Vegan olmak nedir?

Türkçe tanım🇹🇷
Veganlık, Hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün mertebede kaçınan ve ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımını içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen bir felsefe ve yaşam biçimi. Beslenme konusunda, tamamen veya kısmi olarak hayvanlardan elde edilen ürünlerin reddedilmesi anlamına gelir. (Vegan Topluluğu, 1979)
Orijinal tanım🇬🇧
Veganism: A philosophy and way of living which seeks to exclude—as far as is possible and practicable—all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose; and by extension, promotes the development and use of animal-free alternatives for the benefit of humans, animals and the environment. In dietary terms it denotes the practice of dispensing with all products derived wholly or partly from animals.(The Vegan Society, 1979)
Vegan Topluluğu tanımıyla veganlık kısaca, Yemek, giyim ve diğer amaçlar uğruna hayvanların sömürülmesi ve onlara zulüm uygulanmasından, uygulanması olası en mümkün derecede kaçınmayı hedefleyen bir yaşam biçimi.

Tüm veganların ortak noktası et, süt, yumurta ve bal gibi hiçbir hayvansal gıda tüketmemek, hayvanlarda test edilen veya deri gibi ürünlerden kaçınmak.

Fastfood seven veganlardan🍔🍕  sağlık odaklı veganlara🥗 fitnessçı veganlardan💪🏼🤾‍♀️  politik veganlara✊ çevreci veganlara🌳 veganlığın herkese uygun bir biçimi var.

Veganlık, hayvanların ölümü ya da eziyet görmesine neden olan her tür hareketten uzak durmak demek. Tercih fırsatınız olduğunda başkalarına zarar vermemeyi seçiyorsanız;

  • Bir kedinin ya da bir ineğin boğazının kesilmesini doğru bulmuyorsanız,
  • Bir bebeği ya da bir civcivi boğarak öldürmek size göre yanlışsa,
  • Bir köpeği ya da bir tavşanı sakat bırakmayı doğru bulmuyorsanız,
  • Yenidoğan bebekleri ya da yenidoğan buzağıları annelerinden koparmak size göre yanlışsa,
  • Batıda inek ve domuzların ya da Uzakdoğuda kedi ve köpeklerin öldürülmesini ve yenmesini doğru bulmuyorsanız

…siz de halihazırda veganlıkla ortak bir fikirdesiniz.

Bu örneklerde kedi, köpek ve insanların öldürülmesini desteklemezken🐈🐕🚶 inek ve tavuklar için farklı hissetmiş olabilirsiniz🐄🐓  Oysa tüm hayvanlar canının yanmasından kaçmaya çalışır, ölmek istemez, ölmemek için olabildiğince direnir. Hayvanların her biri acı, üzüntü ve korkuyu hisseder.

Yukarıdaki şiddet dolu örneklerse et (bkz: hayvan kesimi↗), süt (bkz: süt üretimi↗), yumurta (bkz: yumurtacılık↗) ve kozmetik sektörlerinde her gün standart uygulamalar. Bu konuda detaylar için sık sorulanlara göz atın: Neden veganlık?🤔

Ayrıca Vegan Başlangıç Rehberi ile veganizmin birçok yönü hakkında 21 gün boyunca ücretsiz olarak bilgilenebilirsiniz. Şimdi ücretsiz izleyebileceğiniz Vegan Filmler ve Belgeseller 🎬 ve okuyabileceğiniz Hayvan Hakları ve Veganizm Kitapları da hoşunuza gidebilir.

Peki o zaman veganlar ne yiyor?

Her şeyi!😊 Türlülerden zeytinyağlılara, tuzlulardan hamurişine, keklerden pastalara en sevdiğiniz yemeklerin çoğu kendiliğinden, bazıları da küçük değişikliklerle vegan beslenmeye tamamen uygun. Akdeniz ve Ege mutfağıyla zengin seçeneklere sahip Türkiye’nin birçok açıdan bir vegan mutfak cenneti olduğu yaygın bir görüş.

Vegan yemekler, epey zengin bir çeşitliliğe sahip. Keşfetmeye başladıkça kendinizi en güzel yemek ve tatları bulacağınız yepyeni (belki de aslında hep yakınınızda olan ama dikkat etmediğiniz) bir dünyanın içinde bulabilirsiniz.

@bitkigucumore
@veganlar_ne_yermore
@vegan_evimmore
@veganoteachermore
@sefertasimodamore
@evyapimiveganlezzetlermore

Kendiniz yemek yapmayı sevmiyor musunuz? Market ve restoranlar vegan ürünlerle dolu. Marketlerde bulabileceğiniz ürünler hakkında Vegan Market🛒 fikir verebilir. Yemek yapmayı sevenler, mutfakta harika lezzetler yaratabilir: Her tür meyve, sebze, yemiş, çekirdek, fasulye ve baklagil çeşitleri ve bunların sonsuz kombinasyonlarıyla hazırlanan yemeklerin sınırı yok. Vegan tariflere👩‍🍳 göz atın.

Veganizm, sadece beslenmeyle alakalı değil

Veganlık bazen yalnızca bir yeme biçimi, bitkisel beslenmeye dayalı bir diyet sanılıyor. Fakat veganlık, hayvanların hangi amaçla olursa olsun sömürülmesine karşı olmak demek🐾

Hayvansal ürünler ve hayvan sömürüsü, takılar, giyim ve kozmetik gibi beklenmedik yerlerde karşımıza çıkabilir – fakat artık neredeyse tüm ürünler için kolay alternatifler söz konusu.👚👟💄

Ayrıca sirk, hayvanat bahçesi, akvaryum ve yunus parkı, at yarışı, faytonlar ve benzeri pratiklerle de hayvanlar insanların keyfi için kullanılıyor, eziyet görüyor🏇🎪  ‘Evcil’ hayvanlar, “üretim” çiftliklerinde ticari olarak yetiştirilip, petshoplarda bir satış ürünü olarak ele alınıyor. Veganlar, bu pratikleri desteklemekten kaçınıyor. Birçok vegan, barınaklarda ihtiyacı olan hayvanlara destek oluyor, evcil hayvanları satın almak yerine barınaklardan koruma altına alıyor.

Veganizmin Geçmişi
Vegan Topluluğu

“Vegan” sözcüğü, The Vegan Society (Vegan Topluluğu) tarafından 1944 yılında türetildi. 1949 yılında Leslie J Cross, topluluğun bir tanıma ihtiyacı olduğuna işaret ederek veganlık için “Hayvanların insanlığın sömürüsünden kurtarılması ilkesi” tanımını önerdi. Bu daha sonra “Hayvanların insanlar tarafından sömürülerek gıda, ticaret, çalışma, avlanma, deney ve diğer türlü kullanımına son vermeyi hedeflemek” olarak açıklığa kavuşturuldu. Vegan Topluluğu 1979 yılında dernekleştiğinde, “veganlık” tanımını bugün kabul edilen haliyle güncelledi.
Daha detaylı bilgi için: Veganizmin Kısa Tarihi


Son güncelleme: 9 Kasım 2018 · Vegan Topluluğu, Skool of Vegan🌱veganlik.org

Emir Çelik

@veganrehber / veganlik.org'la ilgili detaylı bilgi için menüdeki "hakkında" kısmına göz atabilirsiniz :)

Siz de yorumunuzu ekleyin:

e-posta adresiniz yayınlanmayacak