Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Festivallerde Vegan Bir Dönerci: Makam

İlk olarak Kuşadası Gençlik Festivali’nde vegan döner standı ile karşımıza çıkan Makam Bio Vegan Mutfak, festivaldeki veganlara bir nevi sürpriz yaptı. Biz de, ilgi gören standın sahibi Kenan Kayış ile tanışarak, çalışmaları hakkındaki merakımızı giderdik 

Röportaj: Emir Çelik · veganlik.org

Makam Bio Vegan Catering kurucusu Kenan Kayış, Almanya Münih’te yaşıyor. 12 yıldır vegan döner üretip, ülke çapında pazarlıyor.

Temmuz ayındaki Kuşadası Gençlik Festivali’nde, “Makam Bio Vegan Mutfak” olarak açtıkları vegan stand ise hem veganlardan, hem de festivaldeki diğer katılımcılardan ilgi gördü. (Video – IGTV, 15sn)

Sosyal medyada dönerleri hakkındaki olumlu yorumlarını iletenleri gördükçe, hepimizin merakını gidermek adına mekanın kurucusu Kayış’tan biraz daha fazla bilgi aldık:

“Kuşadası’ndaki stand bir ilk oldu. Türkiye’de başka festivallere de katılacağız ve böylece yavaş yavaş Türkiye’ye gelmiş olacağız. Tüm Avrupa genelinde festival ve fuarlara katılıyoruz; umarım daha da iyi şeyler yapacağız.”

“Bizler de kendimiz vegan yaşamaktayız. Bu hafta Kuzey Almanya’nın Travemünde kasabası plajındaki yoga festivalin vegan standım olacak ve sunum yapacağım.”

“Ayrıca ay sonunda Berlin’de Almanya’nın en büyük vegan festivaline katılıyoruz. Bu festival gerçekten çok büyük ve Berlin’in tam ortası Alexanderplatz’da olduğundan, binlerce ziyaretçi uğruyor.”

Yalnızca Döner değil: Baklavadan böreğe birçok seçenek

Yakın zaman içerisinde Türkiye’deki şirketlerini İzmir‘de kurduklarını belirten Kayış, Türkiye’deki etkinliklerini de arttırmaya başlayacaklarını belirtiyor.

Makam’da sunulan yemek çeşitleri ise yalnızca döner ile kısıtlı değil.

Kayış, vegan dönerin yanında yufka, börek, pilav üstü tofulu sebze yemeği, kuskus üzerine sebzeli yemek, Türk Kahvesi gibi kahve çeşitleri de yer aldığını belirtiyor. Ayrıca vegan baklava ve pasta çeşitleri yanında, pirinç, yulaf, badem ve hindistan cevizi sütü gibi ürünler de standlarında bulunabiliyor.

16-19 Ağustos’ta Mersin Milyon Fest’te

Özellikle Mersinliler için güzel bir haber ise, Makam Döner’in vegan standının Türkiye’deki bir sonraki durağı, 16-19 Ağustos tarihleri arasında Mersin Erdemli’deki MilyonFest olacak

Son Güncelleme: 7 Ağustos 2018 · Fotoğraflar: Makam Naturkost · Gonca Gülbahar ·veganlik.org