Vegan Diyeti
Gamze Kaçar Bozkurt
Urzeni Yayıncılık

Diyetisyen Gamze Kaçar Bozkurt, bir süreliğine “diyet” olarak “denediği” veganizm hakkında, çeşitli bilgiler ve tariflere bu kitapta yer veriyor. Kitabın yazarı vegan değil; fakat bazı okuyucular kitapta yer alan tarifleri ve veganizm hakkındaki alıntı bilgileri faydalı bulabilir. Kaçar, kitabını şöyle tanımlıyor:

Vegan diyetler son yıların en önemli beslenme akımlarından biri. Basitçe “bitkisel beslenme” olarak tanımlayabiliriz.

Vejetaryen beslenme yaygınlaşmışken, vegan beslenmenin bilinirliği, özellikle ülkemizde yeni yeni artmaya başladı. Yemek kültürümüz çokça et ve süt ürünü içerdiği için vegan beslenme hala bize uzak bir kavrammış gibi geliyor. Aslında arkasında etik bir söylem barındıran veganizm, lezzetli yiyecekler yemeye veya vücudumuzun gereken besinleri almasına engel değil.

Amerika’da yaklaşık bir milyondan fazla vegan olduğu biliniyor ancak ülkemizde bu konuyla ilgili net bir çalışma yok. Ancak danışanlarımda yaptığım gözlemler internet sitemize gelen sorular, bu beslenme tipini benimseyenlerin pek de az olmadığını gösteriyor. Vegan beslenmenin sağlık üzerine etkilerini anlamak ve uygulamak için gelin, kitabımıza bir göz atın.

Tüm kitapların listesi için dokunun