Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

1 Kasım Dünya Vegan Günü kapsamında, her yıl Kasım ayının ilk haftasında birçok vegan etkinlik düzenleniyor. 2019 yılında da farklı şehirlerde çeşitli toplulukların düzenlediği buluşmalar katılımcılarını bekliyor!

İstanbul, Ankara, Adana ve Eskişehir‘deki etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Detaylar için etkinlik ismine dokunun.

İstanbul

1 Kasım Cuma 13.00-17.40 - Çev-Fest veganizm oturumları @ Tak Kadıköy

31 Ekim-3 Kasım arasında Kadıköy Çevrecilik Festivali kapsamında bir araya gelen Eko Öğrenci Hareketi, Kadıköy Belediyesi ve Tak Kadıköy, 1 Kasım Cuma Dünya Vegan Günü kapsamında gün boyunca çeşitli oturumlarda veganizmi ele alacak. Program şu şekilde:

13.00-14.00: Ayşem Özleyiş Oğuz (Pader İstanbul Temsilcisi), Haydi (Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi

14.30-15.30: Oğuzcan Kınıkoğlu (Deneye Hayır Derneği), Aslı Alpar

15.45-16.15: Kısa Film Gösterimi

16.20-17.00: İstanbul Vegan İnisiyatifi

17.00-17.40: Yazar Zülal Kalkandelen, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu’nu temsilen yapacağı konuşmasında, veganizmin ne olduğunu, neden bir devrim olduğunu, veganlığın çevre ile ilişkisini ve hayvan özgürlüğü mücadelesini anlatıyor.

· Yer: Tasarım Atölyesi Kadıköy (Duatepe Sk. 61, Yeldeğirmeni) – Etkinlik ücretsiz ve herkese açık, kayıt gerekli.
· Etkinlik Sayfası (twitter)

2 Kasım Cumartesi 17.00-20.00 - Vegan Piknik @ De La Serna Kadıköy

6 yıldır her Cumartesi organize edilen vegan piknikler kış sezonu ile artık kapalı mekanda ve bu hafta Kadıköy De La Serna’da. Duyurusu ise şu şekilde:

“Yine piknik formatında kendi pişirdiğimiz vegan yemekleri getireceğiz, içecekler mekandan. Ayrıca mekanda da harika vegan mamalar var, bir şey getiremezseniz sipariş verebilirsiniz. Ne getirebileceğini bilemeyenler fikir ya da tarif sormaya çekinmesin lütfen.”

· Yer: De La Serna (Osmancık Sk, Kadıköy)- Etkinlik ücretsiz ve herkese açık.
· Etkinlik Sayfası (facebook)

2 Kasım Cumartesi 21.00-03.00 - Vegan Halloween Party @ Dunia Kadıköy

İstanbul Vegan İnisiyatifi, Dünya Vegan Günü’nde kuruluş yıldönümünü Vegan Halloween Party ile kutluyor. Duyuru şu şekilde:

“İster kostümlü, ister kostümsüz sen de bu güzel günde bize katıl, hem birlikte eğlenceli bir gece geçirelim hem de hayvanlara yardım edelim! Etkinlik geliri hayvanlar için kullanılacaktır.

DJ Performans: Boss Lady, C Fyah, Dubfactor.
Terasta: Bahadır Dilbaz”

· Yer: DUNIA (Kadife Sk. 19/2)- Etkinlik girişi ₺15.00.
· Etkinlik Sayfası (facebook)

3 Kasım Pazar 13.00-17.00 - ÇevFest'te Sanal Gerçeklik Deneyimi @ Tak Kadıköy

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Çev-Fest’teki standında bir sanal gerçeklik deneyimi düzenliyor. Etkinlik duyurusu şöyle:

“Hayvancılık sektöründe hayvanlara uygulanan sistematik zulmün farkında mısınız? 3 Kasım Pazar günü Eko Öğrenci Hareketi’nin düzenlediği Çev-Fest’teki Bağımsız Hayvan Hakları standında sanal gerçeklik deneyimine katılarak gerçekleri öğrenebilirsiniz!”

· Yer: Tasarım Atölyesi Kadıköy (Duatepe Sk. 61, Yeldeğirmeni)
· Etkinlik Sayfası (facebook)

3 Kasım Pazar 11.00-19.00 - TVD @ Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Hotel

Program:

13.00-13.30: Veganca Meseleler – Ebru Arıman
13.30-14.15: Hayvan Deneylerine Neden Karşı Olmalıyız? – Melda Onur, Oğuzcan Kınıkoğlu
14.15-14.45: Medya Veganlığa Karşı – Suat Erus
14.45-15.00: Vegan Bireylerde Mikrobiyata Çalışması Sonuçları: Munkhtsetseg Banzragch Yağcı
15.00-15.40: Vegan Mutfak Atölyesi – Şebnem Turhan
15.45-16.15: Hayvan Hakları, Etik ve Veganlık: Barika Göncü
16.15-16.45: 2020’de Beslenme – Didem Varol
16.45-17.10: İklim Krizi ve Veganlık – Canan Orhun
17.15-17.30: Hayvan Yemenin Bedenimize Etkileri – Hakan Şentürk
17.30-17.45: Sizi Kandırıyorlar – Murat Kınıkoğlu
17.45-17.55: Neden Vegan Oldum – Ayça Tekindor

Etkinlik duyurusu ise şu şekilde:

“Dünya Vegan Günü Türkiye Etkinliği 3 Kasım’da! #DünyaVeganGünüTürkiye Türkiye Vegan Derneği, Dünya Vegan Günü’nü kapsamlı bir programla karşılamaya hazırlanıyor. 3 Kasım’da Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’de gerçekleştirilecek etkinlik, veganlık konusunda farkındalık yaratmayı ve bu konudaki yerleşmiş önyargıları yıkmayı amaçlıyor.

“Her yıl 1 Kasım Dünya Vegan günü ve 01-07 Kasım Dünya Vegan Haftası nedeniyle dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen farkındalık etkinliklerinin Türkiye ayağı da yine dopdolu! Dünya Vegan Günü Türkiye etkinliği, V-LABEL ana sponsorluğu, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel mekan sponsorluğu ve Türkiye Vegan Derneği organizasyonu ile bu yıl 3 Kasım Pazar günü çeşitli aktivitelerle gerçekleşecek. Bu yıl 3.sü düzenlenen etkinliğin, etik, çevreci, sağlıklı ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir yaşam biçimi olan veganlığın bilinirliğinin artırılması, desteklenmesi, doğru bilgiye birinci elden ulaşımın kolaylaştırılması ve farkındalığın artırılması öncelikli hedefleri arasında. TVD yine, “Veganlığa Davet” konseptiyle özellikle vegan olmayanlara çağrıda bulunuyor ve bu konudaki önyargıları yıkmayı amaçlıyor.

“Birbirinden değerli uzman konuşmacıların yer alacağı panel, vegan atölyeleri, vegan ürün tanıtımları ve sergiler, film gösterimi, yeni bilimsel çalışmalara destek amaçlı bilim masası ve çocuk atölyeleri ile birbirinden farklı dopdolu bir program etkinlik ziyaretçilerini bekliyor. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik için organizasyon sayfasından e-davetiye temin edilmesi gerekiyor.

“Ziyaretçileri, Dünya Vegan Günü’nde Dr. Barika GÖNCÜ, Çevre Bilimci Canan Orhun, Dr. Murat Kınıkoğlu, Dr Suat ERUS, Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Melda ONUR ve Dr. Oğuzcan KINIKOĞLU, Dr. Munkhtsetseg Banzragch YAĞCI, TVD Vegan Diyetisyen Didem VAROL, TV Sunucusu Oyuncu Ayça Tekindor, Türkiye Vegan Derneği Başkanı Ebru ARIMAN gibi pek çok konuşmacının yanı sıra Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü ve Basit Vegan Platformu’nun kurucusu Şebnem TURHAN ile Vegan Muffin Atölyesi, Çocuklar için Hayvanlarla Etkileşim Farkındalık Atölyesi, belgesel gösterimi, bilimsel çalışma stantları, yeni kitap tanıtımları, vegan ürün stantları ve tadım etkinlikleri bekliyor. 3 Kasım Pazar günü 11.00’de başlayacak olan etkinlik, Saat 13.00’den itibaren 2 oturumlu panelle devam ederek, atölye çalışmaları ve film gösteriminin ardından saat 19.00’da sona erecek. Ürün sergileri ve tadım etkinlikleri ise gün boyu ziyaretçilerle buluşuyor olacak. Yaş sınırı bulunmayan etkinlikte çocuklar da unutulmadı; etkinlikte ayrıca çocuklar için hayvanlarla etkileşim resim ve masal atölyesi de bulunuyor.”

· Yer: Wyndham Otel (Fener Kalamış Cd 38, Kalamış) Katılım için davetiye edinmek gerekiyor
· Etkinlik Sayfası (facebook)

Ankara

2 Kasım Cumartesi 11.00-19.30 - Hayvan Özgürlüğü Kolektifi etkinlikleri @ Veganka

Etkinlik duyurusu ve programı şu şekilde:

“Ankara hazır mısın? Dünya Vegan Günü etkinlikleri kapsamında Hayvan Özgürlüğü Kolektifi olarak 2 Kasım Cumartesi tüm gün Ankara’nın ilk vegan mekanı Veganka’da etkinlikler gerçekleşecek.

Etkinliklerimizde türcü, ırkçı, ableist, lgbti+ fobik, cinsiyetçi vb. ayrımcı tutumlardan ve söylemlerden kaçınılmasına özen gösterelim. Atölyelerimize kayıt yapılması önemlidir. Kayıt ve bilgi için: 0507 95759 01/ 0545 913 48 31

11.00-13.00 saatleri arasında Veganka’nın şefleri Tuna Üstün ve Mehmet Kılıç tarafından “Mutfak Atölyesi” gerçekleşecek. Lezzetli vegan tatlar için herkesi atölyemize bekliyoruz.

14.00-16.00 saatleri arasında Buse Üçer’in kolaylaştırıcı olacağı “Bütünleşik Özgürlük Mücadelesi ve Veganlık” söyleşisi gerçekleşecek. Veganlığın diğer özgürlük mücadeleleri ile kesişimi hakkında konuşulacak oturuma ayrımcılık karşıtı herkesi bekliyoruz.

16.30-17.30 saatleri arasında Defne Ege Durucu yürütücülüğünde “Sıfır Atık ve Eko-kozmetik” atölyesi gerçekleşecek. Minimal yaşamak, sıfır atık prensibi ile bir hayat kurmak konusunda bilgi paylaşımı gerçekleşecek atölyemizde ekolojik kozmetik üretim yapacağız.

18.30-19.30 saatleri arasında “Deneye Hayır Derneği” kurucuları Burak Özgüner ve Aslı Alpar ile “Neden Hayvan Deneylerine Karşıyız?” başlıklı söyleşi gerçekleşecek. Vegansan gel; değilsen kesin gel!

· Yer: Veganka. Katılım için kayıt gerekiyor
· Etkinlik Sayfası (facebook)

2 Kasım Cumartesi 21.30-00.30 - Özgür, Vegan Bir Parti @ ZoneBar

Etkinlik duyurusu şu şekilde:

“Hayvan Özgürlüğü Kolektifi olarak Dünya Vegan Günü etkinlikleri kapsamında ayrımcılık karşıtı vegan partimiz ile pistleri titretmeye geliyoruz. ?? Sınıfların, sınırların, tahakkümün olmadığı bir dünya hayal ediyoruz. Bu hayali hep beraber büyüteceğiz. Tüm türlerin eşit olduğu bir dünya için ayaklarınızı piste vurmaya hazır mısınız?! Vegan olan/olmayan herkesi partimize bekliyoruz. Vegan menü, dj performansı, just dance, çekiliş ve sürpriz etkinlikler ile gri şehri renklendirmeye geliyoruz. 2 Kasım Cumartesi 21.30’da Zone Bar’da gerçekleşecek partiye vegansanız gelin; değilseniz kesin gelin! ?

“Girişler ücretsizdir. Parti boyunca ayrımcı söylem, davranış ve tavırlarda bulunmayalım. Çok eğlenelim. İletişim:+90 552 236 10 84”

· Yer: ZoneBar (Selanik 2 no: 78/A) Giriş ücretsiz
· Etkinlik Sayfası (facebook)

4-8 Kasım arası - Vegan Çizerler Sergisi @ Mimarlar Odası

Vegan Stant Ankara, 4-8 Kasım tarihleri arasında vegan çizerlerden vegan çizimler sergisi düzenliyor. Duyuru şu şekilde:

“4 Kasım Pazartesi akşamı saat 18.30 itibariyle açılacak ve veganlıkla sanatı buluşturacak olan etkinlik, 8 Kasım’a kadar Mimarlar Odası’nda devam edecek. Sergide Aslı Alpar, Semih Özkarakaş, Bengisü Akyürek ve Özge Özgüner’in işleri sergilenecek.”

· Yer: Mimarlar Odası Ankara (Konur Sk). Girişler ücretsiz
· Etkinlik Sayfası (facebook)

Eskişehir

1 Kasım Cuma 18.30 - Dünya Vegan Günü Kutlaması @ Adımlar Kitap Kafe

Eskişehir Vegan İnisiyatifi’nden dünya vegan günü buluşması.

· Yer: Adımlar Kitap & Cafe (İsmet İnönü 1 Cd no: 17 – Adalar Migros Karşısı) Etkinlik herkese açık
· Etkinlik Sayfası (facebook)

Adana

2 Kasım Cumartesi 13.00 - Vegan Piknik @ Dilberler Sekisi

· Yer: Dilberler Sekisi, Sallanan Köprü önünde buluşma. Etkinlik herkese açık
· Etkinlik Sayfası (instagram)