Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

İzmit’in Buluşma Noktası: Fesleğen

Vegan aşçı İlyas Şentürk, veganizm hikayesini ve İzmit’in sevilen mekanı Fesleğen Kafe&Restoran’ı veganlik.org’a anlattı: “İnsanlar burada veganlığın rahatlıkla uygulanabilir olduğunu görüyor”

röportaj: Gökhan Gücükoğlu

Fesleğen Kafe, İzmit’te sunduğu zengin seçenekleriyle diğer şehirlerdeki veganların da dikkatini üzerine çeken vegan bir mekan.

Ev yemekleri, kendi keşfettikleri özel tatlıları, burger, falafel gibi seçenekleri yanında birçok yöresel vegan tarifin ve geleneksel yemeklerin veganlaştırılmış hallerinin bulunabileceği harika bir menüye sahip.

Veganizm ve hayvan haklarına dair etkinlik ve buluşmaların düzenlendiği mekan, aynı zamanda şehirde yaşayan veganların hayatını kolaylaştırmak adına, vegan peynirler, sucuk, sosis gibi birçok vegan ürünü de uygun fiyatlarla İzmitliler ile buluşturuyor; İzmit Merkez içinde paket servis de var.

Fesleğen’in kurucusu İlyas Şentürk, Kocaeli’nde vegan bir mekan açma hikayesini veganlik.org ile paylaştı:

İlyas, genç yaşta Kocaeli’ne gelip Fesleğen’i açtınız. Nedir Fesleğen’nin hikayesi?

Aslında her şey üç buçuk sene önce vegan olmamla başladı. O dönem çok farklı mutfaklarda, aktif olarak aşçılık yapıyordum. Et üzerine çalıştım. Tabii bir süre sonra rahatsızlık duymaya başladım. Yaptığım yemeklerin tadına bakmaya ihtiyaç duymuyordum, sorun da yaşamıyordum. Her şeyi göz kararı yapmaya devam ettim.

Sonrasında etik olarak rahatsızlık duymaya başladım. Bunu değiştirmek istedim. Ama sonunda kendi mutfağımı açmak dışında pek fazla seçeneğim olmadığını gördüm. Piyasada çalışabileceğim pek de fazla mutfak yoktu.

Birkaç yıl önce geçirdiğim trafik kazasından sonra Kocaeli’ne taşındım ve böyle bir yer açma fikri gelişmeye başladı. Annem ile beraber bu fikri uygulamaya koyduk. %100 vegan bir mekan bence Kocaeli’nde bir ihtiyaçtı – aslında her yerde ihtiyaç. Kocaeli’nde bir şeyler başlatabiliriz diye böyle bir yola girdik biraz da.

Çok güzel tepkiler, yorumlar aldık. Kendi icat ettiğimiz tatlılar çok beğenildi. İnsanların bulmakta sıkıntı yaşadıkları döner, peynir gibi vegan ürünleri burda satmaya başladık. Ticari amaçtan ziyade amacımız bunları sağlamaktı; veganlığın insanlar tarafından kabul görmesi ve veganlığı daha olur kılmak.

Peki sizin vegan olma süreciniz nasıldı?

Üç buçuk sene önce de şimdiki gibi politik bir hayatım vardı. Ezen-ezilen kavgası içindeydim her zaman. Hala tarafım bu konuda. O zaman kıymetli bir arkadaşım bana telkinlerde ve bilgilendirmelerde bulundu ve fikirlerim değişti. Vegan olmam çok da vakit almadı.

Her zaman ezilenlerin mücadelesi içinde oldum. Hayvanlara sistematik katliamlar, tecavüzler, işkenceler yapıldığını gördüm. Bunu fazla sorgulamaya gerek duymadan hayatımın merkezine koydum. Çünkü bu hayatımızın her yerinde; giydiğimiz ayakkabıdan, kullandığımız deodoranta kadar… Sadece mutfakta başlayıp biten bir şey değil. Hayatın her yerinde bir duruş sergilemek gerekiyor.

“İnsanlar veganlığın rahatlıkla uygulanabilir olduğunu görüyor”

Ev yemekleri, burgerler, özel tatlılar yapıyorsunuz. Menüyü oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Günlük yediğimiz yemeklerin çoğunu, küçük oyunlarla, besin değerlerini arttırarak sunmaya çalışıyoruz. Zaten bu coğrafyanın mutfağında, doğalında oldukça vegan yemek var.

İnsanlar vegan lahmacun için lezzetten bir şey kaybetmediğini anlayınca oldukça şaşırıyorlar ve veganlığın rahatlıkla uygulanabilir olduğunu görüyorlar. Asıl amacımız bu. Hayvansal ürünler kullanmadan, mesleki yeterliliğimizle, son derece lezzetli yemekler yapılabildiğini göstermek istiyoruz.

Olabildiğince mevsimsel ürünleri alıyoruz. Çoğu yiyeceği çevredeki semt pazarlarından tedarik ediyoruz. Diğer vegan paket ürünlerin ise olabildiğince yerel ürün olmasına ve katkısız olmasına dikkat etmeye çalışıyoruz.

Kocaeli’nde vegan bir restoran açtıktan sonra neler tecrübe ettiniz?

Çoğu insanın vejetaryenken, vegan olduğuna tanık oldum. İnsanlar burada bir sürü vegan alternatif ürünlerle tanıştılar. Vegan olan insanları görmek müthiş.

Aynı zamanda Fesleğen veganlık üzerine bir araya gelinen bir platform halini aldı. Kendi çevresini yavaş yavaş oluşturuyor.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Burada dükkan etrafında oluşan, ufak çaplı, devamlı iletişimde olduğumuz bir grup var. Kocaeli’nde çiftlik hayvanları için bir barınak oluşturma düşüncemiz var. Buna ek olarak dergi düşüncemiz var. Vegan haberlerin, sağlık bilgilerinin veya pratik bilgilerin olduğu süreli bir yayın; bunu da bir dernek altında yapmayı düşünüyoruz.

“Büyük bir toplumsal değişimin geleceğine inanıyorum”

Son yıllarda veganların çoğaldığını görüyorum. Buna ek olarak vegan amblemli ürünler, hayvan deneyini reddeten şirketler artıyor. Bu da veganların artık görünür olduğunu gösteriyor bize.

Aslında Türkiye’de vegan olmak oldukça kolay. Oldukça çeşitli ürünler yetişiyor ve Türk mutfağı oldukça müsait. Zamanla Türkiye’de vegan alternatif ürünlerin artacağını düşünüyorum. Veganlık çok hızlı ilerliyor. Bu mücadele ilerleyen zamanlarda daha da kızışacak. Kızışan veganlık mücadelesinin büyük bir toplumsal değişimi devamında getireceğine inanıyorum.

Son Güncelleme: 28 Ocak 2018  veganlik.org