Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Türkiye’ye Hayvan İhracı Eylemleri Sürüyor

Brezilya’daki hayvan hakları savunucularının, ülke çapındaki Türkiye Konsoloslukları ve diğer noktalardaki eylemleri devam ediyor. Yıl boyunca “ihraç” edilecek canlı hayvan sayısının yaklaşık 600 bin olabileceği belirtiliyor.

4 ve 5 Şubat tarihlerinde Santos Limanı ve Türkiye Cumhuriyeti São Paulo Başkonsolosluğu’ndaki eylemlerin ardından, Brezilyalı hayvan hakları savunucuları birçok farklı eyalet ve şehirde eylemlerini sürdürüyor.

Eylemler, Brezilya çapında canlı hayvan ihracatını durduran mahkeme kararının iptal edilmesi ile 4 Şubat günü 20 binden fazla çiftlik hayvanının çok kötü koşullarda Türkiye için yola çıkması sonrası birçok noktada yaygınlaştı.

5 Şubat akşamı ülke genelinde geçerli olan mahkeme kararının geri çekilmesiyle, yeni gemilerin yola çıkmasının önü açıldı. 7 Şubat Çarşamba günü (dün) ise 8,000 çiftlik hayvanı taşıyacak yeni bir operasyon için başka bir gemi, São Paulo’nun sahil kesiminde bulunan São Sebastião Limanı’na yanaştı. Verilen bilgiye göre yaklaşık 100 bin hayvan daha karantina altında yola çıkmayı bekliyor; 2018 boyunca yaklaşık 600 bin hayvanın daha gönderilebileceği belirtiliyor.

Hayvan hakları aktivistleri, 6 Şubat Salı günü canlı hayvan ticaretini gerçekleştiren Minerva Foods şirketi önünde buluştu. Çarşamba günü ise ülkenin federal başkenti Brasilia’daki Türkiye Büyükelçiliği ve Minas Gerais eyaleti başkenti Belo Horizonte’deki Türkiye Fahri Konsolosluğu ve São Paulo’daki 3. Bölge Federal Mahkemesi önünde eylem vardı.

Hayvan ticaretinin durdurulması çağrısı

Farklı şehirlerdeki vegan grupların eylemlerinde, canlı hayvan ticaretinin durdurulması için Türkiye hükümetine ve mahkemenin durdurma kararlarını kalıcı hale getirerek ticareti yasaklaması için Brezilya yönetimine çağrı yapılıyor.

Brezilyalı aktivistlerin uluslararası çağrı metnini Türkçe okumak için tıklayın.

Eylemler, 8 Şubat günü de Rio de Janeiro’daki Türkiye Başkonsolosluğu ve Parana eyaleti başkenti Curitiba’daki Türkiye Fahri Konsolosluğu önünde sürecek. Ayrıca Bahia eyaletinin başkenti Salvador ve Goia eyaletinde bulunan Türkiye Fahri Konsoloslukları önünde de farklı günlerde eylem çağrıları bulunuyor.

24 Şubat tarihinde ise Portekizli aktivistler, ülkenin başkenti Lizbon’daki Brezilya Büyükelçiliği’nde eylem yapacak.

5 Şubat’ta SP Türkiye Başkonsolosluğu önünde buluşan eylemcilerin Türkiye’ye dayanışma mesajı:

Gemi yola çıkmadan önce yapılan kayıtlarda, hayvanların kendi dışkıları içerisinde çok kötü koşullarda bulundukları gözlemleniyor.

Canlı hayvan taşımacılığında, birçok hayvan sıklıkla yaralanıyor ve bazıları yolculuk koşullarına dayanamayarak hayatını kaybediyor.

Türkiye’nin son yıllarda arttırarak sürdürdüğü canlı hayvan ithalatı kapsamında, geçen yaz da hayvanların Bulgaristan sınırında nasıl can verdiğini bir BBC araştırması ortaya koymuştu.

Türkiye’ye canlı hayvan ticaretin kanıtı (Rahatsız edici görüntüler içerir)
Mahkeme kararı iptal; belediyeden şirkete 4 milyon TL ceza

5 Şubat Pazar günü yaklaşık 400 aktivistin katılımıyla Santos Limanı’nda düzenlenen eylemde, Brezilya çapındaki durdurma kararının uygulanarak hayvanların geminden boşaltılması çağrısında bulunulmuştu. Aynı günün akşam saatlerinde ise, 20 binden fazla hayvanın bulunduğu geminin yola çıkması için izin verilmişti.

5 Şubat Pazartesi akşamı, genel durdurma kararı da iptal edilerek canlı hayvan ihracının önü ülke çapında yeniden açılmıştı. Santos Belediyesi ise, hayvanların kötü muamele görmesi ve yarattığı kirlilik nedeniyle Minerva Foods şirketine R$3,500,000 Brezilya Reali (Yaklaşık ₺4,000,000) ceza kesmişti.

Son Güncelleme: 8 Şubat 2018 · Haber ve fotoğraflar: Emir Çelik · Frente Libertaria Brasil Vegano  · veganlik.org

Türkiye’ye Hayvan İhracı Eylemleri Sürüyor” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun