Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Aktivist Aspey’den Bir Çiftçiye Mesaj

Avustralyalı vegan hayvan hakları aktivisti James Aspey, diyaloğa girdiği bir hayvan çiftçisine ilettiği mesajı instagram hesabında paylaştı. Mesajın Türkçe tercümesini bu sayfada okuyabilirsiniz…

“O, bir hayvan çiftçisi. Diğer bir deyişle, para için hayvanları sömürüyor ve boğazlarından kesilmeye yolluyor.

Onu yargıladığımı düşündü. Yargılamıyordum. Ben kimim ki yargılayacak? Ben hayvanların işkence görüp öldürülmesi için 26 yıl boyunca para ödedim – bedenlerini yiyip, yavrularının sütünü içebilmek için.

Çok kötü bir insan olduğunu düşündüğümü varsaydı. Hayır. Muhtemelen çok iyi bir hanımefendi; o da hepimiz gibi, lezzetli ve hükmedilebilir bulduğumuz belirli hayvanların gebe bırakılıp, köleleştirilip, öldürülmesini normalleştiren bir kültür içerisine doğdu. Doğuştan gelen şefkat, adalet, şiddet karşıtı ve saygılı hissiyatlarımızın, aksine davranmayı öğretmiş bir kültüre.

Anlatmama izin vermedi. Düşmanım olmadığını söylemek istemiştim. Onun suçu olmadığını. Hiçbirimizin doğru olanı bilmediğimizi. Ne kadar acıya sebep olduğumuzu fark etmediğimizi. Olan bitene mağdurun gözünden bakmayı düşünmediğimizi. Besinlerimizi bitkilerden alabileceğimiz başka bir yaşam biçimi olduğunu bilmediğimizi. Senin benim kadar yaşamak istemiş, insan harici bireylerin bedenlerinden almak yerine.

Onun hayvanlarına kötü davranıldığını varsaydığımda gücendi. “At gözlüğü takıyorsunuz” dedi. Hayvanlarına ne olduğunu sordum. “Ötenazi” dedi. Ötenazi!?! At gözlüğü takan hangimiz?

Hayvanları sadece halen çocukken öldürmek, parçalara ayırmak ve bedenin parçalarını satmak, onların iyiliği için değil. “Ötenazi” değil. Soğukkanlı bir cinayet. Onlar bize güveniyorlar ve biz onlara düşünülebilecek en kötü şekilde ihanet ediyoruz.

Ona ulaşamadım. Bana konuşma fırsatı vermedi. Ama, bunu okuyacağını biliyorum. Öyle söyledi. Bundan sonraki kısım onun için:

Eğer etik çiftçiliğe geçiş yapmak için hazırsanız, farmkind.org size yardımcı olabilir. Veganlar çiftçilerden nefret etmiyor, yalnızca ölüm döngüsünün sona ermesini istiyoruz.

Sizin için en iyi dileklerimi iletiyorum ve umarım bir gün bu bakış açısına hak ettiği değeri vermek üzere zihninizi yeteri kadar açarsınız. Daha iyi bir dünya mümkün ve hepimizin üstlenecek bir rolü ve görevi var”

James Aspey  7 Ekim 2018

Gönderinin İngilizce orijinalini @jamesaspey instagram hesabında okuyabilirsiniz. Türkçe tercüme: Emir Çelik
Son güncelleme: 7 Ekim 2018  veganlik.org

Hayvan çiftliğini kapatan Andrea Davis ile veganlik.org söyleşisini okumak için:
Keçi Çiftliğini Hayvan Barınağına Çevirdi

Hikayesi bu yıl bir belgeselde ele alınan İngiliz çiftçi Jay Wilde için:
Sektörü Sorguladı, Çiftliğini Kapattı