Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Instagram’dan Vahşi Yaşam Uyarısı

Instagram, hayvan ve doğa istismarına karşı bilgilendirme uygulamasını başlattı. Kullanıcılarına selfie çekerken hayvanlara ve doğaya saygılı olma çağrısı yaptı.

Haber: bianet.org

Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, 5 Aralık itibarıyla hayvan ve doğa istismarına karşı bilgilendirme uygulamasını başlattı.

Artık Instagram’da hayvanlara ve doğaya zarar verici olabilecek etiketlerle arama yaptığınızda karşınıza “Instagram’da vahşi yaşamı koru” yazılı bir pencere çıkıyor.

Instagram’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Hayvan istismarı ve nesli tükenmekte olan hayvanlar ile onların organlarının satışı Instagram’da yasaktır” denirken, kullanıcılara beğeni almak uğruna hayvan sömürüsünü desteklememeleri çağrısı yapıldı.

“Selfie çekerçen çevreye saygılı olun”

Uyarı penceresi, “Daha fazla bilgi göster”, “Gönderileri göster”, ve “iptal” seçeneklerinden birini tıklamanıza imkan sağlıyor.

Bilgi sayfasında ise “kullanıcılara, fotoğraflarını çekerken çevreye saygı göstermeleri ve beğeni almak için (kuş yuvalarını yerinden oynatmak, ağaçlara baş harflerini kazımak gibi) çevreye zarar vermemeleri” konusunda çağrısı yapılıyor.

“Vahşi hayvanlarla ücret karşılığı fotoğraf çektirmekten sakınmak gerektiği” de vurgulanırken, Instagram’ın topluluk kurallarını ihmal eden fotoğrafları belirlemek için vahşi yaşam alanında çalışan World Wildlife Fund, TRAFFIC ve World Animal Protection ile işbirliği içinde olduğu belirtiliyor.

Instagram üzerinden yasadışı hayvan ticareti

Instagram’da esaret altındaki hayvanlarla çekilen selfie’lerin paylaşımı uzun süredir tartışılıyordu.

Guardian’da Ekim’de yayınlanan haberde, ücret karşılığı selfie çekilen hayvanların, çoğunlukla yasadışı ticaretle esaret altına alınmış, kötü muameleye maruz kalan hayvanlar olduğuna dikkat çekiliyordu.

New York Times’da Kasım’da yayınlanan bir haber de, vahşi hayvan tacirlerinin doğrudan Instagram ve Whatsapp gibi sosyal paylaşım uygulamaları üzerinden çalıştığını ortaya koymuştu.

Selfie Kodu kampanyası

Instagram’la işbirliği halinde olan World Animal Protection, sosyal medyada esaret altındaki hayvanlarla çekilen selfilere karşı Selfie Kodu imza kampanyası başlattı.

Kampanyada sosyal medya kullanıcılarına “zulüm içermeyen selfieler çekmeleri” çağrısı yapılıyor.

2010’da kurulan Instagram’ın Ekim 2017 itibarıyla 800 milyon aktif kullanıcısı var. (ÇT)

Bu haber ilk olarak 5 Aralık 2017 tarihinde bianet.org‘da yayınlandı.
Son Güncelleme: 20 Aralık 2017  veganlik.org