dikkat etmeniz gerekir.

Altıncı ayda katı gıdaya başlamak, vegan ya da değil, tüm bebekler için aynı şekilde öneriliyor. Yalnız çocuğunuz büyüdükçe, vegan beslenirken az demir ve fazla lif alıyor olabilir. Yeterli demir aldığından emin olmak adına, güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler, koyu yeşil sebzeler, ekmek, fasulye ve mercimek, kayısı, incir, erik gibi kurutulmuş meyveler verebilirsiniz.

Meyve ve sebzelerdeki C vitamini demirin emilmesine yardımcı olur. Bu nedenle her öğüne dahil edilmelidirler.

Çocuğunuzun gerekli tüm besinleri aldığından emin olmaya yardımcı olmak adına, bunları daha küçük porsiyonlarla ve daha sık öğünlerle, araya bir iki atıştırmalık öğün dahil ederek, verebilirsiniz. Yeterli çeşitlilikte gıdalar aldığından emin olmanız gerek. Ayrıca yeterli kalsiyum, B12 vitamini ve D vitamini aldığından da emin olmalısınız.

Sağlık Bakanlığı, altı aydan beş yaşına kadar tüm çocukların A, C ve D vitamini içeren vitamin takviyesi almasını tavsiye ediyor. Aynı zamanda emzirme dönemindeki tüm bebeklerin de doğumdan itibaren günlük D vitamini takviyesi alması da öneriliyor.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız ve vegan besleniyorsanız, D vitamini takviyesi almanız önemli. Ayrıca ekstra B12 vitaminine de ihtiyacınız olabilir.

Çocuğunuzun yeterli enerji ve vitaminlere sahip olabilmesi için yeterli çeşitlilikle gıdalarla beslenmesine dikkat edin.

Vegan besinler hacmen büyük ve lif açısından yüksek olabiliyor. Bu da çocukların henüz yeterli kaloriyi almadan doymasına neden olabilir. Bu nedenle ekstra takviye almaları gerekebilir. Çocuğunuzu katı gıdaya başlatmadan önce doktorunuzdan tavsiye almanız önerilir.

Genç çocuklar büyümek ve gelişmek için çok enerjiye ihtiyaç duyar. Çocuklarınıza kalorisi yüksek besinler verin. Humus, muz, yemiş ve çekirdek sürmeleri (tahin gibi, ya da kaju/yer fıstığı ezmesi). Karbonhidratlı besinlere de ihtiyaçları olacaktır. Fakat beş yaşın altındaki çocuklara yalnızca tam tahıllı ve kepekli türlerini vermeyin, çünkü lif olarak yüksekler. Ekstra enerji için bitkisel yağları yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Baklagiller ve bakliyattan yapılan besinler, çocuklar için iyi bir protein kaynağı. Yemiş ve çekirdek sürmeleri de protein içerir. Bebekler ve beş yaş altı çocuklar için her zaman pütürsüz versiyonlarını kullanın. Çocuğunuzu iki yaşına veya sonrasına kadar emzirmek ya da onlara soya bazlı bebek sütü vermek yeterli protein almasına yardımcı olacaktır. Soya bazlı mama kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Kalsiyum, B12, omega 3 yağ asidi. Güçlendirilmiş soya içecekleri genelde kalsiyum eklenmiş oluyor. Ayrıca bazı gıdalar da kalsiyum ile güçlendiriliyor. Kahvaltılık gevrekler ve bazı maya özleri B12 içeriyor. Çocuğunuzun B12 takviyesine de ihtiyacı olabilir.

NHS kaynakları: Yazı 1Yazı 2

Son güncelleme: 15 Kasım 2018  veganlik.org

Sağlık kategorisi bilgileri için dokunun

Referanslı bilgiler ile derlediğim veganlik.org sağlık kategorisi, yalnızca bilgilendirme amaçlı. Hukuki olarak tıbbi bir kişisel tavsiye, teşhis, tedavi niteliği taşımıyor. Alıntılar ve araştırma sonuçları için lütfen ilgili akademik kaynakları ziyaret edin.