Arşivlenmiş eski bir sayfayı görüntülüyorsunuz

Dr Greger’dan “Ölmek ya da Ölmemek” Şimdi Türkçe

NutritionFacts.org kurucusu Doktor Michael Greger’in ünlü kitabı “How not to Die”, Ölmek ya da Ölmemek adı ile Türkçeleştirilmiş olarak satışa sunuldu.

Nutritionfacts.org’da bilimsel temelli araştırmalara dayandırarak paylaştığı kapsamlı sağlık yazı ve videoları ile bilinen Dr Michael Greger’in ünlü kitabı How not to Die, Filiz Sarıalioğlu Canbedir çevirisi ve Altın Kitaplar yayımıyla raflarda yerini aldı.

Doktor Greger, 672 sayfalık kitabında hastalıkları önlediği ve gerilettiği bilimsel olarak kanıtlanmış besinler hakkındaki bilgi ve araştırmalarını paylaşıyor.

Kitapta beslenmenin, ölüme neden olan en büyük 15 sebebe karşı nasıl tedavi etkisi gösterebileceğinin altı çiziliyor. Aynı zamanda doktor Greger’in Daily Dozen (Günlük Düzine) listesi de kitapta sunuluyor. Mobil aplikasyon olarak da İngilizce olarak Apple ve Android mağazalarında ücretsiz olarak bulunabilen Daily Dozen listesinde, her gün tüketilmesi gereken 12 besin kaynağı sıralanıyor.

Bitkisel temelli beslenmenin sağlık açısından faydalarını her yönüyle ele alan Ölmek ya da Ölmemek, aynı zamanda uluslararası sıralamada en çok satan kitaplar arasında. Kitap, Amazon.com’da da aldığı binlerce 5 yıldızlı okuyucu yorumu ile kanser önleyici beslenme kitapları arasında birinci sırada yer alıyor.

Kitabın yazarı Michael Greger beslenme, gıda güvenliği ve toplum sağlığı konusunda önde gelen bir doktor, yazar ve konuşmacı; yürüttüğü Nutrition Facts sitesi ise kar amacı gütmeyen ve bilimsel temelli kamu hizmeti seviyesinde günlük video ve makaleler sunan önemli bir kaynak.

Ortak yazar Gene Stone ise, belgesel olarak da dikkatleri çeken Forks Over Knives kitabını da kaleme almıştı.

Kitabın arka kapak yazısı için dokunun

Ailenizde prostat kanseri öyküsü mü var? O süt bardağını bırakın ve diyetinize olabildiğince keten tohumunu ekleyin. • Karaciğer hastalığıyla mı savaşıyorsunuz? Kahve içmek karaciğer enflamasyonunuzu azaltabilir. • Meme kanseriyle mi mücadele ediyorsunuz? Soya tüketmek daha uzun süre hayatta kalmakla ilişkilendiriliyor. • Kalp hastalığından mı endişelisiniz? Hastalığı önlemekle kalmayıp durdurabildiği de defalarca ortaya konulan işlenmemiş bitkisel temelli bir diyete geçin. Erken ölümün başlıca on beş nedeni —kalp hastalığı, kanser, diyabet, Parkinson, yüksek tansiyon ve diğerleri— her yıl milyonlarca insanın hayatına kastediyor. Böyle olmak zorunda değil. Dr. Greger’ın tümü güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenen önerilerini takip ederek bu hastalıkları önleyebilirsiniz! Tamamen kullanışlı, uygulanabilir öneriler ve beslenme biliminin en yeni, en şaşırtıcı verileriyle dolu bu reçete uzun, sağlıklı bir hayat sürmek için tam ihtiyacımız olan şey. “Bu kitap, hastalıklardan korunmak isteyenlere yardımcı olacaktır.”
—Dalai Lama

“Dr. Michael Greger bu kitapta, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan faydalı yiyeceklerin rolünü tüm berraklığıyla gözler önüne seriyor.”
—Daily Mail

DR. MICHAEL GREGER:
Hekim, yazar ve beslenme, gıda güvenliği, halk sağlığı konularında dünyaca tanınmış bir konuşmacı. Beslenme üzerine en yeni araştırmalara dayanan günlük video ve makalelerin yayınlandığı kâr amaçsız, bilim odaklı bir kamu hizmeti olan popüler internet sitesi NutritionFacts.org’u yönetiyor. Dr. Greger ayrıca ABD Hayvanları Koruma Derneği’ndeki Halk Sağlığı ve Hayvan Yetiştiriciliği direktörlüğü görevini sürdürüyor.

GENE STONE:
Bitkisel beslenme konusunda New York Times çok satan kitaplar listesinde bir numara olan Forks Over Knives’ın da aralarında olduğu pek çok kitap yazdı. Ayrıca The Engine 2 Diet ve Living the Farm Sanctuary Life kitaplarının da ortak yazarıdır.

Veganizm hakkında farklı konulara değinen diğer Türkçe kitapları incelemek için veganlik.org’un 2017 yılındaki kitap derlemesi için 15 Kitap Önerisi yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca, 2018 itibariyle raflarda yerini alan Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü kitabının yazarı Zülal Kalkandelen ile söyleşimizi de okuyabilirsiniz.

Son Güncelleme: 15 Haziran 2018 veganlik.org