Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Mutfaktan, Rekora: Vegan Peynirci Daiya Satıldı

Uluslararası sağlık devi Otsuka, vegan peynir markası Daiya’yı tam 325 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

Güncelleme: Otsuka’nın hayvanlar üstünde deney yapan bir şirket olduğunun duyulmasıyla, konu hakkında satışın iptali için kampanya başlatıldı.

Satış hakkında Daiya CEO’su Terry Tierney, “Bu bizim için bir onur. Bitkisel bazlı hayat tarzını dünyaya taşımak için büyük bir fırsat” açıklaması yaptı.

2008 yılında kurulan Daiya, bugün inek sütü ürünlerine alternatif 30 çeşitte ürün sunuyor ve Kuzey Amerika’da on binlerce market ve restoranda satışa sunuluyor.

Markanın hisselerinin yüzde 100’ünü satın alan sağlık ürünleri firması Otsuka ise, Nature Made vitaminleri gibi sağlık ürünlerinin de satışını yapıyor.

Vancouver bazlı Kanadalı vegan peynir şirketinin, Japon dev Otsuka Pharmaceutical Co.’ya satışı için, 405 milyon Kanada Doları’na (yaklaşık 1.15 milyar Türk Lirası) anlaşıldı. Satış, gerekli onayların alınmasının ardından gerçekleşecek.

Hikaye evlerinin mutfağında başladı

Daiya’nın kurucuları Andre Kroecher ve Greg Blake, ilk yola çıktıklarında herhangi bir gıda mühendisliği bilgisine sahip değillerdi. Kendi evlerinin mutfağında araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladılar.

İlk ürünlerini, arkadaş toplantılarına sıradan bir peynirmiş gibi getirmeye başladılar. 2011 yılına geldiklerinde ise Ellen Degeneres ve Oprah gibi ünlülerin dikkatini çoktan üzerlerine çekmişlerdi.

Şirketleri, 2014 yılında 37 milyon Kanada doları kar etti. 2016 yılında ise Daiya’nın yıllık karı 79 milyon dolara ulaştı.


Güncelleme: “Veganizm, vegan kalsın; satış iptal edilsin”

Daiya’yı satın alan Otsuka şirketinin hayvanlar üstünde deneyler yapan bir firma olduğunun duyulmasının ardından, change.org’da satışın iptali için bir imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya Daiya’nın vegan kalabilmesi için satışın iptal edilmesi gerektiğine değiniyor ve aksi halde Daiya’nın vegan değerlerle örtüşmeyen bir firma olacağına dikkat çekiyor.

Son Güncelleme: 31 Temmuz 2017 · Kaynaklar: Plant Based News · nsnews.com  veganlik.org