Bursa’dan Bir Atölye: DuBe Sanatevi

DuBe Sanat Evi, Bursa’dan vegan bir atölye. Sanatevinden Berk Irkörücü, atölyelerinin hikayesini veganlik.org ile paylaştı ??

Dube Sanatevi, geleneksel sanatlarla modern sanatı harmanlayan vegan bir atölye. Bursa’da Duygu – Berk Irkörücü çiftinin yürüttüğü atölyenin ürünlerine ise online olarak Türkiye’nin her yerinden ulaşılabiliyor. Berk Irkörücü, hikayelerini veganlik.org‘a anlattı:

2013 yılında Duygu ile evimizin bir odasında atölye kurma kararı aldık. Atölyemiz, Ebru sanatı ağırlıklıydı. Aynı sene içerisinde Duygu vegan olmaya karar verdi. Tüm canlıların eşit yaşam hakkına sahip olduğu gerçeğini algılamamı ve veganlık yoluna adım atmamı yine o sağladı.

[instagram url=https://www.instagram.com/p/BPKYCMcAWAT/ hidecaption=true width=320]

Ebrunun Vegan Hali

Ebruda kullanılan malzemelerin bir kısmı hayvansaldı. En önemli maddesi de, yüzey gerilimini arttıran, sığır ödüydü. Bu malzemelerin hayvansal içerikli olmayan muadillerini bulduk ve çalışmalarımıza bunlarla devam ettik.

Sadece ebruyla kalmayıp birçok hobi ve sanat dalına da ilgi gösterip, aynı şekilde onları da vegan malzemelerle yapmak için çalıştık. 2016’da evlendik ve atölyemizi Bursa’ya taşıdık.

Genellikle günlük hayatta kullanabileceğimiz, çanta, ahşap, seramik, kumaşa Ebru baskı gibi tasarımlar yapıp, bunları vegan temalarla birleştirip internet üzerinden tanıtıyoruz.

[instagram url=https://www.instagram.com/p/BTdk5a8geG8/ hidecaption=true width=320] DuBe Sanatevi, geçtiğimiz nisan ayında ilki düzenlenen Didim’deki vegan festival Vegfest‘te ilk standını açmış. Karşılaştıkları yoğun ilgi ve olumlu tepkiler, geliştirdikleri ürünler konusunda onları yönlendirmiş. DuBe Sanatevinin satışları şu anda da Emeksensin, Zebramo gibi sitelerde devam ediyor.

DuBe Sanatevinin ürünlerini incelemek için:
emeksensin.com/dubesanatevi · zebramo.com ·  · 
[instagram url=https://www.instagram.com/p/BYi__Epgq5G/ hidecaption=true width=320]

Veganlık, Ezoterizm ve Tasavvuf

Berk Irkörücü aynı zamanda Bursa’da yerel bir internet gazetesi olan Lodos Haber‘de yazıyor. Irkörücü veganlık, ezoterizm ve tasavvuf konularını üç haftalık bir yazı dizisi ile ele almış. Bu diziden yazıları aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz için:

  1. Özüne Dönüş – Veganlık
  2. Özüne Dönüş – Ezoterizm ve Veganlık
  3. Özüne Dönüş – Ezoterizm, Veganlık, Sufizm

Son Güncelleme: 6 Eylül 2017 ?  veganlik.org