Vegan Ürünlerde Alerjenler

“Etiketinde ‘Eser miktar’ uyarısı olan ürünler veganlığa uygun mu?”
Ürünlerin İçindekiler kısmı, üründeki her içeriği açık biçimde belirtir. En hijyenik üretim koşullarında bile aynı fabrikada üretilen farklı ürünlerin içerikleri birbirinden etkilenebilir. Ortamda üretilen bir ürünün içeriğinden havaya karışan toz parçacıklarının bile, alerjik bireyleri etkileyebilecek şekilde başka bir ürüne bulaşma riski olabiliyor.

Bazı bireyler alerji konusunda epey hassas. Olası reaksiyonlara karşı, havayollarının politikaları ciddiyeti göstermek adına iyi bir örnek: Fındık alerjisi olan bir birey, aynı ortamda bir başka kişinin fındık yemesinden bile havaya eser miktar karışabilecek parçacıklarla ciddi biçimde etkilenebildiği için, talep halinde bu ürünler uçağa alınmaz.

Eser miktar uyarısı ne zaman konuyor?


Yumurta, süt ve balık ürünleri, paketlerde öne çıkarılarak gösterilmesi gereken alerjenler arasında. Ürün içeriğinde bulunmasa da, çoğu şirket yasal sorumluluk almamak adına en küçük bir risk durumunda dahi “olasılık” uyarısı ekleyebilirler:

Örneğin, bir şirketin fabrikasında süt tozu içeren bir bisküvi üretiliyorsa, orada üretilen hiç süt içermeyen bir bisküviye de “eser miktarda süt içerebilir” uyarısı eklenir; temizlenmesine rağmen aynı ekipmanlarla hazırlanan ya da aynı bantta paketlenen ürünler gibi. Sadece vegan ürünler üreten fabrikaların sayısı ise günümüzde epey az olduğundan, bu uyarı sıkça karşımıza çıkar.

Veganlara uygun olan ürünler, çeşitli alerjilere sahip bireylere uygun olmayabiliyor. Veganlar, hayvanların kullanılmasından kaçınıyor. Ciddi alerjilere sahip kişiler ise, kendilerini etkileyebilecek alerjen ürünlerin en küçük potansiyel kalıntılarına maruz kalma ihtimalini bile alamazlar. Bu ikisi birbirinden epey farklı konular.

Peki ya Vegan sertifikasına sahip ürünler?

vegansocietyThe Vegan Society (Vegan Topluluğu), vegan logosunun kullanılmasını onayladığı ürünlerin alerjik bireylere her zaman uygun olabileceğini iddia etmiyor. Bu durum, her üreticinin kendi üretim hattına bağlı. Vegan onaylı ürünlerin lisans anlaşmasında, bu çapraz bulaşma riskinin makul uygulanabilir sınırlar içinde minimize edilmesi açısından şirketlere sorumluluk yükleniyor.

Vegan Trademark logosuna sahip lisanslı bazı ürünlerde de, “eser miktarda süt ürünü içerebilir” gibi bir uyarı olabiliyor. Vegan Topluluğu, Vegan logosu hizmetiyle üreticilerin hayvansal içeriğe sahip olmayan daha çok ürün üretmeleri için teşvik etmeye ve hayvanların sömürülmesini azaltma amacında. Vegan ürünlerin artmasıyla birlikte, sadece vegan ürünlerin üretildiği fabrikalar ve üretim hatları da çoğalacak.

Vegan Topluluğu: “Veganlara uygun”

Vegan Topluluğu’na göre, yalnızca alerjen uyarısı olan bu ürünler veganlara uygun. Çeşitli nedenlerle bu ürünleri kullanmayı tercih etmeyenler de olabiliyor. Herkesin pratikleri farklı olsa da, bu ürünleri kullanmak veya kullanmamak, veganlığa dair bir kıstas oluşturmuyor.

Veganlığın amacı ve veganlık tanımı tüm veganlar için ortak: “Yemek, giyim ve diğer amaçlar uğruna hayvanların sömürülmesi ve onlara zulüm uygulanmasından, uygulanması olası en mümkün derecede kaçınmayı hedefleyen bir yaşam biçimi.” ?Veganlık hakkında daha fazla bilgi için: Veganlık nedir??

Son güncelleme 9 Kasım 2018 · Kaynaklar:  Vegan Topluluğu ?veganlik.org