Mado ve Şüpheli Vegan Sertifikaları

Kafe zinciri Mado, yeni vegan dondurmalarını tanıttı; iki farklı vegan sertifikasını izinsiz kullanması ise tartışma konusu oldu.

Veganizmin yaygınlaşmasıyla birlikte, ana akım zincirler de menülerinde bitkisel seçeneklere yer vermeyi sürdürüyor.

Mado, Avrupa Vejetaryenler Birliği (EVU) tarafından verilen V-Label sertifikasına sahip olduğunu iddia ettiği vegan dondurmalarını geçen hafta duyurmuştu.

V-Label sertifikasıyla ilgili yetkili kurum Vegan Vejetaryenler Derneği ise isimlerinin izinsiz kullanıldığını, Mado’nun bu sertifikaya sahip olmadığını açıkladı.

Kafe zinciri bunun ardından V-Label sertifikası iddiasını geri çekerek, “başvuru sürecinin devam ettiği” şeklinde bir düzeltme yayınladı. Vegan Vejetaryenler Derneği, Mado tarafından kendilerine bir başvuru yapılmadığını belirtmişti.

İzinsiz Vegan OK Sertifikası Halen Tanıtımlarda

Mado kafelerindeki menülerde ve web sayfalarında, Avrupa’daki ayrı bir sertifikalandırma kuruluşu olan Vegan OK logolarını kullanmayı halen sürdürüyor. veganok.com veritabanından kontrol edildiğinde ise, Mado’nun herhangi bir onaya sahip olmadığı görülüyor.

Konuya dair V-Label Türkiye, kendilerinin Vegan OK İtalya ile de temasa geçtiklerini ve Mado’nun herhangi bir lisans başvurusuna sahip olmadığını belirtti.

veganlik.org‘un bilgi almak için iletişime geçtiği Mado ise, konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Vegan Logosu Nedir?

Bir markanın bitkisel bazlı ürün piyasaya sunması için vegan lisansına sahip olma zorunluluğu yok. Fakat markaların güvenilirliğini onaylamak adına çeşitli vegan kurumlar lisanslandırma hizmeti sunuyor. Bu lisanslara sahip olmak ise çeşitli kontrol ve izinlere tabi.

Vegan Sertifikaları

Vegan Topluluğu, Avrupa Vejetaryenler Birliği, VeganOK gibi önde gelen lisanslandırma kuruluşları, ilgili standartları karşıladığını onayladığı marka ve ürünlere, tescilli vegan logolarını kullanma izni verebiliyor.

Ürünlerin vegan sertifikası alabilmesi için tamamen bitkisel içerikli olması yanında, içeriklerin üretim biçimi ve şirket uygulamalarına dair de çeşitli etik standartları da karşılamaları bekleniyor.

Mado’nun Diğer Tartışmalı Uygulamaları

Mado, politik açıklamaları ve bazı şubelerindeki uygulamalarıyla daha önce de birçok kez tartışma konusu olmuştu ve halen birçok insan tarafından boykot ediliyor.

[tweet 858762946629038080 align=’center’ width=320] [tweet 539882247298748417 align=’center’ width=320]
Nerelerde Vegan Dondurma Bulabilirim?

Dondurmacı Yaşar Usta, Lera Fresca, Girandola, Dondurma Dükkanı, Gelato Melato, Whisper gibi birçok dondurmacıda vegan seçenekler bulunabiliyor.

Vegan dondurma sektörünün ise 2017 sonuna kadar dünya çapında milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Son Güncelleme: 8 Ağustos 2017 ?  veganlik.org

Mado ve Şüpheli Vegan Sertifikaları” üzerine bir yorum

Yorumlar şu an kapalı · iletişim bilgilerim için dokunun