Game of Thrones’dan Bazı Bilgiler

Kış sonunda geldi ❄️? Peki Game of Thrones’taki gerçek kürk ve deri kullanımıyla ilgili veganlar ne düşünüyor? Veganizm için çaba gösteren oyuncular hangileri? Vegan yahni ve Sansa’nın favori keki nasıl yapılır? Hepsi bu yazıda ❄️?Game Of Thrones yeni sezon vegan deri kürk kullanımı yahni ve sansa limonlu kek tarifi

Game of Thrones usulü tariflere ilerle⤵️
Vegan Yahni ?– Sansa’nın Limonlu Kekleri ?

Dünya çapında milyonlarca insanın hayranlıkla izlediği Game of Thrones’un 7. sezonu, 16 Temmuz’da başlıyor.
Game of Thrones üçüncü sezonunda 3000 metrekareye yakın deri ve kürk kullandığı 2012’de basına yansımıştı. Diziye gelen tepkiler üzerine ilgili rapor daha sonra kaldırıldı ve 4. sezondan sonra benzer istatistiklerin yer aldığı bir rapor HBO tarafından bir daha yayınlanmadı.

instagram’da veganlarla mini bir anket?

veganlik.org, instagram sayfasında konuya dair diziyi izleyen ve izlemeyenlerin düşüncelerini sordu. Deri ve kürk kullanımı dizinin bazı hayranlarını epey üzerken, bazılarının da diziyi hiç izlememesi için bir sebep. Diziyi korsan izleyip katkıda bulunmamayı seçenlerse hafiften çoğunlukta. Ortak bir düşünce varsa o da şu: Teknoloji bu kadar gelişmişken, neden hala hayvanlardan elde edilen ürünler kullanılıyor?

Gelen yanıtlardan bazı alıntılar şöyle:

“Deri ve kürk olmamalıydı. Artık imitasyon gelişti”
 • Korsan izliyorum. Dizi güzel, ama bu uygulama olmamalıydı. Zaten çokça hayvan cesedi de görüyoruz. Dizi çokça ilkel ve ataerkil. Eskiyi yansıtmak istemiş olabilirler, eskiden böyle olduğu için bana bir yandan gerçekçi de geliyor. Ama bu dizi için gerçek deri ve kürk kullanılmamalı, çünkü artık imitasyon gelişti.
 • Ben şahsen izliyorum.
 • Film ve dizi sektörü çok büyük, ama toplumca en sevilenler arasında yer alan bir dizinin böyle büyük bir hata yapmasını birçok kişi kabul edemiyor. Konu gereği ne kadar ihtiyaçları olsa da birçok taklit ürünün çıktığını gün geçtikçe hepimiz görüyoruz. Bu yüzden veganlar olarak tüm dizi ve lmlerin buna dikkat etmesini rica ediyoruz.
“Şimdi öğrendim. Çok üzüldüm şu an”
 • Bu durumdan hiç haberim yoktu, zaten korsan izliyordum. Üzüldüm, hiç yakıştıramadım.
 • İzliyorum, bu durumdan yeni haberim oldu. Yapay olduklarını düşünmüştüm hep. Çok sevdiğim bir seri, çok üzüldüm şu an. Büyük yapımların bu konuda hassasiyet göstermesini beklerdim.
 • İzlemiyorum. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine başlayıp, ilk dakikadan yavru kurtlarla ilgili sahneyi görünce kapatmıştım. İzledikçe insan daha çok izlemek istiyor dediler ama benim ilgimi çekmedi. Dizinin kurgusu şaşırtıcı olsa da, çok basit insani dürtülere hitap ettiğini düşünüyorum. Cinsellik ve şiddetin birlikte işlendiği konular artık bayıcı hale geldi. Sherlock, Dr House gibi diziler beni daha çok çekiyor.
“Para kazandırmamayı tercih ederim. Mesaj atarak tepki de verilebilir”
  • Başladığından beri boykot ediyorum, kadınları aşağılayıcı sahnelerden kürk kullanımına kadar birçok hatalar var. Çok tutulan bir dizi olduğu için yaptıkları hataları görmeyiz sanıyorlar herhalde.
  • Ben boykot etmiyorum.
 • Hiç izlemedim, izlesem de korsan izlerim. Genel olarak lm sektöründe gayet sahte kürk kullanılabilir, atlar kaplanlar animasyon gibi yöntemlerle yapılabilir ama teknolojinin çok gelişmesine rağmen hayvanların kullanımı çok yaygın; hala çağdışı şeyleri seçiyorlar. Bu durumda önceden biliyorsam para kazandırmadan izlemeyi tercih ediyorum. Sonradan öğreniyorsak da lme, oyuncuların menajerlerine mesaj atıp tepki göstermek gayet iyi bir seçenek bence. Olanı geçiremez tabii ama sonrası için bir adım olabilir.
❄️ ❄️ ❄️
Dizi oyuncularından da veganlığı destekleyenler var

Dizi bir yandan hayvanseverleri epey üzüyor olsa da, diğer yandan dizi oyuncularından veganizme aktif biçimde destek verenler de var.

Tyrion Lannister rolü ile herkesi kendine hayran bırakan Peter Dinklage uzun yıllar vejetaryendi ve bu süreçte birçok hayvan hakları kuruluşuna destek oldu. 2014 yılında vegan olmaya karar verdiği belirtilen Dinklage, yer aldığı “Yemeğinle Yüzleş” kampanyasında hayranlarına et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünler tüketmeme çağrısı yaptı.


Missandei rolündeki Nathalie Emmanuel, hayvansal ürünler kullanmadan beslendiğini belirtiyor. Spor sonrası yediği vegan yemekleri de instagram hesabında bazen paylaşıyor.


Bronn rolündeki Jerome Flynn aynı zamanda müzisyen. Sanatçı çıkardığı bir albümün gelirini vegan dernek viva‘yı desteklemek için paylaşmıştı. Flynn, viva ile geçen yılki bir röportajında, setteyken Peter Dinklage ile iyi anlaştıklarını, vejetaryen vegan konulardan konuştuklarını belirtti ve bunların önemli olduğuna dikkat çekti.

❄️ ❄️ ❄️
Game of Thrones’dan esinlenen iki vegan tarif:

Son olarak, Game of Thrones’tan esinlenilerek hazırlanmış kolay bir vegan yemeği ve Sansa’nın favori tatlısını aşağıda bulabilirsiniz. Diziyi izleyenlere şimdiden iyi seyirler, kışın soğuk sahnelerinde yahni tarifiyle içlerini ısıtabilirler ❄️? İzleyen, izlemeyen herkese de afiyet olsun ?

Vegan Yahni

Yahni malzemeleri için tıklayın

4 bardak sebze suyu
3 bardak su
20 bebek portabella mantarı, küp küp doğranmış
1 büyük soğan, küp küp doğranmış
2 kaşık ezilmiş sarımsak
2 büyük havuç, küp küp doğranmış
6 kırmızı patates, küp küp doğranmış
1 kaşık kekik
1 çay kaşığı ezilmiş kuru biberiye
1 çay kaşığı adaçayı yaprağı
1 çay kaşığı karabiber
1/4 çay kaşığı arnavut biberi
1 çay kaşığı tütsülenmiş paprika
2 kaşık soya sosu
1/4 bardak yabani pirinç
1/4 bardak arpa

Listedekilerin hepsini bir düdüklü tencereye koyup, 45 dakika pişirin. Ardından yuvarlak kepek ekmeğin üstünü keserek, içini çıkartın. Yahniyi ekmek kasesine doldurun.

Game of Thrones usulü ekmek içi vegan yahniniz hazır ?? Ale tarzı vegan bira ile servis edebilirsiniz ?

Sansa’nın Limonlu Kekleri? ?

Sansa Stark: Limon keki, en sevdiğim!
(Olenna Tyrell ile tanışma sahnesi)

Fotoğrafta görülen vegan kek, Sansa’nın limonlu keklerinden. Tabii ki tamamen vegan ? Fakat vegan olmayan şu YouTube tarifinin??  veganlaştırılmış versiyonu. Az-çok benzer tarifleri bu videoda?? ve yemek.com‘da da bulabilirsiniz. (Hatırlatma: Bağlantıları verilen tarifler vegan değildir.)

Sansa için çok özel olan bu keklerin tarifini, küçük değişikliklerle kolayca veganlaştırmak mümkün. Aşağıda yer alan malzemeleri kullanarak limonlu keklerin vegan versiyonunu hazırlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz malzemeler:
Limon, un, granül şeker, yumurta alternati eri (aquafaba, toz yumurta ikamesi, vs), vegan (katı) yağ, vegan ekşi krema veya alternatifleri, kabartma tozu, vanilya özütü, tuz, su, şeker.

Son güncelleme: 19 Temmuz 2017❄️ veganlik.org