İzmir Çiftlik Hayvanları Koruma Alanı Kuruldu 🐾 🐮

700 hayvanın koruma altına alındığı barınak, 9 Eylül tarihi itibariyle kuruldu. Barınaktan Hilal Öz Can, kuruluş hikayelerini veganlik.org‘a anlattı.

Türkiye’nin ilk çiftlik hayvanları barınağı İzmir Çiftlik Hayvanları Koruma Alanı (izmir Farm Sanctuary), 30 gönüllünün katkısıyla İzmir’de kuruldu.

Barınak, dört buzağının mezbahadan kurtartıldığı 9 Eylül tarihini, kuruluş günü olarak görüyor.

Kurtarılarak koruma altına alınan 700 hayvanın arasında şu an için üç at, dört buzağı, yedi eşek, 10 keçi, 15 koyun, 40 su kaplumbağası, 50 ördek ve kaz, 50 tavşan, diğer kanatlılar, 64 köpek, 150 kedi ve 300 tavuk bulunuyor.

Proje, uzun yıllar süren çalışmaların ürünü

veganlik.org‘a konuşan Hilal Öz Can, barınağın, uzun yıllardır her çeşit hayvanı kurtaran Sibel Çağlar’ın koruma altına aldığı hayvanlar için oluşturduğu bir projeye dayandığını belirtiyor:

Proje, çiftlik hayvanlarının koruma altına alınmasıyla birlikte yurtdışında örneklerini gördüğümüz “FARM sanctuary” oluşumlarına benzerlik göstermeye başladı.

Türkiye’de bir “farm sanctuary” oluşturulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Sibel Çağlar ile bize katılan, çoğunluğu kadın 30 kişi ile birlikte, mezbahadan dört inek kurtararak, beraber uyum ve sinerji içinde hareket ettik.

Şimdi ise, aynı mezbahadan bir boğa ve iki danayı da kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Öz Can, 20 yıldır Texas’ta yaşayan bir sağlık mimarı. Birkaç yıldır Farm Sanctuary projesi üzerine bilgi topluyor, oradaki barınakları geziyor.

📹 İzleyin: İzmir’deki Barınakta Kurtarılan İlk İnekler

Artık zorla hamile bırakılmayacak, bebeklerinden ayrılmayacaklar

Dilek Yıldız ise dört ineğin kurtarılması hakkındaki duygularını şöyle ifade ediyor:

Onlarca kadın bir araya gelip şu 4 kızı kurtardık. Artık zorla hamile bırakılmayacak, bebelerinden ayrılmayacak, kesilmeyecekler. Diledikleri gibi koşabilecekleri, oynayabilecekleri, sevilecekleri bir yere götürüldüler.

Yakında kesilmesi öngörülen iki cılız erkek buzağı ve kötü şartlarda ağlayıp duran, acı çeken bir de boğaya taktık kafayı. Onları da kurtarabilmek için debeleniyoruz.

Süt sektöründe ineklerin süt üretmesi için öncelikle inekler suni yollarla zorla hamile bırakılıyor. Dünyaya getirdikleri yavruları ise doğar doğmaz ellerinden alınıyor. Yavrularını beslemek için ürettikleri süt ise, sektörün kullanımına sunuluyor. Detaylar için okuyun: İnek Sütü Nasıl Üretiliyor? 🐄

Koruma Barınakları Nedir?

Çiftlik hayvanlarının koruma altına alındığı barınaklar, hayvan çiftliklerinin mağdurları olan hayvanların kurtarıldığı ve hayatlarının geri kalanını güvenli bir alanda geçirmesini sağlayan alanlara deniyor. Dünya çapında şu an için 100’ü aşkın barınakta hayvan çiftliklerinden kurtarılan hayvanlar koruma altında bulunuyor.

Son Güncelleme: 14 Eylül 2017 🌱  veganlik.org

sizin yorumunuz: