Bir.One Teşvik Bursu Başvuruları Başladı 🐾

Hayvan hakları hareketi, tedavi ve sahiplendirme platformu Bir.One teşvik bursu için başvurular 20 Eylül’e kadar sürecek.

Bir.One, websitesinde burs başvuruları hakkında şu duyuru yapıyor:

Burs, 3 adet ön lisans/lisans/yüksek lisans/doktora öğrencisine, aylık 200 TL olarak, sömestr ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 12 ay boyunca, 16 Ekim 2017’de başlamak üzere, her ayın 16’sında ödenecektir. Burs her dönem sonunda öğrencinin akademik ortalaması (yarıyıl not ortalaması) 2.50 olduğu sürece, öğrenim süresi boyunca devam edecektir. Her yaş, bölüm ve sınıftan öğrenci başvurabilir. Vatandaşlık sınırlaması yoktur.

Başvuru Koşulları:

-Hayvan hakları, insan hakları, ekoaktivizm ya da genel anlamda sosyal sorumluluk, sivil toplum, aktivizm alanlarının birinde veya birden fazlasında farkındalık sahibi olmak ve aktif çalışmalar yürütüyor olmak,

-Üniversite öğrenimi boyunca genel not ortalaması 2.50’nin altına düşmemiş olmak.

Öğrencinin hayvan sömürüsüne karşı olması, aynı zamanda bu sömürünün ekolojik dengede yarattığı hasarın farkında olması ve vegan olması tercih sebebidir. Bunun takibini yapamayacağımız için, bu bir şart değildir.

Başvuru şekli:

Facebook sayfamızdan mesaj şeklinde fotoğraflanmış ya da scan edilmiş şekilde gönderilecek belgeler:

-Öğrenci belgesi (üniversiteyi yeni kazanan adaylar için ÖSYM sonuç belgesi)

-Bahar 2017 dönemine kadarki transkriptleriniz,

-Belirtilen alanlardaki çalışmalarınızı özetleyen ve bursun neden size verilmesini düşündüğünüzü anlatan başvuru/niyet mektubu. Dileyen çalışmalarına dair link/fotoğraf/belge ekleyebilir.

Son Başvuru tarihi 20 Eylül 2017’dir.

Not: Özetle, kendinden başkasına (hayvan, insan, doğa, vb.) faydası olması gerektiğine inanan ve bunu somut projeler üreterek ya da mevcut projelere destek vererek hayata geçiren, hepimiz için daha özgür ve adil bir dünya isteyen öğrencileri teşvik etmek ve onları desteklemek istiyoruz. Bu, imece usulü, 60 kişinin bir araya gelmesiyle ve destekçilerin bursu direk öğrenciye aktarmasıyla verilen bir burstur. Şu anda 17 kişiye burs sağlıyoruz. Fakat daha fazla destekçi gönüllü olursa bu sayı artabilir. Siz de bir öğrencinin teşvik bursunun bir kısmını (ayda 50 TL’den başlamak üzere) karşılamak isterseniz bize yazın.

Öğrencinin ailesinin ekonomik durumunu kontrol edecek bir mekanizmamız yok. Tabii ki öncelikli olarak ihtiyaç sahibi aktivist öğrencilerin başvurmasını teşvik ediyoruz.

Bursun bir karşılığı, geri ödemesi yoktur. Öğrenciden tek beklenen, dönem sonunda bizimle transkriptini ve dönem içinde yaptıklarını anlatan kısa bir mektubu paylaşması. Senede bir kere de BİR.ONE. yemek buluşmamıza katılmak isterse, onunla tanışmaktan da memnun oluruz.

Lütfen tanıdığınız aktivist öğrencilerle paylaşın.

Bir.One platformunun sayfalarını ziyaret etmek için:
birone.org ·  · 

View this post on Instagram

🐾2. nesil BİR.ONE. Öğrenci Teşvik Bursu bursiyerlerimizden Özge Doruk, mektubunda geçtiğimiz dönem neler yaptığını anlatıyor. Böyle güzel öğrencilere az da olsa katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. 🐾 Siz de aktivist bir üniversite öğrencisine destek olmak isterseniz bize yazabilirsiniz. Sevgili BİR.ONE. ailesi, beraber koca bir seneyi bitirdik. Mektubun sonunda söylemem gerekeni şimdiden yazmak istiyorum. Hayallerimde, gerçekleştirdiklerimde yanımda olduğunuz, destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hem maddi hem de manevi olarak gerçekleşen bu destek benim için çok önemliydi. İnsanı büyük bir yıkıma sürükleyebilecek bu dünyada, ülkede bu destek benim için cidden çok kıymetliydi. Halen de öyle ve olmaya devam edecek. Geçen dönemin aksine derslerimde ve kişisel hayatımda yaşadığım birtakım kolaylıklar zihnimi asıl olmak istediğim noktaya daha kolay yöneltti. Destek olmak istediğim her STK'da tekrardan aktif gönüllü olmaya çalıştım Olabildiğince şehirden kaçıp doğada bir yerlerde var olmaya devam ettim. Bu süreçte Doğa Derneği ve TEMA Vakfı ile biraz ofisvari gönüllülük süreçleri geçirdim. Kuşları ve bitkileri tanımak açısından çok faydalı oldu benim için. İklim Gazeteciliği Atölyesine katılma fırsatım oldu ki bu süreçte hem yazma becerilerim hem de iklim için haber kovalama heyecanım tavan yaptı. Bu işin halen peşindeyim. Halen yazmaya devam ediyorum umarım bir nebze de olsa güzel bir şeyler ortaya koyabilirim. İklim değişikliğinin sadece bu işin içinde olan kesimce değil herkes tarafından fark edilmesi ve artık bir an önce harekete geçilmesi için mücadele etmeye azimliyim. Biten bu ders dönemi ile birlikte tez aşamasındayım artık. Yerelde gerçekleşen ekolojik toplumsal hareketler üzerine bir çalışma yürütmeye karar verdim. Bu tez çalışması ile birlikte heyecanım ve merakım beni bir an önce harekete geçmeye zorluyor. Hem akademik alan da hem de sivil toplum alanında umarım beni ve ulaşabilecek herkesi doyuran bir çalışma ortaya koyabilirim. Zaman gösterecek. #burs #aktivizm #wwf #küreselısınma

A post shared by Bir.One (@b1rone) on

Son Güncelleme: 17 Ağustos 2017 🌱 veganlik.org

Yorum yapın