Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Festivali Engellenen Fransız Veganlarla Dayanışma

8 Eylül’de Calais’de yapılması planlanan vegan festivalin tehditler sonucu engellenmesi ardından, Türkiye’den vegan aktivistler de Fransa’daki veganlarla dayanışma mesajı yayınladı.

Fransa’nın Calais kentinde 8 Eylül’de düzenlenecek olan vegan festival, bölgedeki hayvan yetiştiricileri ve avcılardan oluşan bir grubun tehditleri sonucu şehrin valiliği tarafından yasaklandı.

Hayvan hakları ve ifade özgürlüğü hakkında ülkede tartışmalara yol açan bu karara karşı, birçok ülkeden vegan aktivist ve gruplar dayanışma açıklama ve eylemlerinde bulunmayı sürdürüyor.

Türkiye’deki aktivistlerin dayanışma açıklaması

Ankara Vegan Platformunun sayfasında yayınlanan açıklama şu şekilde:

“Türkiyeli vegan aktivistler olarak, Fransa’da veganları terörist ilan eden ve sendika faaliyeti adı altında hayvan hakları aktivizmini engellemeye çalışan ölü hayvan tüccarlarına ve bu tüccarlarla işbirliği yapan devlet yöneticilerine karşı, Fransalı vegan aktivistlerle dayanışıyoruz.

Fransalı hayvan yetiştiricileri ve avcılardan oluşan bir grup, 8 Eylül’de Calais kentinde yapılması planlanan Vegan Festivali, festival alanının önünde hayvan bedeni pişirerek sabote edeceğini açıklamıştır. Gereken izinler alınarak planlanmış bu festivalin güvenliği adına, grubun sabotaj planına karşı gereken güvenlik önlemlerini alması beklenen şehir valiliği ise, adeta sabotaj planını destekler biçimde, festivali yasaklama kararı almıştır.

Bu olaydan kısa bir süre önce, Fransa Kasaplar Federasyonu, bazı vegan aktivistlerin kasap vitrinlerini yazılama ve taşlama eylemlerini bahane ederek, veganları terörist ilan etmişti. Federasyonun vegan kimliğine saldırarak hayvan hakları fikrini itibarsızlaştırma çabası, hayvan endüstrisinin hayvan hakları ve veganlık karşısındaki umutsuzluğunu göstermektedir. Bu iki grup tarafından hayvan hakları hareketine karşı yürütülen ve hak mücadeleleri adına kabul edilemez olan baskılar, gelmekte olan vegan toplumun bireyleri tarafından utançla hatırlanacaktır. Bedenleri insan malı ve kaynağı olarak kullanılan milyarlarca insan harici kişinin hakları için yürüttüğümüz mücadelenin önü kesilemez!

Türkiyeli vegan aktivistler olarak, Fransalı vegan aktivistlerin yanındayız ve tüm dünyadaki vegan aktivistleri dayanışmaya çağırıyoruz. Dünyanın her yerinde hayvan sömürüsüne karşı harekete geçmeye devam edecek ve insanlar hayvanların bedenlerinden ellerini tamamen çekene kadar durmayacağız! Hayvan haklarının asgarisi veganlıktır ve vegan aktivizm mücadelemizin temelidir. Devletler, kurumlar ve hayvan tüccarı şirketler tarafından engellenemez! Hayvan köleliği görmezden gelinemez!”

Metnin orijinaliyle İngilizce ve Fransızca tercümeleri için tıklayın

Son Güncelleme: 31 Ağustos 2018 veganlik.org

Festivali Engellenen Fransız Veganlarla Dayanışma” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun