GDO, Hayvan Yemleri ve Soya

GDO tartışmaları, dört ürüne daha onay verilmesiyle yeniden başladı. Peki GDO’lu ürünlerden çekinenler neye dikkat etmeli?

?3. havalimanı inşaatı değil.

GDO’lu tarımcılık Türkiye’de yasak; GDO’lu ürün ithali ise insan gıdasında yasak, hayvancılık sektöründe yemler için serbest.

Halihazırda ithalatı serbest olan 32 hayvan yemine dört çeşit daha eklenmesiyle, genetiği değiştirilmiş organizmalı (GDO) yem sayısı 36’ya çıktı. 20 tanesi daha onay sırasında.

GDO insan gıdasında yasak olsa da, hayvansal ürünlerle birçok insana ulaşıyor. GDO’lu yemler inek sütü, tavuk yumurtası ve hayvan etleri için yetiştirilen çiftlik hayvanlarını beslemede kullanılıyor.

GDO’dan endişe duyanlar hayvansal ürünler tüketmeyebilir. Hayvansal ürünlerden uzak durmak, hayvansal tarımcılığın büyük tehlike altına soktuğu çevrenin korunmasına da yarıyor ? ? ?

Hayvansal ürünlerden kaçınmak yeterli mi?

Türkiye’de GDO’lu ürünlerin insanlara yönelik besinlerde kullanımı yasak. Konu hakkında Bülent Şık şunları hatırlatıyor:

“Geçmişte ülkemize ithal edilen pirinçte, bebek mamalarında GDO bulunmuş ve birkaç ay önce de ekmek üretiminde GDO kullanıldığı tespit edilmişti.”

Şık’a göre, GDO’lu soya ve mısırın kullanılabiliyor olabileceği birçok ürün var, fakat bunlara dair analiz sonuçları yok.
[tweet 893005301896679424 align=’center’ width=420]

O zaman veganların soya tüketimi ne olacak? ? ?

Türkiye’de EverfreshVeggy, VappySoyfa gibi tofu üreticisi markaların hepsi GDO’suz, yerli soya fasülyeleri ile üretim yapıyor. Çevre ve hayvanlara duyarlı, sağlıklı bu ürünleri tüketirken çekinmek bir sebep yok.

Diğer yandan, soya ürünleri her vegan için beslenmede önde gelen bir yer taşımak zorunda değil. Soya, zengin vegan seçenekler içeren Akdeniz mutfağının da önemli bir parçası değil.

Türkiye’de satılan vegan süt, yerli vegan peynirşinitzel, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri gibi alternatif vegan ürünlerin de birçoğu hiç soya içermiyor.

Dünyada soya üretiminin yaklaşık yüzde 85’i ise endüstride kullanılacak hayvanları yeterli protein ile besleyebilmek için yapılıyor. Yalnızca yüzde 6’sı, çoğunluğu geleneksel Asya mutfağında kullanılmak üzere, gıda ürünü olarak kullanılıyor.

?Fotoğraflar: Hayvansal tarımcılıkta yem üretmek için kesilen Amazonlar. Dünyadaki arazilerin %45’i hayvancılık sektörü için kullanılıyor. Yalnızca hayvansal tarıma harcanan alanın üçte biriyle, herkesi doyuracak vegan gıda üretimi yapılabilir.

Son Güncelleme: 4 Ağustos 2017 ? veganlik.org