Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Brezilyalı Aktivistlerin Çağrı Metni

Çağrı Metni:
Brezilya’daki Hayvan Aktivistlerinin Uluslararası Yardıma İhtiyacı Var

São Paulo, 5 Şubat 2018

Brezilya’daki hayvan hakları aktivistleri, hayvancılar ve et sektöründen finansal çıkarı olan diğer kişiler tarafından tehdit ve saldırıya uğruyor.

Tarihe geçen bir karar olarak, sivil toplum kuruluşları (STK) ve aktivistler, mahkeme kararıyla Brezilya’nın bütün limanlarından canlı hayvanların ihraç edilmesini engelledi.

Fakat, önceki kararları ihlal etmenin sonrasında, yasal olmanın ötesinde siyasi bir manevra ile federal vekil Beto Mansur, Tarım Bakanı Blairo Maggi ve Cumhurbaşkanı Michel Temer’in başını çektiği hayvancılık sektörünü destekleyen parlamenterler, federal savcı Diva Malerbi’nin geri adım atmasını ve kendi kararını değiştirmesini sağladı ve 25.000 çiftlik hayvanı ile birlikte Nava gemisinin hemen yola çıkmasına izin verildi. Her şey 24 saat içerisinde gerçekleşti.

Panama bandıralı gemi gece 12.30’da, yerel usüllere göre kesilerek öldürülecekleri Türkiye için yola çıktı.

Buna rağmen ulusal yasak sürüyor. Ama aktivistler kararın geri çekilmesinin an meselesi olduğundan korkuyor. (Tercüman notu7/2/2018: Yeni bir karar ile bu yasak da kaldırıldı ve yeni gemiler yola çıkmaya başladı). Yasal yetkili bir veteriner gemiye yaptığı kontrolde, “hayvan refahı” ön gören ve bu ticaretin devamını sağlayan hükümet kararlarını hiçe sayan şok edici kanıtlara dair rapor hazırladı.

Dışkı, idrar, kötü koku, sıcaklar, kalabalık su ve besin eksikliği, kabul edilemez olarak raporlanan koşullardan bazılardı. Buna rağmen, agro-ticaret lobisini durdurmak mümkün değildi.

Santos Limanı’nda 1 Ocak’tan beri demirli bekleyen Nada gemisine, düzinelerce hayvan bindirilmeye başlandı. Hepsi Minerva Foods şirketine aitti. O günden beri avukatların adım atması ile mahkemelerde aktivistler operasyonu, tırları ve taşımacılığı durdurmak için çabaladı. Şu an itibariyle birçok fotoğraf kötü muamele olarak kayıtlara geçti. Aktivistlerin hayatı birçok kez tehlikeye girdi ve Liman Polisi tarafından neredeyse ezildi ya da fiziksel olarak tehdit edildi.

Bu geminin yola çıkması ile bütün dünya Brezilya’daki et ticaretinin gerçeklerini öğrenmeli ve yeni gemilerin yola çıkmasını durdurmaya devam etmeliyiz. En önemlisi, şu anda 3 gemi daha Brezilya sahillerine aynı amaçla yaklaşıyor.

Diğer yandan canlı hayvan ihracatının yarattığı çevresel hasara da dikkat çekmek gerek, örneğin, tonlarda dışkı ve hayvan cesedinin seyahat boyunca okyanusa bırakılması gibi.

Bu nedenle, bizler burada, Brezilya’dan tüm dünyadaki hayvan hakları aktivistlerine bize yardımcı olmaları için çağrı yapıyor ve çaresizce çığlık atan hayvanların sesini yansıtmalarını umuyoruz. Ayrıca şefkatli bir son hareket olarak da bu hayvanların varışını takip edebilir. En azından gezegenin bu yanından bu ölüm yolculuğuna çıkanlar arasından, sağ kalabilenleri.

Konuya dair diğer haberleri okumak için tıklayın:
6 Şubat: “Hepimiz Aynı Gemideyiz”
8 Şubat: “Türkiye’ye Hayvan İhracı Eylemleri Sürüyor”

Çağrı metninde yer alan görselleri ve metnin Portekizce, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca versiyonlarını okumak için tıklayın.

Son Güncelleme: 8 Şubat 2018 · Tercüme: Emir Çelik  · veganlik.org