Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Didimliler, VegFest’i Gelenekselleştiriyor

Nisan ayında düzenlenecek vegan festival Didim VegFest 2018 için hazırlıklar başladı. Didim Belediye Başkanı Atabay: “Veganlığın ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyoruz. Bu yıl çok daha ses getiren bir festival yapacağız”

Didim’de bu yıl yapılan Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim VegFest, gelenekselleşiyor. 2018 Nisan ayında ikincisi düzenlenecek festival için Didimliler hazırlıklara başladı.

2. Didim VegFest için yapılan hazırlık toplantısında Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim’i Türkiye’nin ilk resmi vegan kenti yaptıklarını belirtti. Aydın Denge Gazetesi‘nden Ediz Verdioğlu‘nun haberine göre, Atabay şöyle konuştu:

“Bu yıl iki günlük yaptığımız festival, Türkiye çapında ses getirdi. Talepler çok fazla ve 2018’de beş günlük yapmayı planlıyoruz. Bu yıl çok daha düzenli ve güzel, daha fazla yere ulaşan ve ses getiren festival yapıp, önümüzdeki senelerde de bunu artırarak devam edeceğiz”

“Atölye ve panellerle de insanları bilgilendiriyoruz”

Festivalde veganizm felsefesini anlattıklarını ifade eden Atabay, insan beslenmesinde vegan beslenmenin ne kadar sağlıklı olduğunu insanlara gösterdiklerini belirtti.

“Sadece yemekleri yaparak ve sunarak değil, atölye çalışmaları ve paneller düzenleyerek de insanları bilgilendiriyoruz. Yerel halkın işin içerisine katılmış olması, o festivalin kendi ekonomisini kendi içerisinde yaratmasına sebep oluyor. O ekonomiyi kendi içerisinde yarattığınızda da bu sürdürülebilir oluyor. Bir şeyi yapmak önemli ama sürdürebilmek daha önemli.”

“Vegan festival, Didim’e en yakışan etkinlik”

Didim Fahri Hemşerisi ve Türsab Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner ise 2. Uluslararası Didim VegFest ile dünyaya yeniden yeni mesajlar vereceklerini kaydederek, vegan festivalinin Didim’in tarihine, kültürüne, doğasına ve dünyaya bakış açısına en yakışan etkinlik olduğunu vurguladı.

Ege Bölgesi’nin dünyada meyve ve sebze çeşitliliğinde önemli olduğunu anımsatan Baraner, şunları söyledi: “Didim, veganlar için yaşanabilir bir yer olacak. Turizm açısından da çok önemli oldu bu etkinlik.”

En iyi Vegan Anadolu Köy Yemeği Yarışması

Baraner, 2018’deki festival programına “En iyi Vegan Anadolu Köy Yemeği Yarışması” eklediklerini de belirterek, tüm köylüleri yarışmaya katılmaya davet etti.

“Sürdürülebilirlik, türler arası adalet ve sağlıklı seçimler için”

Didim VegFest 2018 çağrı metni ise şöyle:

“Yaşadığımız gezegene ve bu gezegeni paylaştığımız tüm canlılara karşı bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Didim Belediyesi sosyal sorumluluk anlayışını yansıtan ve farkındalık yaratmayı hedefleyen etkinlikler serisine #DidimVegFest2018 ile devam ediyor.

“Değerli bilim insanları, vegan aktivistler ve uzmanların katılacağı paneller, atölye çalışmaları, etkinlik alanında yarışmalar, Antik Milet Kenti ile Apollon Tapınağını birbirine bağlayan ‘Kutsal Yol Yürüyüşü’, konserler, spor, doğa ve daha birçok sürpriz sizleri bekliyor olacak.

“Daha sürdürülebilir bir dünya, şiddetsizlik ve hoşgörü, türler arası adalet ve sağlıklı seçimler için 20/21/22/23 Nisan 2018’de Didim VegFest’e bekliyoruz”

Festivale, Avrupa’dan da paket turlar düzenlenecek

2. Didim VegFest’in, aynı zamanda paket tur olarak Avrupa’da seyahat acenteleri tarafından sunulması planlanıyor.

2018 hazırlık toplantısına Didim Belediye Başkanı Atabay, Didim Fahri Hemşerisi ve Türsab (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş, Belediye Başkan yardımcısı Salih Bankoğlu, Alman Seyahat Acenteler Birliği (DRV) Yurtdışı Komisyon Üyesi ve Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi Hikmet Atilla, Didimli turizmci Kadir Karakaya ve yurtdışından gelen konuklar katıldı

2017’de on binler katılmıştı

Didim VegFest ilk olarak 29-30 Nisan 2017’de Didim Belediyesi, Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD), Turizm Araştırmaları Derneği ve Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği’nin organizasyonuyla düzenlenmişti.

Belediyenin rakamlarına göre, 5 konser, 9 panel, 12 atölyenin yer aldığı festivalde, 375 katılımcının 250’ye yakın standını yaklaşık 60,000 kişi ziyaret etmişti.

Son Güncelleme: 26 Ekim 2017 · Kaynak: Denge Gazetesi  veganlik.org