Vegan Bir Sporcu: Spiker Nevşin Mengü

Spor hayatıyla da adından söz ettiren ünlü spiker Nevşin Mengü, veganlığıyla birçok kişiye ilham veriyor.

?Nevşin Mengü TEDx konuşmasını izleyin
?Vegan çikolata tarifine ilerle?

“Profesyonel çalışma hayatı ve sporculuğuyla bilinen Nevşin Mengü, ortaokuldayken seçtiği veganlığı, benimsediği bu kimliğin nedenlerini, vicdan evrimi üzerinden yaşadığı hayatı bizlere anlatıyor. Her canlının yaşama hakkının eşit olduğunu savunan Mengü, geleceğe umutla bakabilmenin sevmekten ve saygıdan geçtiğini vurguluyor.” (TEDx tanıtımı)

Sunucu Nevşin Mengü, çocukluğundan beri vejetaryen beslenirken, geçtiğimiz yıllarda vegan olmaya karar verdi. Kendisi, aynı zamanda bir triatlet.

Mengü, veganlığını “sağlıklı yaşam trendi”ne bağlamadığını da belirtiyor:

“Sağlık boyutu bir yana ben etik olarak hayvanları sömürmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum. Çünkü ona bakarsan en sağlıklısı(!) insan eti, keselim birbirimizi yiyelim sağlık diyorsak madem. Hayvanları ve salgılarını yemeğe hakkımız yok, benim için bu kadar basit olay.

“Vegan besleniyorum, ama arada somon yiyorum” gibi kafalar var. Ben öyle değilim. İnsanoğlu kendini pek değerli, pek üstün görüyor. Değiliz! Evrenin bir parçasıyız ve her önümüze gelen şeyi yok ederek yaşamamız gerekmiyor. Başkalarının da yaşam hakkına saygı duymak durumundayız.

?Nevşin Mengü’nün ev yapımı vegan çikolata tarifi ?

View this post on Instagram

? Nevşin Mengü'nün vegan çikolata tarifi: Kakao, Avokado ve Hurma'yı blenderdan geçirin. Dilerseniz biraz yulaf ve ceviz ile karıştırarak tüketin. Afiyet olsun ? ? Ünlü spiker Nevşin Mengü (@nevsinmengu) aynı zamanda bir sporcu ? ? Mengü, etik olarak hayvanların sömürülmesine karşı olduğu için vegan olduğunu belirtiyor: ? "Hayvanları ve salgılarını yeme hakkımız yok. Evrenin bir parçasıyız ve önümüze gelen şeyi yok ederek yaşamamız gerekmiyor" ? ?️ Video: Yekta Kopan'la Noktalı Virgül (Allianz Motto Müzik) 26/05/2016 ? ? ? ? ? #nevsinmengu #nevşinmengü #veganlik #veganhaber #veganizm #veganturkiye #vegancikolata #vegançikolata #veganünlüler #veganistanbul #veganizmir #veganankara #veganantalya #nedenvegan #veganlarneyer #veganlezzetler #veganyemek #veganyemekler #veganalışveriş #veganmutfak #veganmekanlar #vegantarifler #vegantatlı #vegankahvalti #veganturkiye #veganbeslenme #vegansporcu #veganspor #veganrehber #gelecekveganlıkta

A post shared by veganlik.org ? Vegan Rehber (@veganrehber) on

? Tarifi izleyin ⤴️

Gereken malzemeler:
Kakao, Avokado, Hurma. Dilerseniz yulaf ve ceviz.

Hazırlanışı:
Bu üç malzemeyi blender’dan geçirin. Ardından biraz yulaf ve ceviz ile karıştırın.

Nevşin Mengü tarifiyle vegan çikolatanız, beş dakikada hazır. Mengü’nün bu pratik tarifi de anlattığı Yekta Kopan ile Noktalı Virgül programının tamamını YouTube’da izleyebilirsiniz.

Nevşin Mengü hakkında çıkan bazı haberler ?

Türkiye’nin vegan demir kadını ??

Kevser Başkara‘nın Gaia Dergi’de yayınlanan Mengü’nün spor hayatı ve veganlığı hakkındaki söyleşisinin tamamını okumak için tıklayın:

Türkiye'nin vegan demir kadını: Nevşin Mengü
Gaia Dergi röportajı
Vegan Sporcu Nevşin Mengü ile Ayağının Tozuyla

Vegan Vejetaryenler Derneği Türkiye’nin yayını olan Veg&Nature dergisinde de, Nevşin Mengü ve vegan sporculuğu hakkında bir haber yer almıştı. Ebru Arıman’ın kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın:

Veg&Nature haberi

Son Güncelleme: 15 Eylül 2017 ?  veganlik.org