Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Çanakkale’de Yeni Bir Topluluk: Hiva

Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki vegan toplulukları sebepsizce kapatılan öğrenciler, Hissedebilir Varlıkları Koruma Topluluğu (HİVA) adıyla bir araya geldi; şehirde düzenledikleri etkinliklerle yollarına devam ediyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerinin bu yıl 9 Ekim tarihinde resmi olarak kurdukları ÇOMÜ Vegan Topluluğu, hiçbir gerekçe gösterilmeden 31 Ekim tarihinde kapatıldı.

Topluluğun kurucularından Şefika Yaren Arslan, veganlik.org‘a yaptığı açıklamada, ÇOMÜ Vegan Topluluğu’nun üniversite yönetimi tarafından kapatılması üzerine, yollarına üniversite dışı etkinliklerle devam etme kararı aldıklarını belirtti.

Hissedebilir Varlıkları Koruma Topluluğu (HiVA) adını alarak yeniden bir araya gelen vegan grup, Çanakkale’de üniversite dışında yapacakları etkinliklere odaklanıyor.

“Tüm hissedebilir varlıkların eşit hakları var”

Üniversite bünyesindeyken 54 üyeye sahip olan topluluk, farkındalık yaratarak insanları merhamet ve barışa teşvik etmeyi amaçlıyor.

HİVA aynı zamanda, insan ya da insan harici tüm hissedebilir varlıkların, başkaları tarafından mülk muamelesi görmeme temel hakkını ve hissedebilir varlıkların kaynak olarak kullanılmama hakkına eşit olarak sahip olduğu ilkesini benimsiyor. Topluluk, gezegene verilen zararın eko-etik ve ekolojik sonuçlarına değinmeyi amaçlıyor; dışarıdan gelecek destek ve önerilere de açık.

HiVA’yla iletişime geçmek ve etkinliklerini takip etmek için instagram sayfasına tıklayın: @hissedebilirvarlk

Bir sonraki etkinlik: 26 Kasım Pazar

Yeni topluluğun ilk etkinliklerinden biri, 1 Kasım Dünya Vegan Günü’nde Çanakkale’de toplumu bilinçlendirmek adına broşür dağıtmak olmuştu. Bir sonraki etkinliklerinin programında ise film gösterimi yer alıyor:

Veganlık üzerine kısa film ve video gösterimi etkinliği
26 Kasım Pazar, saat: 14.00
Yer: Sokak Cadıları Kafe, Çanakkale

Son Güncelleme: 23 Kasım 2017  veganlik.org

Çanakkale’de Yeni Bir Topluluk: Hiva” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun