Vegan Ürünlerde Alerjenler 🏷

“Eser miktar’ uyarısı olan ürünler veganlığa uygun mu?”

Ürünlerin İçindekiler kısmı, üründeki her içeriği açık biçimde belirtir. En hijyenik üretim koşullarında bile aynı fabrikada üretilen farklı ürünlerin içerikleri birbirinden etkilenebilir. Ortamda üretilen bir ürünün içeriğinden havaya karışan toz parçacıklarının bile, alerjik bireyleri etkileyebilecek şekilde başka bir ürüne bulaşma riski vardır. Meyve, sebze, tahıl, un ve baharatlar gibi ürünlerin de içinde böcek kalıntıları bulunabilir ve bu ürünlerin eser miktar riski taşımayanlarını bulmak genellikle mümkün değildir.

Bazı bireyler alerji konusunda epey hassas. Olası reaksiyonlara karşı, havayollarının politikaları ciddiyeti göstermek adına iyi bir örnek: Fındık alerjisi olan bir birey, aynı ortamda bir başka kişinin fındık yemesinden bile havaya eser miktar karışabilecek parçacıklarla ciddi biçimde etkilenebildiği için, talep halinde bu ürünler uçağa alınmaz.

Eser miktar uyarısı ne zaman konuyor?

Yumurta, süt ve balık ürünleri, paketlerde yer alması gereken alerjenler arasında. Şirketlerin, ürünlerinde herhangi bir alerjen kalıntısı olup olamayacağını belirlemeleri gerek. Eğer ortada en küçük bir risk varsa, etikete “eser miktar” uyarısı eklenebilir. Gıda üreticisi şirketler bu uyarıyı en küçük alerji ihtimaline karşı yasal sorumlu tutulmamak adına ekler. Bu, ürünün hayvansal bir içeriğe sahip olduğu anlamına gelmez.

Örneğin, aynı fabrikada süt tozu içeren bir bisküvi üretiliyorsa, orada üretilen hiç süt içermeyen bir bisküviye de “eser miktarda süt içerebilir” uyarısı eklenir; temizlenmesine rağmen aynı ekipmanlarla hazırlanan ya da aynı bantta paketlenen ürünler gibi. Sadece vegan ürünler üreten fabrikaların sayısı ise günümüzde epey az olduğundan, bu uyarı sıkça karşımıza çıkar.

Veganlara uygun olan ürünler, çeşitli alerjilere sahip bireylere uygun olmayabilir. Veganlar, hayvanların kullanılmasından kaçınıyor. Ciddi alerjilere sahip kişiler ise, kendilerini etkileyebilecek alerjen ürünlerin en küçük potansiyel kalıntılarına maruz kalma ihtimalini bile alamazlar. Bu ikisi birbirinden epey farklı konular.

Peki ya Vegan sertifikasına sahip ürünler?

vegansocietyThe Vegan Society (Vegan Topluluğu), vegan logosunun kullanılmasını onayladığı ürünlerin alerjik bireylere her zaman uygun olabileceğini iddia etmiyor. Bu durum, her üreticinin kendi üretim hattına bağlı. Vegan onaylı ürünlerin lisans anlaşmasında, bu çapraz bulaşma riskinin makul uygulanabilir sınırlar içinde minimize edilmesi açısından şirketlere sorumluluk yükleniyor.

Vegan Trademark logosuna sahip lisanslı bazı ürünlerde de, “eser miktarda süt ürünü içerebilir” gibi bir uyarı olabiliyor. Vegan Topluluğu, Vegan logosu hizmetiyle üreticilerin hayvansal içeriğe sahip olmayan daha çok ürün üretmeleri için teşvik etmeye ve hayvanların sömürülmesini azaltma amacında. Vegan ürünlerin artmasıyla birlikte, sadece vegan ürünlerin üretildiği fabrikalar ve üretim hatları da çoğalacak.

Vegan Topluluğu: “Veganlara uygun”

Vegan Topluluğu’na göre, yalnızca alerjen uyarısı olan bu ürünler veganlara uygun. Çeşitli nedenlerle bu ürünleri kullanmayı tercih etmeyenler de olabiliyor. Herkesin pratikleri farklı olsa da, bu ürünleri kullanmak veya kullanmamak, veganlığa dair bir kıstas oluşturmuyor.

Veganlığın amacı ve veganlık tanımı tüm veganlar için ortak: “Yemek, giyim ve diğer amaçlar uğruna hayvanların sömürülmesi ve onlara zulüm uygulanmasından, uygulanması olası en mümkün derecede kaçınmayı hedefleyen bir yaşam biçimi.” 🌱

Veganlık tanımı ve Vegan Topluluğu hakkında

Vegan Topluluğu

“Vegan” sözcüğü, Vegan Topluluğu tarafından 1944 yılında türetildi. 1949 yılında Leslie J Cross, topluluğun bir tanıma ihtiyacı olduğuna işaret ederek veganlık için “Hayvanların insanlığın sömürüsünden kurtarılması ilkesi” tanımını önerdi. Bu daha sonra “Hayvanların insanlar tarafından sömürülerek gıda, ticaret, çalışma, avlanma, deney ve diğer türlü kullanımına son vermeyi hedeflemek” olarak açıklığa kavuşturuldu. Vegan Topluluğu 1979 yılında dernekleştiğinde, “veganlık” tanımını şu şekilde güncelledi:

Hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün mertebede kaçınan ve ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımını içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen bir felsefe ve yaşam biçimi. Beslenme konusunda, tamamen veya kısmi olarak hayvanlardan elde edilen ürünlerin reddedilmesi anlamına gelir.

Veganlık hakkında daha fazla bilgi için: Veganlık nedir?🌱

Son güncelleme 14 Nisan 2017 · Kaynaklar:  Vegan Topluluğu 🌱veganlik.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.