Yumurtacılıkta Civcivler

Yumurta sektöründeki uygulamalar, sürekli yumurtlamaya zorlanan tavukların kötü koşullarda çektiklerinden ibaret değil: Erkek civcivler doğar doğmaz öldürülüyor. Bursa’daki itlaf görüntüleri medyaya yansıyan bir şirket ise bunun yönetmeliklere uygun olduğunu belirtti.

Rahatsız edici görüntüler içerir

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, yalnızca Eylül 2016’da Türkiye’de 1.6 milyar yumurta üretildi ve 75 milyon tavuk kesildi. Yumurtlayamayan ve etleri karlılık arz etmeyen civcivler erkek ise hemen öldürülüyor.

Yumurta firması: Civciv itlafı standart

Erkek civcivlerin (yavru horozlar) toplu itlafı sektörde standart. Türkiye’deki bir yumurta firması, medyaya düşen bir video üzerine yaptığı basın açıklamasında konuyu detaylı şekilde açıkladı.

Civciv imhasının, Türkiye’deki tüm üreticilerde aynı şekilde uygulandığını açıklayan firma, bunun yönetmeliklere uygun yapıldığını belirtiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerince imha tesisi önündeki kayıtlı uygulamalarda, erkek civcivlerin varillerde biriktirilerek imhaya sevk ediliyor.

Organik çiftliklerde de ölüm şekli aynı

“Erkek civcivlerin üretim yapamaması ve karışık üretim yapıldığında da embriyolu yumurta üretileceğinden ötürü, ister konvansiyonel yumurta üretim çiftliklerinde, ister alternatif organik tavuk üretim çiftliklerinde erkek civciv bulundurulmuyor. Söz konusu tavuk ırklarının erkekleri, et üretimi amacıyla yetiştirilmeyecek kadar az verimli olmasından ötürü üretim çiftliklerine sevk edilemez ve kanuni olarak kuluçkahane artığı görülür. Erkek civcivler artık olarak ayrılır, variller içinde taze hava girişi kapatılır ve ölümü sağlanır.”

Firma açıklamasında “civcivlerin hava girişi kapatılınca oluşan karbondioksitle bayıltılarak acısız ölümü sağlanmakta” olduğu söyleniyor. Oysa boğulmanın nasıl acısız olabildiğine dair bir bilgi yok. Bu tür uygulamalarda hayvanlar, acı çekerek havasızlıktan boğularak ölüyor. Çöp bidonlarına üst üste atılan hayvanların, henüz poşetlerin ağzı kapatılmadan ezilerek can vermeye başladıkları da ayrı bir konu.

Her yıl 2.5 milyar civciv boğuluyor, gazlanıyor ya da parçalanıyor

Erkek olduğu tespit edilen civcivlerin, yumurtadan çıktıktan hemen sonra öldürülmesi uygulaması dünya geneli toplamında her yıl ortalama 2.5 milyar hayvana uygulanıyor.

Tek toplu öldürme yöntemi boğmak da değil. Gaz verilerek öldürülmek ya da üretim bandı üzerinden dev kıyma makinelerine aktarılarak parçalanmak da diğer öldürme biçimleri.

Ölü civcivlerin bazıları yakılıyor, bazıları hayvan yemi haline getiriliyor. Gazla boğulan civcivlerin bir bölümü de yırtıcı kuş yemi olarak hayvanat bahçelerine satılıyor.

Son güncelleme: 10 Aralık 2016 · Kaynaklar: TÜİKDHA, DW · veganlik.org