Burger King Türkiye mağazalarında satışa sunulan Bean Burger, peynir eklenmemesi ve vegan köftenin patates bölümünde pişirilmesi halinde, vegan tüketime uygun.

Burger köftesi olarak, 2017 yılında vegan sertifikası alan Kerevitaş BeanBurger ürünü kullanılıyor.

Burger King’lerde uzun süredir satılan Bean Burger menünün vegan olup olamayacağı konusunda belirsizlik bulunuyordu. Şirket 2019 yılı sonu itibariyle ürün içeriklerini mağazalarda ve online olarak paylaşmaya başladı.

İçerik listesine göre, Bean Burger ürünü vegan olarak hazırlanabiliyor

İncelediğim içeriklere göre, Bean Burger ürünü standart haliyle, susamlı sandviç burger ekmeği, barbunya köftesi, vegan olmayan bir cheddar peyniri, ketçap ve domates ile sunuluyor. Cheddar peynirinin çıkarılması halinde ise içerikler, vegan tüketime uygun.

Fakat vegan olmayan birçok restoranda olduğu gibi, bu ürünün de hangi koşullarda hazırlandığı ayrı bir konu. BeanBurger köftesi, kızartma şeklinde hazırlanıyor. Mağazaların verdiği bilgiye göre standart olarak, hayvansal ürünlerin olduğu nugget bölmesinde kızartılıyor.

Talep edilmesi halinde ise, ürünün herhangi bir hayvansal içermeyen patates kızartması bölümünde pişirilmesi mümkün. Aynı durum, soğan halkaları için de geçerli.

Tabii bu biraz inisiyatife kaldığından, hayvansal ürünlere temas yaşanmaması açısından özel olarak bu şekilde hazırlanmasını sipariş sırasında rica etmek önem taşıyor.

Bu bilgiye dair sık sorulanları aşağıdaki başlıklara dokunarak inceleyebilirsiniz

· Bu ürün, neden 'vegan burger' olarak tanıtılmıyor? Niye önceden vegan kabul edilmiyordu?
Ürün hazırlanışı ve standart içerikleri itibariyle vegan değil. Dolayısıyla zaten bu şekilde tanıtılamazdı. Fakat kişisel istek halinde vegan tüketime uygun hazırlanabilecek içeriklere sahip.

Uzun süredir menüde bulunan Bean Burger’ın vegan olup olamayacağı konusunda belirsizlikler söz konusuydu. Dünya çapında birçok zincir mağazada vegan ürünler sunulurken, Burger King Türkiye’nin net bir açıklaması olmaması soru işaretleri oluşturmuştu.

Yasal olarak paylaşılması gerekli ürün içerik ve alerjen listelerini Burger King’in yayınlamaması da bu soru işaretlerini pekiştirmişti. Talep ve şikayetlerin etkisi olmuş mudur bilinmez; ama 2019 sonu itibariyle içerikler detaylı olarak paylaşılıyor.

· Bir veganın Burger King'de yemek yemesi doğru mu?
Veganlar, istedikleri mağazadan, istedikleri vegan ürünü satın alabilir.

Birçok zincir süpermarket, mağaza ve restoran gibi, Burger King de birçok hayvansal ürün satışı yapıyor. Veganlığın ne olduğuna dair soru işaretleri yaşıyorsanız, tıklayın: veganlik.org/nedir

Süpermarketlerden vegan ürünler satın almak veganlıkla çelişmediği gibi, hayvansal ürünler satan herhangi bir restoranda vegan yemek yemek de veganlıkla çelişkili bir durum değil.

Kişisel nedenlerle bazı marka veya şirketleri tercih etmek istemeyenlerin kendi seçimlerine saygı duyulması gerekir; fakat bu seçimler, veganizme dair bir ‘kural’ oluşturmuyor. Halihazırda vegan bir ürünü satın almak, veganizm açısından çelişki yaratmaz.

Ek olarak, bir vegan seçeneğin var olması, her veganın her gün bu ürünü kullanacağı anlamı da taşımıyor 🙂 Nasıl ki normalde çok sağlıklı beslenen bireyler, arada vegan bisküviler veya atıştırmalıklar tüketebiliyorsa; genelde mahalle pazarlarından alışveriş yapmayı sevenler, arada zincir süpermarketlerden de bazı ürünleri alabiliyorsa; normalde ev yapımı doğal kozmetikleri tercih edenler, hazır deodorantlar da kullanabiliyorsa; doğayla içiçe yaşayan bir birey, bazen petrollü ulaşım yapıyorsa; isteyen bireyler de gerek gördüklerinde zincir restoranlardan yemek yiyebilir veya zincir mağazalardan alışveriş yapabilir. Kendi kişisel alışkanlıklarımız, veganizme dair başkalarına dayatabileceğimiz genel kriterler değil.

Türkiye’nin çoğu şehrinde yüzlerce mağazası olan bir mekanda vegan seçeneklerin bulunabileceği bilgisi ise, özellikle küçük şehirlerde biraz daha kısıtlı alternatiflere sahip bireylerin ihtiyacı duymaları halinde önemli bir bilgi.

· Veganlar neden 'burger' gibi alternatifler arayışında?
Öncelikle, her vegan böyle ürünler tüketmekle ilgilenmiyor olabilir. Bazıları ise sıklıkla, bazıları da arada sırada alternatif ürünler kullanmak isteyebilir. Bireylerin kendi tercihleri, veganizme dair birer kıstas değil.

Alternatif ürünlerin geliştirilmesi ise, veganizmin tanımında da desteklenen, herhangi bir çelişki içermeyen bir durum. Detaylı bilgi almak için tıklayın: veganlik.org/alternatifler

· Burger köftesi içeriği hakkında
Burger King Bean Burger köftesi, Kerevitaş (Ülker Superfresh) tarafından üretiliyor. Kerevitaş Bean Burger ürünü, 2017 yılında V-Label vegan sertifikası almıştı. Güncel olarak iletişime geçtiğim Kerevitaş yetkilileri, ürünün herhangi bir hayvansal içermediğini doğruladı.
· Sandviç ekmeği içeriği hakkında
Burger King’in kullandığı burger ekmekleri, şirkete özel Ekmek Gıda AŞ tarafından üretiliyor. Güncel olarak iletişime geçtiğim şirket yetkilileri, Bean Burger için kullanılan Burger King Sandviç Ekmeği 7” ürününde herhangi bir hayvansal bulunmadığını doğruladı.

Ekmek Gıda AŞ’nin süt, tereyağı içeren bazı ekmek çeşitleri vegan olmasa da, bunları içermeyen diğer ürünlerdeki emülgatörler gibi ekmek katkılarında hayvansal kullanılmadığını belirtti.

· Soğan halkaları (Soğan Kroket)
Süpermarketlerde bulunan Feast marka soğan halkalarının üretimini yapan Özgörkey şirketi, Burger King soğan halkalarını da üretiyor. Mağazanın paylaştığı ürün içerik listesinde, hayvansal bir içerik görünmüyor.

Referanslar ve Sayfa Notları
Hazırlayan: Yiğit Emir
Son Güncelleme: 5 Ocak 2020
veganlik.org
Kapak fotoğrafı: Yiğit Emir, São Paulo, 2020 – Bu fotoğraf Türkiye’dekinden farklı bir Burger King vegan burger görseli içeriyor ve temsili olarak kullanıldı.

Vegan mekanların listesi için dokunun

veganlik.org'da herhangi bir reklam/sponsorlu paylaşım yer almıyor. Bu sayfayı yalnızca pratik bilgi sağlama amaçlı hazırladım.