Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Kaos GL’den Yeni Yılda “Türcülük” Dosyası

Kaos GL yeni yıldaki ilk sayısında, “Türcülük” konusunu ele alacak. Dergi, yeni sayıya dair katkıda bulunmak isteyenlerin 10 Aralık tarihine kadar yazılarını göndermesi için çağrı yapıyor 

Kaos GL dergisi 2018 yılına hayvan haklarını ele alarak giriyor. Derginin Ocak-Şubat 2018 sayısı “Türcülük” dosya konusuyla çıkacak.

Sayıda, türcülük ve heteroseksizm arasındaki ilişkiye, vegan deneyimlere, LGBTİ+ hareket içerisindeki türcülük tartışmalarına, hayvan özgürlük mücadelesine odaklanacak.

“Türcülük ve Heteroseksizmin İşbirliği”

Derginin yeni sayısı için yaptığı çağrının metni şöyle:

Richard Ryder’ın 1970’lerde ortaya attığı bir kavram olan türcülük (“speciesism”) insan dışı canlıların sömürülmesi ve ayrımcılığa maruz kalmasını meşrulaştıran “insan üstünlüğü” iddiası olarak özetlenebilir.

Türcülük yaşamın ve ölümün her anında sistemi şekillendiren bir ideoloji-söylem bütünü olarak önümüzde duruyor. İnsan dışı canlıların ölü bedenleri bile insanlardan farklı bir dil ile tanımlanıyor. “Hayvan” olmanın kendisi hem söylemsel hem de fiziksel düzeyde bir hakaret aracı olarak kullanılıyor. “İnsandışılaştırma” gücünü türcülükten alarak diğer ayrımcı ideolojilerle işbirliğine girişiyor.

Peki türcülük heteroseksizmle nasıl işbirliği yapıyor? Hayvanların sömürülmesini meşrulaştıran arka plan ne? Hayvan sömürüsü ile nefret ideolojileri olan homofobi, bifobi ve transfobi arasındaki ilişki nasıl kuruluyor? Bilimin ve çeşitli düşünce sistemlerinin iddia ettiği gibi türler arasında aşılmaz ayrımlar var mı? Zorunlu heteroseksüellik ile “zorunlu etoburluk” arasında nasıl bir ilişki var? Cinsel kimliği düzenleyici söylemler ile beslenme kimliğini düzenleyen söylemler arasında bir ilişki kurulabilir mi? Hiçbir türün çocuğu olmayan, yetim ve aynı zamanda kendisinin annesi olan koyun Dolly ataerkil akrabalık sisteminin cinsiyet ikiliklerini aşarken ‘insan sonrası’ için bize ne söyler?

Bütün bu sorulara ve dahasına yanıt arayacağımız yeni sayımızda katkılarınızı 10 Aralık’a kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.

Kaos GL dergisi yaptığı LGBT+ ve hak odaklı yayıncılık ile 1994 yılından beri aralıksız çıkıyor  Ocak-Şubat 2018 sayısı, derginin 158. sayısı olacak.

Son Güncelleme: 18 Kasım 2017 veganlik.org

Kaos GL’den Yeni Yılda “Türcülük” Dosyası” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun