Hayvanlar, Bulgaristan Sınırında Can Veriyor

BBC Victoria Derbyshire programına göre, Türkiye-Bulgaristan sınırı yaz aylarında canlı hayvan taşımacılığı sırasında hayvanların can verdiği noktalardan biri oldu.

Kapak Fotoğrafı: CIWF

18 Eylül tarihli BBC Victoria Derbyshire programı, canlı hayvan taşımacılığında hayvanların Türkiye sınırında gördüğü zulme dikkat çekiyor.

Habere göre, Avrupa Birliği’nden (AB), Türkiye gibi AB dışı ülkelere yapılan canlı hayvan ihracatı pazarı 2012 yılından beri %50 arttı. Pazar, dindar grupların canlı hayvan talebine ve bazen de kesilmiş etleri soğuk tutmanın zorluklarına dayanıyor.

Christine Hafner, Türkiye sınırında çalışan bir hayvan araştırmacısı. Hafner, her yaz birçok hayvanın sınırda tırlarda beklerken can verdiğini belirtiyor.

Canlı Hayvan İthali: Tırlarda Susuz, Yiyeceksiz Bekleyiş

BBC de Türkiye’ye taşınan hayvanlarda birçok sağlık problemi tespit etti. Solunum problemleri, göz problemleri ve dehidrasyon ve hayvanların fenalık geçirmesi bu sıkıntılar arasında.

Geçtiğimiz ay 500 koyunun içinde bulunduğu bir tır ise dört gün boyunca yüksek sıcaklıklarda su ve yiyecek olmadan mahsur kaldı. Hayvanlar Türkiye’ye giriş yaptığında aralarında en az bir tanesi hayatını kaybetmişti. Türkiye sınırında sürücüsü gümrük işleriyle uğraşan bir tırın üst bölmesinde ise, bir öküz ölü bulundu. 

Bulgaristan Sınırında Fırına Dönen Tırlar

Hafner, saatler, hatta günler boyunca 35 dereceyi aşan sıcaklıklarda beklemek zorunda kalan hayvanların içinde bulunduğu tırların birer fırına benzediğini belirtiyor.

Bilgiler, AB’den Türkiye ve Orta Doğu’ya giriş noktası olan Bulgaristan’daki derneklerin çalışmalarına dayanıyor. Bazı gruplar, 8 saat üstündeki taşımacılığın yasaklanması için çağrı yapıyor.

Sağlık ve Gıda Güvenliği’nden sorumlu AB komisyoneri Vytenis Andriukaitis ise yeterli yasaların var olduğunu, sorunun uygulamada olduğunu öne sürüyor.

? BBC Videosunu İzleyin: Sheep truck temperature like an oven (1:57)

Videoyu BBC’nin sayfasında izleyebilirsiniz

Son Güncelleme: 18 Eylül 2017 · Kaynaklar: BBC News · CIWF (Fotoğraflar) ? veganlik.org

Hayvanlar, Bulgaristan Sınırında Can Veriyor” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun