Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Bol Bol Humus Yemek için 9 Süper Sebep

Nohut, tahin, zeytinyağı ve limondan yapılan basit bir yemek olan humus, genelde veganların da en favorilerinden biri. Humus, birkaç yıl önceye kadar genellikle sadece açık meze olarak bulunabiliyordu. Şimdiyse market reyonlarında da sıklıkla rastlanıyor.

Kalorisi çok da az olmayan (ama pek fazla da olmayan) bu harika mezeye karşı koymak, idareli tüketmek ne mümkün! Ama dert etmeyin. Her gün bol bol humus tüketip, sağlığınızı koruyup mutlu olmanız için sebebiniz çok.

Çünkü:
1 – İyi bir kalsiyum, çinko ve demir kaynağı

Geleneksel humus tarifi, içerdiği tahinle birlikte çok güzel bir kalsiyum, çinko ve demir kaynağı. Tam da sürekli “ama kalsiyumu nereden alıyorsunuz” diye sorulanlardan


2 – Zengin proteine sahip, enerji veriyor

Karnınız acıktığında biraz humus tüketmek hem açlığınızı yatıştırır, hem de kan şekerinizi dengeler. İçindeki demir enerjinizi arttırır, böylece belki spora gitmek için daha kolay harekete geçersiniz 🙂

Aynı zamanda bir araştırma lif kaynağı olarak ekmek gibi ürünler yerine nohut tüketenlerin, daha az yağ ve biraz daha az kolestrol aldıklarını göstermiş.


3 – Humus çeşitleri giderek artıyor:

Market ve şarküterilerdeki meze reyonlarının yanında, hazır olarak da humus bulmak giderek kolaylaşıyor. Soğutulmuş bölmelerde taze humus seçenekleri olarak Mezzetürk Sade ve Mezzetürk Acılı Humus, Hayri Humus ve Mister No Köz biberli ve Pesto soslu Humus çeşitleri süpermarketlerde bulunabiliyor.

Kavanozlarda ise Tat Sade Humus ve Tat Kurutulmuş Domatesli Humus ile Baktat Organik Humus diğer seçenekler. Mezzetürk, yaklaşık ₺3.35/300g fiyatıyla en uygun marka.


4 – Evde hazırlaması da çok kolay. Humus tarifi:

 Buket Delibaş’tan video tarifi izleyin 

Kesinlikle birkaç dakikadan fazla sürmüyor! İhtiyacınız olanlar haşlanmış nohut (veya nohut unu), tahin, zeytinyağı, limon suyu. Damak tadınıza göre sarımsak, biber, kimyon, tuz ve ayrıca farklı denemeler için közlenmiş biber, kurutulmuş domates gibi dilediğiniz eklemeleri yapın.


5 – “Kanser riskini azaltıyormuş”

Adeta Hürriyet sağlık köşesinden derin bir bilgi (!) Ama folat içeren gıdaların kolon kanseri gibi kolorektal kanser risklerini azalttığı belirtiliyor ve araştırmacılar besinlerdeki lifin kolon bölgesinde sağlıklı bakteriler üreterek kansere karşı koruyucu etkileri olduğuna inanıyor.


6 – Sandviçlerde de çok pratik

Şekerli sürmeler ya da sürme kremler yerine ekmeğinizin üstüne humus sürmeyi deneyin. Tamamen yaratıcılığınıza kalmış sandviçlerde humusun yarattığı farkı görmeniz muhtemel. Üstteki fotoğraftaki humuslu sandviçin tarifinde, salatalık, domates, havuç ve avokado bulunuyor.


7 – Hepimize yetecek kadar humus var

2010 yılında Beyrut’ta hazırlanan bu 10 tonluk humus, en büyük humus tabağı alanında Guinness Dünya Rekorunun sahibi.


8 – Natalie Portman da çok seviyormuş

Aktris Natalie Portman, bir Vogue röportajında “Her gün kendi ağırlığım kadar humus tüketiyorum” diyerek humus tüketiminde yeni bir eşiğe işaret etmiş


9 – Humusseksüel olmak sözlüklere girdi bile

En sadık ve uzun ilişkisini humusla yaşayanlar için, humusseksüellik sözlüklere girmiş bir tanım. Urban Dictionary’deki houmoussexual kavramının yanında, humuseksüel uzun süredir ekşi sözlük’te tanımlanmış olan bir yönelim:

“humusu çok seven ve böyle ekmeğe sürüp yerken orgazm olanların cinsel yönelimi.” (cinematography)

Tabii yalnızca sözlüklerde değil, humuseksüelliği instagram’da keşfedin: #hummusexual, #hummussexual, #hummusexualvegan gibi etiketlerdeki lezzetli humus fotoğrafları yalnız olmadığımızın kanıtı!

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2017 · Esinlenme: Huffington Post  veganlik.org