Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Malatya’nın Vegan Mutfağı

Geçen yıl basında da gündeme gelen Malatya’nın geleneksel vegan lezzetleri, Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığı VegFest’te İstanbullular ile buluştu. Vegan seçeneklere dair bilgi veren Malatya Valisi ise “Malatya Doğu’nun Egesi” açıklamasını yapıyor

Geçtiğimiz yıl Prof Dr Temel Yılmaz’ın, Türkiye’nın vegan mutfak açısından aslında epey zengin olduğuna dikkat çeken köşe yazısında, Malatya’nın bitkisel tariflerini gündeme getirmesi sonrası, Malatya Büyükşehir Belediyesi bu yıl İstanbul VegFest‘in davetlisiydi.

Belediye, Eylül ayının başında Sarıyer LifePark’ta gerçekleşen VegFest’te açtığı standda bölgenin vegan yemeklerini ve şehri tanıttı. Standın ziyaretçileri arasında, Malatya’da valilik görevini sürdüren Ali Kaban da vardı. Kaban, şöyle konuştu:

“Malatya’nın kadim kültürünün zenginliği, yemek kültürüne de yansıyor. Yemek kültüründe, bugün sergilendiği gibi vegan yemeklerin oluşu çok önemli. Ülkemizin önde gelen gurme yazarlarının da belirttiği gibi Malatya bu yönü ile Doğu’nun Egesi’dir.”

Etkinlikteki yemekler Yeşilyurt Kadınlar Derneği tarafından hazırlandı. Sunulan yemekler arasında ise en öne çıkan, kiraz yaprağından ekşili köfte idi. Yemek, kaju yoğurdu ile birlikte ikram edildi.

Diğer öne çıkan vegan yemekler arasında ise, yavandan ıspanaklı içli köfte, ekşili ıspanaklı içli köfte, mercimekli köfte, yavan külah dolması ve lahana sarması gibi birçok lezzet yer aldı. Ayrıca tatlı olarak zeytinyağlı kayısı tatlısı ve Malatya kurabiyesi festival ziyaretçilerine sunuldu.

Prof Dr Yılmaz da Ekim ayında kaleme aldığı ‘Vegan mutfağın yeni başkenti Malatya mı başlıklı köşe yazısında, Malatya’nın otlarını incelemiş ve bölgenin vegan mutfağı hakkındaki çalışmalara dikkat çekmişti.

Son Güncelleme: 22 Eylül 2018 · Kaynak: Malatya Valiliği Basın Bildirisi · veganlik.org