Tabağındaki Yüz
Jeffrey Moussaieff Masson
Paloma Yayınevi

Zülal Kalkandelen’in çevirisini yaptığı Tabağındaki Yüz, hayvan, insan ve doğa ilişkisine dair çok ayrıntılı bilgiler içeren, göz açan, sarsıcı bir kitap. Kalkandelen kitabı çevreye duyarlı, doğayı ve kendini seven herkesin okumasını öneriyor. 2015’te Paloma Yayınevi‘yle Türkçe kazandırılan kitabı Vegan Dükkan‘dan veya kitapçınızdan edinebilirsiniz.
Tanıtım yazısı:

Jeffrey Moussaieff Masson, yediklerimizin sağlığımızı, ahlaki benliğimizi ve gezegenimizi nasıl etkilediğini gösterirken ağzımıza aldığımız her lokmanın arkasındaki kararların farkına varmamızı sağlayacak sorular soruyor: Hayvanları yemenin toprağımız, sularımız ve hatta küresel ısınma üzerindeki etkileri nelerdir? Çiftçilik yöntemlerinin hayvanlar ve insanları etkileyen sonuçları nelerdir?

Aynı zamanda bir psikanalist olan Masson, inkârın bizi çatalımızın ucundaki hayvanı düşünmekten nasıl alıkoyduğunu gösterirken bir yandan da tabağımızdaki etin bir zamanlar duyguları olan bir canlı olduğunu ve tabağımıza gelmeden önce büyük eziyete maruz kaldığını hatırlatıyor ve beslenme şeklimizdeki ahlaki çelişkileri ortaya koyuyor.

Tabağındaki Yüz, yazarın yirmi yılı aşan entelektüel, psikolojik ve duygusal deneyimlerini gıda devriminin bu çok önemli kitabında bir araya getiriyor. Gıda seçimi konusunda bilinçli olmak isteyen herkes —veganlar, vejetaryenler ve et yiyenler— bu kitaptan çok şey öğrenecek.

“Sağlıklı ve etik beslenmenin rehberi olan bu kitap, üslubuyla çok cana yakın ve faydalı güncel bilgiyle dolu.” J. M. COETZEE

“Derin bir anlayış ve şefkatle dolu olan Tabağındaki Yüz, son yıllarda okuduğum en ilginç kitaplardan biri. Jeffrey Masson zeki olduğu kadar da bilge bir yazar. Bu, hayatınızı yaşama şeklinizi iyi yönde değiştirecek bir kitap.” JOHN ROBBINS, Healthy at 100, Diet for a New America ve The Food Revolution kitaplarının yazarı

Tüm kitapların listesi için dokunun