Hayvansal Beslenmenin Sağlığa Etkileri

Et, yumurta, balık, hayvansal süt ve peynir… Hayvansal ürünlerle beslenmenin sağlığa etkisini yeni videosunda ele alan doktor Suat Erus, vegan olma hikayesini anlattı.
Doktor Suat Erus: Et, yumurta, balık, hayvansal süt ve peynir gibi ürünlerle beslenmenin insan sağlığına etkileri

Röportaj: veganlik.org
Suat Erus’un videosuna ilerle⤵

Göğüs cerrahlığı yapan Erus’un vegan olma süreci pek karmaşık değil: “Zararları gördüm, 5 dakikada vegan oldum”.

2.5 aydır vegan beslenen Erus’un konuya ilk ilgisi, arkadaşlarının Yulin Festivali paylaşımlarını sorgulayarak başlıyor:

“Köpeklerle ineklerin ne farkı olduğunu günlerce düşündüm durdum. Araştırmalarım beni hayvan zulmünün her çeşidiyle karşılaştırdı ve çok etkiledi.

“Fikirlerim tam olgunlaşmamıştı, ara ara veganlığı araştırıyordum, ama vegan olacağımı hiç düşünmüyordum. Bir türlü de içime sinmiyordu bütün olanlar. Cowspiracy belgeseli ve internetteki bilimsel yayınları keşfedince eksik parçalar tamamlandı”.

un su tuz ekşi mayalı ekmek - Gerçek ekmek peşinde
Vegan olana dek çok az sebze yiyerek beslendiğini belirten doktor Erus, buna rağmen hiç zorlanmamış:

“Veganlığı bir diyet gibi bir süreç gibi görenler için zor olacaktır. Ben ne zaman hayvansal ürünlerin insan vücudu için olmadığını anladım, ne zaman ki hayvanı yemesen bile hayvancılığın insan ve dünya için zararlı olduğunu anladım, o zaman 5 dakikada vegan oldum. O gün bugündür de aynen devam ediyorum”

Tüm Sorulara Toplu bir Yanıt

Doktor Erus’un kapsamlı bir video hazırlama fikri, çevresinde maruz kaldığı sorular ile ortaya çıkmış:

“Sürekli veganlığın ne olduğunu ve neden başladığımı anlata anlata gizli bir din yaymaya çalışan biri gibi hissettim. Her seferinde aynı şeyleri anlatmamak için belki de en doğrusu bir video oluşturmak diye düşündüm. Böylelikle tüm akrabaları, eşi, dostu da aradan çıkarmış olacaktım”.

Erus aynı zamanda işlenmemiş ürünlerle beslenmeyi de savunuyor: “Sağlık açısından riskli veya kısmi faydalı gıdalar tüketmek yerine, sebze meyve tahıl ve baklagillerin beslenmemizin temeli olması gerek” ?

? Videoyu İzleyin

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=M6kcZxuuTqc&w=680&h=360 ]

Video-sunum, hayvansal ürünler ve sağlık hakkındaki bağlantıyı bilimsel kaynaklarla açıklayan bir özet (45dk)

Aynı zamanda doğal, katkısız ekşi mayalı ekmek yapımıyla ilgilenen Suat Erus’un Un-Su-Tuz hesabına da göz atmayı unutmayın. Un-Su-Tuz’un temelinde tamamen doğal olması, katkısız olması ve kendilerinin çok temel malzemelerden yapıyor olması yatıyor.

[instagram url=https://www.instagram.com/p/BVnY-C1FY0N/ width=320]

Son Güncelleme: 6 Temmuz 2017 ? veganlik.org

Sağlık kategorisi bilgileri için dokunun

Referanslı bilgiler ile derlediğim veganlik.org sağlık kategorisi, yalnızca bilgilendirme amaçlı. Hukuki olarak tıbbi bir kişisel tavsiye, teşhis, tedavi niteliği taşımıyor. Alıntılar ve araştırma sonuçları için lütfen ilgili akademik kaynakları ziyaret edin.