Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

“Hepimiz Aynı Geminin Yolcusuyuz”

São Paulo’daki Türkiye Konsolosluğu önünde bir araya gelen Brezilyalı hayvan hakları savunucuları, canlı hayvan ticaretinin durdurulması için eylem yaptı; Türkiye’deki hak savunucularına gemiyi varış limanında karşılama çağrısında bulundu

5 Şubat akşamı São Paulo şehrindeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen hayvan hakları savunucuları, Türkiye ve Brezilya hükümetlerine canlı hayvan ticaretine son vermelerini istedi.

Vegan aktivistler aynı zamanda Nada gemisinin Türkiye’de de karşılanması çağrısında bulunarak, geminin varışının kayıt altına alınmasının, yolculuğun nasıl koşullarda gerçekleştiğinin bir kez daha ortaya koyabileceğini belirtti.

4 Şubat günü Santos Limanı’ndan 20 bini aşkın canlı çiftlik hayvanı ile yola çıkan Nada gemisinin, iki haftayı aşkın sürecek bir yolculuk ile İskenderun Limanı’na varması bekleniyor. Gemi yola çıkmadan önce yapılan kayıtlarda, hayvanların kendi dışkıları içerisinde çok kötü koşullarda bulundukları gözlemleniyor.

Canlı hayvan taşımacılığında, birçok hayvan sıklıkla yaralanıyor ve bazıları yolculuk koşullarına dayanamayarak hayatını kaybediyor.

Türkiye’nin son yıllarda arttırarak sürdürdüğü canlı hayvan ithalatı kapsamında, geçen yaz da hayvanların Bulgaristan sınırında nasıl can verdiğini bir BBC araştırması ortaya koymuştu.

Canlı hayvan taşımacılığını Brezilya çapında durduran karar iptal

Pazar günü yaklaşık 400 aktivistin katılımıyla Santos Limanı’nda düzenlenen eylemde, Brezilya çapındaki durdurma kararının uygulanarak hayvanların geminden boşaltılması çağrısında bulunulmuştu. Aynı günün akşam saatlerinde ise, 20 binden fazla hayvanın bulunduğu geminin yola çıkması için izin verildi.

Kararın, yalnızca Nada gemisi için geçerli olduğu, Brezilya çapında canlı hayvan ihracının durdurulması kararı korunurken, hayvan hakları savunucusu bunun kalıcı hale getirilmesi çağrısı yapmıştı.

5 Şubat Pazartesi akşamı ise, genel durdurma kararı da iptal edilerek canlı hayvan ihracının önü ülke çapında yeniden açılmış oldu.

Santos Belediyesi’nden şirkete 4 milyon TL ceza

Santos Belediyesi, hayvanların kötü muamele görmesi ve yarattığı kirlilik nedeniyle Minerva Foods şirketine R$3,500,000 Brezilya Reali (Yaklaşık ₺4,000,000) ceza kesti.

Brezilyalı hayvan hakları savunucuları bugün (6 Şubat Salı) Minerva Foods şirketinin önünde eylem yapacak. Yeni gemilerin yola çıkmasını engellemek amacıyla Çarşamba günü ise Belo Horizonte kentindeki Türkiye Konsolosluğu önünde başka bir eylem gerçekleştirilecek.

Minerva Foods şirketinin de 3 yıl önce başka bir gemisinin batması nedeniyle 5,000 hayvan hayatını boğularak kaybetmişti.

4 Şubat Santos Limanı Eylemi

Son Güncelleme: 6 Şubat 2018 · Fotoğraflar: Emir Çelik, Gisele Teixeira · Bu habere Kay Jz, Day Dantas ve Joice (Casal Veg) katkıda bulundu · veganlik.org

“Hepimiz Aynı Geminin Yolcusuyuz”” üzerine 4 yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun