Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Mahatma: Yeldeğirmeni’nde Sağlıklı Vegan Yaşam

Yeldeğirmeni’nde bulunan Mahatma Cafe, tamamen vegan ve yalnızca zeytinyağı kullanılan sağlıklı menüsü ile 4 yıldır İstanbul’da hizmet vermeyi sürdürüyor…

Cumhuriyet Gazetesi‘nden İlkem Baydarlı, Kadıköy’de Yeldeğirmeni’nde uzun süredir hizmet veren Mahatma Cafe & Restoran‘ın sahibi Sait Biliz ile yaptığı kısa söyleşide, mekanın hikayesini dinledi.

Her gün giderek yaygınlaşan vegan yaşam, Türkiye’de de birçok vegan mekanın açılmasıyla genişliyor. Baydarlı’nın haberine göre, İstanbul’un en eski vegan mekanlarından Mahatma’dan Biliz, sağlıklı bir yaşam sürmenin veganlıkta olduğunun altını çizerek şunları söylüyor:

“Vegan beslenmeye geçtikten sonra birçok hastalığı yaşamıyoruz

“Kafeyi 4 yıl önce açtık ve o günden bugüne sokak hayvanlarına yardım ediyoruz. Sonuçta var olma sebebimiz, daha adil bir dünya, yaşam hakkına saygı duyulan, teorik ve pratikle insanlara birçok şeyi anlatabileceğimiz bir cafe. Mahatma Türkiye’nin ilk yüzde yüvegan kafesidir.

“Bunun yanında başka ilkelerimiz de var tabii ki, yüzde yüz zeytinyağı kullanan bir işletmeyiz ki dünyada kendini böyle tanımlayan işletme yoktur. Sadece mevsim sebze-meyvesi kullanıyoruz, işlenmiş gıda kullanmıyoruz, ithal gıdaya mesafeliyiz, mümkün olduğunca yerli üretim kullanmaya çalışıyoruz.

“Yani veganlıkla beraber, ekolojik bir veganlık”.

Yaklaşık 8 yıldır vegan, daha önce ise vejetaryen olduğunu belirten Biliz, “Günümüzde kronik hastalıkların yaklaşık yüzde 95’i beslenme biçiminden kaynaklanıyor” diye konuşuyor.

Son güncelleme: 8 Ekim 2018 · Kaynak: Cumhuriyet  veganlik.org