Şimdi İzleyebileceğiniz 10 Harika Film 🎞

2019 yılının Güncel Vegan Film Listesi için buraya tıklayın

2017’nin kaçırmamanız gereken favori filmleri ve her zamanki vegan başucu belgeselleri.

Okja, What the Health, Carnage, Vegan Everyday StoriesUzun süredir beklenen Okja, 28 Haziran itibariyle sonunda Netflix’te gösterime girdi. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan What the Health ise tartışmaları beraberinde getirdi. Komedyen Simon Amstell’in mockumentary türündeki belgeseli Carnage ise 2017’nin en favori filmi!

Filmlerin çoğunu Netflix Türkiye‘de (30 gün deneme üyeliği ücretsiz) veya aşağıda bulabileceğiniz diğer linklerde izleyebilirsiniz.

İşte kaçırmamanız gerekenler:

Okja

Yönetmen Joon-Ho Bong, yeni filminde Mija adında genç bir kızın, kocaman bir hayvan olan en yakın arkadaşı Okja‘nın uluslararası bir hayvancılık endüstirisi şirketince kaçırılmaması için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Cannes Film Festivaline de katılan filmde Tilda Swinton, Jake Gylenhaal, Seo-Hyun Ahn gibi oyuncular başrolde. (Küçük bir ipucu: Film sonu yazılarından sonra kısa bir sahne daha olduğunu hatırlatalım 😊)

İzleyin: Netflix (🇹🇷 dublaj & altyazı) · 118dk · imdb: 7.0


Carnage: Swallowing the Past

View this post on Instagram

'carnage' is on bbc iplayer. thank you. #carnage

A post shared by Simon Amstell (@thisissimonamstell) on

Yıl 2067. Birleşik Krallık tamamen vegan. Toplum ise karnivor geçmişiyle yüzleşme çabalarında. Komedyen Simon Amstell’in ilk uzun metraj yapımı olan mockumentary belgeseli Carnage, rahat bir üslupla mesajlarını net bir şekilde iletirken, yeri geldiğinde veganları da iğnelemekten çekinmeyerek güldürüyor. Alışıldık vegan filmlerden ayrışan tarzların ilk örneği olan bu film, izlemeye değer harika bir komedi.

İzleyin: BBC iPlayer (🇬🇧) · 65dk · imdb: 8.2
BBC iPlayer hakkında: BBC iPlayer yayınları, İngiltere içerisinden bağlantılarda ücretsiz olarak izlenebiliyor. Bağlanmakta sorun yaşıyorsanız VPN servislerinizi veya Beebs (Chrome) gibi tarayıcı eklentilerini kontrol etmeniz yararlı olabilir.


What the Health

Hastalıklar ve beslenme tarzı arasındaki ilişkiyi ele alan What the Health (Sağlık Komplosu) milyarlarca liralık sağlık, ilaç ve gıda sektörlerinin perde arkasını inceliyor. Kip Andersen ve Keegan Kuhn yapımı belgesel, Leonardo DiCaprio‘nun da desteklediği Cowspiracy‘nin (2014) devamı niteliğinde.

İzleyin: Netflix (🇹🇷 altyazı) · 92dk · imdb: 8.0


Vegan Everyday Stories

Günlük hayattan dört hikaye: Neredeyse hayatına malolan bir geçmişten gelen maraton koşucusu Yassine Diboun, hayvanlarla bağ kurup eşinin çiftliğini bir barınağa dönüştüren Renee King-Sonnen, lezzetli yemekleri yaygınlaştırmaya çalışan bir food-truck sahibi Jerri Hastey ve altı kişilik ailesini vegan olmaya ikna eden 8 yaşındaki Genesis Butler. Vegan Everyday Stories, 2016 yapımı ücretsiz bir Glenn Scott Lacey belgeseli.

İzleyin: YouTube · veganmovie.org (🇬🇧) · 90dk · imdb: 8.8


Making the Connection

Vegan Topluluğu yapımı kısa bir belgesel olan Making the Connection (Bağlantıyı Kurmak), veganlığı yemek, fitness, beslenme, küresel gıda güvenliği, çiftçilik, çevre, hayvanlar, ahlak açısından samimi bir üslupla ele alıyor.

İzleyin: veganlik.org (🇹🇷 altyazı) · 31dk · imdb: 8.2


Live & Let Live

2013 yapımı Live&Let Live (Yaşa ve Yaşat) insanların hayvanlarla ilişkisini ve veganlığı tercih edenlerin bu seçimini incleyen bir Marc Pierschel belgeseli.

İzleyin: Netflix (🇹🇷 altyazı) · 80dk · imdb: 7.8


Vegucated

Marissa Miller Wolfson‘dan 2011 yapımı bu deneysel belgesel, et ve peynir seven üç farklıNew Yorklu’nun altı hafta boyunca girdikleri macerada vegan beslenmelerini ve veganlığı öğrenişlerini anlatıyor.

İzleyin: YouTube (🇬🇧) · 65dk · imdb: 7.2


Forks Over Knives

Lee Fulkerson‘un yönettiği 2011 yapımı Forks Over Knives (Çatal Bıçaktan Üstündür) iki gıda bilimcinin işlenmiş gıdalar, obezite, diyabet ve diğer hastalıklarla ilgili araştırmasını ele alıyor.

İzleyin: Netflix (🇹🇷 altyazı) · 96dk · imdb: 7.7


Cowspiracy: The Sustainability Secret

Fabrika çiftçiliğinin gezegenin doğal kaynaklarını nasıl tükettiğini ve büyük çevreci grupların bu krizi neden görmezden geldiğini anlatan Cowspiracy (Sürdürebilirliğin Sırrı), Leonardo DiCaprio‘nun da desteklediği 2014 yapımı bir Kip Andersen ve Keegan Kuhn belgeseli.

İzleyin: Netflix (🇹🇷 altyazı) · 90dk · imdb: 8.4


Earthlings

Shaun Monson‘un yönettiği ve Joaquin Phoenix‘in seslendirdiği Earthlings (2005), insanlığın diğer hayvanları evcil hayvan, gıda, giysi, eğlence ve bilimsel araştırma malzemesi olarak kullanmasını ele alıyor

İzleyin: YouTube (🇹🇷 altyazı) · 95dk · imdb: 8.7

Son güncelleme: 15 Kasım 2018 🌱 veganlik.org

Yorum yapın