Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Chobani’den ABD’de Vegan Yoğurt

İş insanı Hamdi Ulukaya’nın ABD’de 2005 yılında kurduğu Chobani markası, hindistan cevizi bazlı 9 vegan yoğurt çeşidini ülkede piyasaya sürdü.

1994 yılında Erzincan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) göç eden girişimci Hamdi Ulukaya’nın 2005 yılında kurduğu ünlü Chobani markası, vegan seçenekler sunmaya başlayan ana akım markalar arasında yerini aldı.

ABD’nin en büyük Yunan/Türk tarzı yoğurt üreticisi olan Chobani şirketinin de vegan pazara adım atması, vegan besinlerin tüm dünyada ana akımlaştığını gösteren bir adım olarak dikkat çekici.

Katkısız, yalnızca doğal içerikler

Markanın hindistan cevizi bazlı ürünleri probiyotik içeriyor, yalnızca doğal içeriklerden oluşuyor ve muadillerine göre daha az şeker içeriyor. Marka, ürünlerini tüm ABD çapında satışa sundu.

“Non-Dairy Chobani” adıyla sunulan ürünler yapay hiçbir tatlandırıcı, aroma, koruyucu içermiyor. Yoğurt çeşitleri arasında sade yoğurt, şeftali, çilek ve vanilya gibi meyveli tatlı yoğurt çeşitleri yer alıyor. Ayrıca ürün yelpazesinde yoğurt içeceği şeklinde sunulan “hafif tatlı sade” yoğurt, Mango, Çilek ve Vanilya Chai yoğurt içecekleri de bulunuyor. Ürünlerin satış fiyatı ise Amerikan doları olarak $1.99 ve $2.49 arasında değişiyor.

Yerli ve yabancı şirketlerden vegan ürünlere ilgi

Ticaretini hayvansal kaynaklı ürünlerle sürdüren birçok şirket son yıllarda vegan ürünler çıkarmaya başladı.

Türkiye’de Trakya Çiftliği gibi markalar vegan peynir seçenekleri sunarak giderek büyüyen bitkisel ürünler pazarına adım attı. Migros, Carrefour gibi süpermarket zincirleri de raflarında vegan peynir ve köfte tarzı alternatif ürünlere yer veriyor.

Bu tarz markaların yanında hayvanlardan elde edilen ürünleriyle bilinen McDonalds, Pizza Hut, Burger King, KFC gibi fast food markaları da menülerine vegan seçenekleri çeşitli ülkelerde eklemeye başladı.

Son güncelleme: 9 Ocak 2018 · Kaynak: Chobani Basın Açıklaması  veganlik.org