Sektörü Sorguladı, Çiftliğini Kapattı

İngiltere’de çiftçilik yapan Jay Wilde, üretimdeki uygulamalar nedeniyle önce süt üretimini bitirdi. Ardından çiftliği tamamen kapatarak çiftlikteki hayvanları barınağa gönderdi.

Sektördeki Uygulamaları Fark Edince, Süt Çiftliğini Kapattı

Videoya ilerle⤵

Çiftçi Wilde, Ashbourne’daki çiftliğinde yer alan hayvanları Hillside Hayvan Barınağı’na bağışlayarak, arazisini vegan tarım ürünleri için kullanmaya karar verdi.

Kendisine miras kalan çiftlikte, ilk olarak süt üretiminin hayvanlar için ne kadar acı verici olduğunu gören Wilde, önce et üretimine geçmeye karar verdi:

“Süt ürünleri üretmeyi bıraktık, çünkü çok zordu. İneğin sütünü almak için, önce yavrularını annelerinden ayırmak gerekiyor. Bu gerçekten çok zor. İnekler yavruları alınınca, doğal olarak bunun üstesinden gelmeleri epey uzun zaman alıyor.”

“İnekleri tanıdıkça, kişiliklerini fark ettim”

Hayvanları yakından tanımak ise vejetaryen çiftçi Wilde için et yemeyi bırakmaya dair bir ilham oldu:

“İnekler çevrelerinde olan bitenden haberdarlar. Kişilikleri ve içsel bir dünyaları var. İneklerin birbirini tanımaya başladığını, iyi hafızaları olduğunu fark ettim. Mutluluk, hüzün, sıkıntı ve heyecan gibi hisler duyabiliyorlar; surat ifadeleri var.”

Wilde inekleri tanıdıkça, onların birer gıda ünitesi olmadığını fark ettiğini söylüyor. İlk başta çiftliği ne yapacağını bilemeyen Wilde, daha sonrasında Vegan Topluluğu ile iletişime geçti. Sürecin sonunda 59 ineği birden kabul edebilecek bir barınak bulunmasıyla hayvanlar özgürlüğüne kavuştu.

Yeni hedef: Hayvansal Ürünsüz Vegan Tarımcılık

Wilde şimdiki hedefini, hiçbir hayvansal ürün veya kaynak kullanılmadan gerçekleştireceği vegan ve organik tarımcılık olarak adlandırıyor. Bu tarım yöntemi hakkında Bağlantıyı Kurmak belgeselinde bilgi alabilirsiniz.

Vegan Topluluğu ise yaptığı açıklamada, çiftliğin dönüşümünün yeni bir başlangıça işaret ettiğini belirtiyor:

“Endüstri krizde. Çiftlikler kapanıyor, çiftçiler akıl sağlığı sorunları yaşıyor, tüketiciler hayvansal ürünlerden uzaklaşıyor. İngiltere’nin değişen beslenme alışkanlıkları, çevreyi korumak ve Britanyalı çiftçilere stabil bir gelecek sağlamak için harekete geçmeliyiz”. (PBN)

?Haberle ilgili videoyu izleyin:
[tweet 882527397207298048 align=’center’ width=480]

Son Güncelleme: 6 Temmuz 2017 · Kaynak: plantbasednews.org ?  veganlik.org