Keçi Çiftliğini Hayvan Barınağına Çevirdi

Eski çiftçi Andrea Davis, “insani koşullarda” süt üretimi yapan çiftliğini kapattı: Yanlış bir işi, doğru yapmanın yolu yok ?

Keçi çiftçiliği yapan Andrea Davis, Colorado’daki çiftliğini Broken Shovels Çiftliği Barınak Okulu adında bir hayvan barınağına ve vegan eğitim merkezine çeviriyor.

veganlik.org‘a konuşan Andrea Davis, bu hafta itibariyle artık çiftlikte peynir satışının tamamen bittiğini belirtti; barınağın websitesinin de yakında bu bilgilerle güncelleneceğini söyledi:

“Çiftlikte son birkaç keçinin daha süt üretimini sonlandırma aşamasındayız. Bu süreçte elde edilen sütü de barınağa gelen hayvanların acil durumları için donduracağız ya da benzer durumlar için diğer barınaklara bağışlayacağız.”

Birbirinden koparılan anne ve yavrular bunalıma giriyor

Davis, 9 yıl önce keçi peynirini en “insani” biçimde yapmak için yola çıkmış. Sunduğu en iyi koşullara rağmen, süt ürünleri sektöründe ne kadar acı verici uygulamaların gerektiğini görmesi uzun sürmemiş.

5 yıl keçi peyniri ürettikten sonra çiftçi yavru keçileri annelerinden ayıramayacağını fark etmiş. Anne ve yavruların aynı insanlar gibi duygusal bunalımlara girdiğini görmüş.

Geçen kıştan itibaren çiftlikte keçi ailelerini yeniden birleştirerek sütü sağılan keçileri sayısını önce epey azaltmış ve birçok farklı hayvanı da barındıran bir hayvan barınağa dönüştürmüş.

Davis şimdi yaklaşık 250 hayvana baktığı barınağını geliştirmek için çalışıyor.

fotoğraflar: Broken Shovels Farm
Hayvanların yaşadıklarını görüp çiftliklerini kapatanlar artıyor

İngiltere’de çiftçilik yapan Jay Wilde süt üretiminin hayvanlar için ne kadar acı verici olduğunu görerek et üretimine geçmiş, ardından geçtiğimiz aylarda da çiftliği tamamen kapatarak çiftlikteki hayvanları barınağa göndermişti.

Son Güncelleme: 4 Ağustos 2017 ? veganlik.org