Uçak Yolculuğunda Ne Yemek Yemeli?

Uçakla yolculuk sırasında vegan bir öğün edinmek için anahtar nokta: Hazırlıksız yakalanmayın, 24 saat önce seçim yapmayı ve ‘VGML’ kodunu unutmayın.

Özellikle yurt dışı uçuşlarda, yolcular beslenmelerine uygun yemek talebinde bulunabiliyor. Çoğu havayolu, özellikle uzun menzilli uçuşlarında, yolcunun talebine göre istediği yemeği uçağa yüklüyor. Ayrıca ücretli yemek sunan hava yollarının menülerinde de bazı vegan seçenekler var.

THY >
Pegasus >
Atlasjet >
Sunexpress >
Onur Air >
Diğer uluslararası havayollarI >

Türk Hava Yolları (Turkish Airlines) Vegan Yemek Seçenekleri

THY, çoğu dış hat uçuşunda ücretsiz tam yemek menüsü sunuyor. Bu yemekler için rezervasyon kodunuz (PNR No) ile birlikte uçuştan 24 saat öncesine kadar THY websitesinden ya da çağrı merkezinden talebinizi belirlemeniz yeterli.

Veganlar için standart seçenek, VGML kodlu “Koyu kuralla bağlı vegan yemek”.

Bu menünün içeriğinde, THY’nin tanımına göre, “hayvansal gıdalar (et ve et ürünleri, bal, yumurta, süt ürünleri, balık, kümes hayvanları) bulunmuyor. Mercimek, tofu, fasulye gibi yüksek proteinli yiyecekler, demir ve kalsiyum bakımından zengin sebze, meyve ve kuruyemişler ikram ediliyor”.

Turkish Airlines VGML menüleri: Sebze yemekleri, Kahvaltılık börek, Tofulu yemek, Vegan köfte, Makarna ve diğer seçenekler…[foto: veganlik.org]

THY’de veganlar için tek özel yemek seçeneği VGML değil. Aşağıdaki diğer menüler, THY’nin verdiği bilgilere göre hayvansal içermeyen yemek seçenekleri – Bu seçenekler “vegan” olarak sunulmasa da tanımları gereği bitkisel içeriğe sahip. Sipariş verirken doğrulamak için THY ile iletişime de geçebilirsiniz.

RVML (çiğ sebze-meyve seçeneği), içeriğinde kafeinli içecekler; işlenmiş, katkı maddeleri ve koruyucu maddeler bulundurmuyor. Çiğ sebze ve meyveler, taze meyve suları ikram ediliyor.

VJML (jain-vejetaryen Hindu yemeği) seçeneğinde, “kümes hayvanları, et, balık, deniz ürünleri, yumurta, köklü ve soğanlı sebzeler, süt ürünleri servis edilmiyor”. Meyve, sebze, baharatlar, tofu, bakliyatlar, pirinç ve tahıllarla hazırlanmış yiyecekler ikram ediliyor.

VOML (sebze ve meyvelerle hazırlanan vejetaryen yemeği) seçeneğinin tanımında “et, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleriyle hazırlanmış yiyeceklerin servis edilmediği” belirtiliyor. Meyve, sebze ve baharatlarla hazırlanan yiyecekler ikram ediliyor.

FPML (meyve çeşitlerinden oluşan yemek) seçeneğinde ise, koruyucu ve katkı maddesi içeren yiyecekler servis edilmiyor. Taze ya da sülfit kullanılmadan kurutulmuş meyveler ikram ediliyor.

THY İç Hat uçuşları

THY iç hat uçuşlarında ise sadece atıştırmalık sunuyor ve özel sipariş verme şansı bulunmuyor. Bu uçuşlardaki atıştırmalıklarda şu an maalesef vegan bir seçenek yok. İç hatlarda bu seçeneği sunmaya başlamaları için THY ile iletişime geçerek talepte bulunabilirsiniz.

THY’de sunulan vegan içkiler

THY’nin içki menüsünde sunmuş olduğu yerli içkilerden bira ve rakı gibi seçenekler, vegan tüketime uygun. THY’nin yerli şarapları arasında ise vegan olduğu bilinen bir marka yok; ayrıca sunulan şarapların bazılarının etiketlerinde yumurta albümini” bulunduğu yazıyor.

Yabancı içecekler için ise sunulan seçeneklerin öncesinde barnivore.com adresinden kontrol edilmesi önerilir.

Alerji Hatırlatması

Alerjisi olan bireyler için bir hatırlatma olarak, alerjinize dair doktor raporunu THY’ye iletmeniz tavsiye ediliyor. Ayrıca THY’nin bir uyarısı:

“Fındık ve fıstık gibi kuruyemişler ikram ettiğimiz yemeklerin içeriğinde yer alabilir veya diğer yolcularımızın yanlarında bulunabilir. Bu gıdaların parçacıkları uçağın koltuklarına ya da diğer yüzeylerine bulaşabilir, uçuş sırasında havalandırma sistemi aracılığıyla yayılabilir. Bu sebeple uçaklarımızı fındık ve fıstık gibi kuruyemişlerden arındırmayı taahhüt edemediğimiz için, herhangi bir alerjik reaksiyonla ilgili sorumluluk kabul edemiyoruz”

THY Business Class – VOML (Sebze ve meyvelerle hazırlanan vejetaryen yemeği) [foto: thy]

Pegasus Airlines (Flypgs) Vegan Yemek Seçenekleri

Pegasus Havayolları, iç hat ve dış hat seferlerinde ücretli yemek servisi sunuyor. Menüde satın alabileceğiniz Nudo Noodle (Hazır Kıvırcık Erişte), vegan bir seçenek. Nudo markasının tüm çeşitleri V-Label vegan sertifikasına sahip.

Ayrıca menüde bazen sunulan Indomie noodle ürünlerinin de tüm çeşitleri vegan beslenmeye uygun; Indomie şirketinin paylaştığı bilgilere göre buna yapay aromalardan oluşmaları nedeniyle Tavuk ya da Beef aromalı ürünler de dahil.

Aynı zamanda sunulan Maş Fasulyesi Piyazı da websitesinde vegan içerikli görünüyor; fakat ilgili uçuşta sipariş vermeden önce güncel içeriği doğrulamakta fayda var. Kinoalı salata ise parmesan içermesi nedeniyle vegan değil.

Pegasus Havayolları menüsü [foto: flypgs]

Atlas Global (Atlasjet) Vegan Yemek Seçenekleri

Atlas Havayolları, dış hat uçuşlarında uluslararası şirketlerin sunduğu Özel Yemek kategorilerine göre yemek servisi yapıyor; bunlar arasında vegan seçenek olan VGML de bulunuyor. Şirket bu seçeneği “VGML: Koyu Kurallara bağlı vejetaryan yemek” olarak adlandırıyor.

Ayrıca bu özel seçenekler arasından FPML (Meyve tabağı), RVML (Raw – Çiğ sebze , meyve yemeği – Çiğ sebze yemeği), VJML (Vejetaryan jain yemeği) seçenekleri de normalde vegan beslenmeye uygun. Fakat şirket detaylı bir tanımlamada bulunmadığı için, bu alternatiflerden birini tercih etmek istemeniz halinde, güncel içeriğin tamamen vegan olduğuna dair şirketten doğrulamada bulunmanız tavsiye edilir.

Sunexpress Vegan Yemek Seçenekleri

Sunexpress Havayolları, SunCafe menüsü ile uçaklarda ücretli yemek servisi sunuyor. Menüde yer alan atıştırmalık Hummus Chips, vegan bir humus cipsi markası. Ayrıca menüde yer alan Barilla markasının  Domates ve Fesleğen Soslu Makarnası da vegan içeriğe sahip.

Sunexpress yolcuları ayrıca ek ücret ödeyerek rezervasyon kodları ile önceden atıştırmalık talebinde bulunabiliyor. Bu menüde vegan atıştırmalık olarak “Vegetarian Snack Vegan” (Vejetaryen Atıştırmalık Vegan) başlıklı bir seçenek yer alıyor; fakat hangi ürünün sunulduğu önceden görüntülenemiyor.

Sunexpress SunCafe menüsü [foto: sunexpress]

Onur Air Vegan Yemek Seçenekleri

Onur Havayolları, yemek servislerini ücretli olarak sunuyor. Web sitesinde yer alan menüde vegan bir seçenek bulunmuyor. Rezervasyon numaranız (PNR) ile birlikte sayfaya giriş yaparak güncel seçeneklere göz atabilir ya da müşteri hizmetlerinden vegan seçenekler sunulmasına dair talepte bulunabilirsiniz.

Diğer Uluslararası Havayollarının Vegan Yemek Seçenekleri

Avrupa menşeili çoğu havayolu, Avrupa içerisindeki kısa menzilli uçuşlarında, ücretsiz yemek seçeneklerini kaldırarak atıştırmalık sunmaya başladı.

British Airways, Lufthansa, Air France/KLM veya diğer çoğu uluslararası havayollarıyla aktarmalı veya uzun menzilli uçuşlarınız için VGML kodlu vegan yemek seçeneklerini talep edebilirsiniz.

İstanbul kalkışlı olanlar dahil Avrupa içi kısa uçuşlarda ise havayolları ile iletişime geçerek, ilgili uçuşta vegan atıştırmalık sunulmasını talep edebilirsiniz.

British Airways VGML menüsü [foto: veganlik.org]

Son güncelleme: 8 Ağustos 2019 · veganlik.org