Palm (Hurma) Yağı Vegan Mı?

Palm ya da diğer bilinen adıyla hurma yağı, hayvanların kullanımını gerektirmeyen bitkisel bir ürün. Peki palmiye yağı tüketmek veganlara uygun mu?

Palm yağı, kendi içerisinde, hayvanların kullanımı ve sömürüsünü gerektirmeyen bitkisel bir ürün ve veganlara uygun. Palm yağı ve ürünlerinin üretimi ise olumsuz pratiklerle dolu olabiliyor.

Türkiye’nin de takip ettiği Avrupa Birliği ürün etiketleme yasaları, gıdalarda kullanılan palm-hurma yağının etiketlerde belirtilmesini zorunlu kılıyor. Fakat gıda alanında palm yağından elde edilen ürünlerin ve gıda haricindeki kullanımlarının etiketlenmesi gerekmiyor. Bu nedenle palm yağından genel olarak kaçınmak isteyen tüketicilerin bu ürünleri “boykot” etmesi mümkün değil.

Vegan Topluluğu, bu nedenle palmiye ormanları endüstrisindeki sömürülerin sona ermesi için tüketiciler, veganlar, yasa yapıcılar ve endüstrinin koordine hareket etmesi gerektiğini belirtiyor.

Tek konulu kampanyalar, diğer zararları görmezden geliyor

Veganların, aynı zamanda yalnızca palm yağının negatif yanlarına değinen tek konulu kampanyaların, diğer tarımcılık alanlarındaki uygulamaların hayvanlara zarar verdiğini görmezden geldiğine dikkat etmesi gerekiyor.

Vegan Topluluğu, hayvanların insanlar için sömürülmediği ve kullanılmadığı bir dünya için çalışıyor. Topluluk bu nedenle her yıl birçok hayvanın ölümüne neden olan hasat ve diğer tarım yöntemlerine karşı hayvanların kullanılmadığı (stock-free) tarımcılık ve alternatifleri savunuyor.

Maalesef günümüzde vegan bireylerin kendi başlarına sadece vegan koşullarda sürdürülen tarımcılığı desteklemeleri mümkün ya da uygulanabilir değil. Fakat, buğday, arpa, soya fasulyeleri ve yağ olarak palm gibi bitkisel tarım ürünlerinin kullanımı, hayvansal ürünleri tüketmekten çok daha az hayvanın yaşamının etkilenmesine neden oluyor.

Vegan sözcüğünü 1944 yılında oluşturan Vegan Topluluğu hakkında bilgi için: Veganlığın Kısa Tarihi

Abolisyonist Vegan Hareket’ten palm yağı hakkında detaylar

Abolisyonist Vegan Hareket de, palm yağı hakkında hayvan hareketi ve hatta vegan olmanın dahi türcülükten tamamen kurtulmuş olmadığımıza dikkat çekerek, bilimsel bilgiler ve tutarlı argümanların önemini hatırlatıyor.

Grubun ele aldığı yazıdan öne çıkan bazı noktalar şunlara değiniyor:

Palm yağının bu kadar tercih edilmesinin sebepleri arasında ucuzluğu, trans yağ içermiyor oluşu ve nötr bir lezzete sebep olması yatıyor.

Palm yağının Endonezya’daki yağmur ormanlarının yok olması ve sonucu olarak çok sayıda orangutanın yaşam alanlarını kaybederek yaralanmalarına ve ölmelerine neden olduğu şeklinde başlayarak popülerleşen kampanyalar, palm yağının vegan olmadığı şeklinde bir söylem yönünde değişti.

Pek çok kişi orangutanların insanlara olan benzerliğinden etkilendi. Sonuç olarak sosyal medya ve bloglarla palm yağına hayvansal bir yağ muamelesi yapılmaya başlandı.

Hayvanlara zarar veren palm yağı mı? Tüm ormansızlaştırmalar, hayvanlara zarar veriyor. Hayvan yaşamının değersiz görüldüğü günümüz türcü dünyasında, organik ve ekolojik olanlar dahil, tükettiğimiz her ürün için uygulanan tüm tarım yöntemleri hayvanlara zarar veriyor.

Binlerce yıldır süren türcülüğün yarattığı sonuçları, bir bitkisel ürünü kullanmayarak çözebileceğimiz iddası ise temelsiz ve hayvanlara zarar veriyor.

Tarım nedeniyle hayvanların zarar görmesine karşıysak, buna neden orangutanlardan başlıyoruz? Yediğimiz her sebze ve yağın üretiminde çok sayıda memeli, sürüngen, kemirgen ve böcek hayatını kaybediyor ya da yaşam alanından oluyor.

Hareketin konunun bu şekilde basite indirilerek sorunun gerçek kaynaklarından kaçınıldığına dair beş sebebi ortaya koyduğu yazısı için: Palm Yağı Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Veganlık nedir?

Veganlık, Hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün mertebede kaçınan ve ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımını içermeyen alternatiflerin geliştirilmesi ve kullanımını destekleyen bir felsefe ve yaşam biçimi. Beslenme konusunda, tamamen veya kısmi olarak hayvanlardan elde edilen ürünlerin reddedilmesi anlamına gelir. (Vegan Topluluğu, 1979)

Son güncelleme: 20 Aralık 2018 · Kaynaklar: Vegan TopluluğuAbolisyonist Vegan · veganlik.org