Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

“Hayvan Hakları Kanunu Bütünsel Olmalı”

Etik alanındaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Çağatay Üstün, son günlerde sıkça gündeme gelen yeni Hayvan Hakları Yasası çalışmaları hakkındaki görüşlerine, Haber Hürriyeti’ndeki köşe yazısında yer verdi.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı başkanı Üstün, yazısında hayvan haklarının bütünsel bir yaklaşımla ele alınması gerektiğine dikkat çekiyor 

Prof Dr Çağatay Üstün · Haber Hürriyeti · 22 Haziran 2018

Hayvanlarla ilgili bir kanun veya haklar çıkarılması düşünülüyorsa, bunun bütünsel olması gerektiğini düşünüyorum.

Hayvan Haklarına ilişkin son günlerde yeniden ivmelenme kazanan yaklaşımların ince bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yıllardır bu konuyu gündeme getirdik, dikkate alan olmadı, ama sanırım bu kez biraz daha özenli düşünülmeye çalışılıyor.

Hayvan hakları konusunda ortaya çıkarılacak etik ve hukuksal düzenlemelerin yapılabilmesi için bir Kurul’un oluşturulması şarttır. Bu Kurul’da veterinerlik alanı haricinde etik, hukuk, sosyolog ve benzeri bilimsel alanların temsilcilerinin de bulunması gerektiğine inanıyorum.

Hayvanlarla ilgili bir kanun veya haklar çıkarılması düşünülüyorsa bunun bütünsel olması gerektiğini düşünüyorum. Sadece sokak hayvanlarını kapsayan bir yasal işleyişin sorunun çözümüne katkısı yoktur. Tekrarlamak gerekirse, hayvanların bütünsel anlamda ele alınmalı ve bütünsel bir özgürleşim hareketi içinde değerlendirilmelidir. Endüstriyel tarzda üretimi teşvik eden, hayvanları mal ve bir tür malın statüsü olarak gören anlayışın artık terk edilmesi gerekiyor.

Hayvan eti tüketimi ve süt ile yumurta endüstrisinin acımasız çarklarının durdurulması lazımdır. Bu konuda toplum tamamen bilinçsizdir. Hem hayvan haklarından bahsetmek hem de besinsel tüketim kültürüne hayvan türlerini terk etmek anlamsız bir ikilemdir.

Hayvan Hakları Kanunu aslında ülkemiz için gecikmiş bir kanundur. Halen var olduğu belirtilen sistematik hukuksal sürecin etik açıdan işlevsel bir özelliği yoktur. Daha kalıcı bir çözüm için öncelikle Hayvan Hakları Etik Yönergesinin hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda etik akademisyenler olarak her zaman yol gösterici yaklaşıma hazırız.

Duyarlı adımların atılması, hayvanların can dostumuz gibi görülmesinin önündeki engellerin kaldırılması için insan aklının ve vicdanının mutlaka ön plana alınması gerekmektedir.

21. yüzyılda eğer halen atların faytonlara, moloz taşıma araçlarına koşulmasından bahsediyorsak gerçekten de yazıktır.

Varsın küçük şehir veya ada gezintileri elektrik ile çalışan araçlar ile yapılsın. İlle de fayton ve atlar mı olacak? Bu ısrar bu diretme nedendir? Varsın şehir içinde veya başka yerlerdeki moloz veya yük taşıla işlemleri yine buna uygun yapılmış elektrikli araçlarla yapılsın. Nedir bu canlıların biz insanlardan çektiği?

Artık aklını başına alma ve akıl ile vicdanı bir tutma zamanıdır.

Hayvanlar bizlerin emrinde, süt üretmesi, et olması, bizleri eğlendirmesi gereken varlıklar değildir. Büyük AVM’ler içerisine akvaryum açmak ve burasını ziyaret etmek mantığı mantıksızlıktır. Hayvanat bahçelerinde tutsak tutulan hayvanların kendi yaşam alanlarına bırakılması lazımdır.

İnsan zihnindeki değişim her alanda yaşanmaya başlamalıdır.

Hayvanlar alemini insan aleminin dışında tutan anlamsızlaşmaya başlamış yaklaşımların terk edilme zamanı gelmiştir. Eğer hayvanları vicdanlar koruyamıyorsa o zaman kanunun çıkarmak doğru gibi görünse de bu hastalıklı tablonun mutlaka algılanması lazımdır.

Bu yıl etik ve ahlâki sağaltım derken, aslında bu ve bunun gibi bir çok konuya değinmek istiyoruz.

Menülerden, hırs ve bencillik oluşumlarından, aşırı ısrarcı ve merhametsiz tavırlardan hayvanların çıkartılması ve özgürleştirilmesi gerekmektedir. İnsan olmanın olgunluğu ve doğru sınırları hayvanların korunması, doğal ortamlarında üremelerine karışılmadan yaşatılmasına bağlıdır.

Hayvanı bir tür mal ve kazanç kapısı gibi gören zihniyetler sürdüğü sürece bu konuda çıkarılacak kanunların da eksik kalacağı görüşündeyim.

Peki, acaba hayvan haklarına ve kanununa ilişkin çalışmalar toplumlarda bir vegan kültürüne doğru ilerlememizi sağlayabilir mi? Neden olmasın? Bunu neden denemeyelim ki? Belki de bu, bir adımın ilki olacaktır.

Sevgi, saygı ve içtenlikle kalın…

Prof Dr Çağatay Üstün, haberhurriyeti.com

Son Güncelleme: 3 Temmuz 2018 · Kaynak: Haber Hürriyeti ·veganlik.org

Prof Dr Çağatay Üstün kimdir?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Temek Tıp Bilimleri Bölümü, Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı Başkanı Çağatay Üstün, 1990 yılında mezun olduğu aynı fakültede uzun yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. 2016 yılından beri Profesör ünvanı ile akademik hayatına devam eden Üstün, aynı zamanda fakültenin Klinik Araştırmalar Etik Komitesi ile Eğitim Komisyonu üyesi ve Etik-Hukuk Dikey Koridoru sorumlusu.

Deontoloji ve Tıp Tarihi alanında uzmanlığı bulunan Üstün, aynı zamanda etik alanındaki kapsamlı çalışmalarıyla biliniyor. Üstün, aralarında İzmir Tabip Odası ve Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği’nin de bulunduğu birçok bilimsel kuruluşun üyesi; Hekim Güncesi, Tıp Araştırmaları Dergisi, Van Tıp Dergisi, Medikal Etik, gibi tıp alanındaki çeşitli yayınların danışma kurullarında görev alıyor. Detaylı bilgi için: Ege Üniversitesi Akademik Bilgi sayfası